Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып

Мақсаты: Білімділік: Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде оқушылардың алған білімдерін пысықтау, қорытындылау және бекіту.Дамытушылық:  Ойлау, логикалық ойлау қабілеттерін, коммуникативтік қабілетін дамыту. Өз көзқарасын дәлелдеп, қорғай білу, біліктіліктерін дамыту. Тәрбиелік: Еңбекке, өзін - өзі басқаруға, достық пен ынтымақтастыққа, кез – келген ортада қарым – қатынас жасауға тәрбиелеу. Түрі: интелектуалдық  шоу “ XXI ғасыр көшбасшысы ”Әдісі:  Рейтинг – ранглік бақылау, бағала...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Математика пәнінен сабақ үлгісі 10 класс

Тақырыбы: Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу

Мақсаты:

Білімділік: Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде оқушылардың алған білімдерін пысықтау, қорытындылау және бекіту.

Дамытушылық: Ойлау, логикалық ойлау қабілеттерін, коммуникативтік қабілетін дамыту. Өз көзқарасын дәлелдеп, қорғай білу, біліктіліктерін дамыту.

Тәрбиелік: Еңбекке, өзін - өзі басқаруға, достық пен ынтымақтастыққа, кез - келген ортада қарым - қатынас жасауға тәрбиелеу.

Түрі: интелектуалдық шоу " XXI ғасыр көшбасшысы "

Әдісі: Рейтинг - ранглік бақылау, бағалау технологиясы

Типі: Бекіту сабағы

Ұйымдастыру формасы: жеке, жұппен, топпен жұмыс

Пән аралық байланыс: информатика, әдебиет, ағылшын тілі, орыс тілі

Көрнекілік: интерактивті тақта, компьютерлер, карташалар, кестелер,

Сабақтың барысы:

I Ұйымдастыру: 3 минут Оқушылардың сабаққа қатысын, әзірлігін тексеру.

Класс оқушылары төрт топқа бөлінеді. Сабақ жоспары ұсынылып, оқушылар әр әректіне қойылатын ұпай саны хабарланады. Максимальды - 40 ұпай.

Оқушылардың оқу әрекетін Рейтинг - ранглік технологиясы бойынша

бақылау, бағалау ұпайлары беріледі.

  • Үй тапсырмасын тексеру( тест ) - 8 ұпай.

  • Бәйге - ұлтық ойыны, жарыса теңдеу шешу - 5 ұпай.

  • Полиглот, есеп шешуін үш тілде айту - 5 ұпай.

  • Жанды сұрақтар, есепті түсіндіре отырып шығару сырын ашу - 5 ұпай.

  • " Ғажайып жетілік ", деңгейлік тапсырма - 7 ұпай.

  • " Егер мен . . . ", логикалық тапсырма - 5 ұпай.

  • " Мәре ", жеңімпаздар сайысы - 5 ұпай.

II Үй тапсырмасын тексеру: 12 минут

Оқушыларға екі не төрт нұсқада тест тапсырмалары беріледі.

тест 10 минут ( барлығы - 10 ұпай ) + 2 минут тексеруге

( 1 деңгей - 1 ұпай; 2 деңгей - 3 ұпай; 3 деңгей - 4 ұпай )

2 нұсқада, әрқайсысында 5 есептен

Соңында топтар бірін - бірі өзара компьютердағы дайын жауап арқылы тексеріп, жауап парағына ұпайларын түсіреді.

Мұғалім: бүгін біз сабақта "Қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешу" тақырыбын " XXI ғасыр көшбасшысы " ойыны түрінде өткізіп, білімімізді бекітеміз. Ойын шартымен таныстырайын. Ойын мынандай кезеңдерден тұрады

( компьютер арқылы көрсету )

  1. кезең. Бәйге

  2. кезең. Полиглот

  3. кезең. "Жанды сұрақтар"

  4. кезең. " Ғажайып жетілік "

  5. кезең. " Егер мен . . . "

  6. кезең. " Мәре "

  7. кезең. Қорытындылау және бағалау

Әр кезеңдегі білімдері 5 ұпаймен бағаланып, жауап парағына түсіріледі. Кім көп ұпай жинаса, сол оқушы XXI ғасыр көшбасшысы болады.


  1. кезең. Бәйге 5 минут

" Бәйге " - қазақтың ұлтық ойыны, ат жарысы. Бұл бәйгеден озып келу аттың жүйрік те, төзімді болуына, шабандоздың шеберлігі мен білімділігіне байланысты.

Ендеше жарыса отырып теңдеуді шешіп, жүйрікті анықтайық.

Теңдеулерді шешіңдер:

1) cos x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 2) sin x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 3) tg x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 4) arcsin x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 5) arccos x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып

1) cos x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 2) sin x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 3)ctg x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 5) arcsin x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып 8) arccos x = Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып

Есептердің жауаптарын дайын карташалар арқылы тексереді.


