- Преподавателю
- Математика
- Ашық сабақ Көрсеткіш теңдеулер
Ашық сабақ Көрсеткіш теңдеулер
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Асылбаева Ж.Б. |
Дата | 25.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Математика сабағында оқушылардың өз бетінше жұмыс жасау дағдыларын дамыту, баға жетпес құндылықтардың бірі. Жаттығуларды өз бетінше тексеріп, қорытынды жасай білетін тұлға қалыптастыру мақсатында жаңа технологиялар әдістерін кеңінен қолдану қажет деп білемін.
Бүгінгі күні мектептегі оқу пәндерінің ішіндегі ең күрделі, әрі қиындығы мол, ұлттық бірыңғай тестілеу сынағындағы негізгі пәндердің бірі - математика. Саралап-деңгейлеп оқыту технологиясын қолдана отырып, математика пәнінің оқу сапасын, оқушылардың шығармашылық деңгейін көтеру мақсатына жету үшін оқушылармен жеке-дара жұмыстар ұйымдастырамын. Есептерді қарапайымнан күрделіге қарай шығартамын. 11сыныппен жүргізген сабағымды ұсынамын.
Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік теңдеулер және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
а/ білімділік мақсаты:Көрсеткіштік теңдеу және оның қасиеттерімен таныстыру,
ә/дамытушылық мақсаты:Көрсеткіштік теңдеудің тәсілдерін қолдана отырып есептер шығару.
в/тәрбиелік мақсаты: оқушыларды жылдам есептеуге