  1. кезең. Полиглот. 5 минут

Есептің шешімін үш тілде айту керек ( қазақ, орыс, ағылшын )

Бұрыштың шамасын градустық өлшеуішпен өрнектеп көрсет:

Мысалы: Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып рад = 1800

1) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 2) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 3) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 4) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 5) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад

1) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 2) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 3) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 4) Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сыныпрад 5) 2Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып рад


  1. кезең. " Жанды сұрақтар " Кестемен жұмыс 5 минут

Бұл кезеңнің шарты: оқушы есепті түсіндіре отырып шығару керек. Кезекті ұпайды аз жинаған топ бастайды. Әр топтың әрбір мүшесі 1 есептен магниттік тақтада жұмыс істейді.

Есептеңдер:

1.arccos 0

  1. arccos 1

  2. arccos Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып

  3. arccos ( - Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып )

  4. arccos Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып

  5. arccos ( - Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып )

  6. arccos ( Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып )


  1. arccos ( - Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып )


  1. arcsin 0


  1. arcsin 1


  1. arcsin Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып


  1. arcsin Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып


  1. arcsin ( - Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып )


  1. arctg 0


  1. arctg 1


  1. arctg ( - 1 )


  1. arctg Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып


  1. arctg Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып


  1. arcctg Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып

  2. arcctg Тригонометриялық теңдеулерді шешу 10 сынып

    1. кезең. " Ғажайып жетілік " Оқулықпен жұмыс 5 минут

Бұл сан қазақта қасиетті саналған. " Ғажайып жетілікті " кім атайды?

  • 7 қазына, 7 ғалам, 7 ата, 7 күн, 7 ғажап, 7 қат аспан, 7 ғашық т. с. с

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ұпайдың бірін таңдап, сәйкесінше кітаптағы 83 беттен деңгеймен берілген есептерді шығарамыз. Есептер дұрыс болса, сол ұпайлар қосылады

1 ұпай - 165 ( а )

2 ұпай - 167 ( а )

3 ұпай - 167 ( б )

4 ұпай - 167 ( в )

5 ұпай - 166 ( а )

6 ұпай - 166 ( в )

7 ұпай - 169 ( а )


    1. Кезең логикалық тапсырма - 3 минут

" Егер мен . . . " математик болсам, екі шырпыны қозғалту арқылы тура теңдік шығарар едім( компьютермен ( шырпымен) жұмыс ).

X = X - X X X - IX = I

XXV - XXI + XI XXV - XIV = XI


    1. - кезең. " Мәре " Қос жүйріктің жарысы - 3 минут

ең көп ұпай жинаған екі оқушы карточкадағы есепті шығарады.

Жалпы класқа логикалық тапсырма беріледі.

Теңдеуді шеш:

  1. 2 sin x + 3 sin x = 2

  2. 2 cos x - 5 cos x = 3


    1. - кезең. Бағалау, қорытындылау - 4 минут

" XXI ғасыр көшбасшысы " таңдап алынып, оған медаль тағылады. Оқушылардың жинаған ұпай санын анықталып, әр оқушы өз білімін бағалайды.

Рейтинг - ранг кестесі экранда көрсетіліп, әр оқушының жинаған ұпай саны жазылады. Ранг анықталады. Жоғары ұпай алған оқушыларға құрмет көрсетіледі.

Оқушылар сабақтан алған әсерін ортаға салады.

Үй тапсырмасы: 10 тапсырмадан тұратын қарапайым тригонометриялық теңдеулер тақырыбына деңгейлік тест құрастырып, шығарып келу.



Қазіргі білім беру саласындағы оқытудың озық технологияларын меңгермейінше сауатты, жан - жақты маман болу мүмкін емес. Педагогикалық технология - оқу - тәрбие үрдісінің шығармашылықпен терең ойластырылған көптеген әдістерінің үйлесімділігі арқылы оқыту мен тәрбиелеу тиімділігін қамтамасыз ететін білімнің құрамдас бөлігі. Бір технологияныңөзі әр мұғалімнің шеберлігіне байланысты әрқилы жүзеге асырылуы мүмкін. Төменде ұсынылып отырған сабақ Гузеевтің рейтинг - ранглік бақылау, бағалау технологиясына негізделген.

Оқушы әрекетін рейтинг - ранглік бақылау, бағалау технологиясы сабақ үрдісінде класс ұжымын оқу әрекетіне толық қамту, оқушыны өзін - өзі бақылау, бағалауға үйретіп қана қоймай, коммуникативтік қабілеті дамып, жұппен, топпен жұмыс істей отырып, достық, ынтымақтастық сезімін тәрбиелейді.


















Қарапайым тригонометриялық

теңдеулерді шешу

Математика пәнінен сабақ үлгісі





Екібастұз қаласы

© 2010-2022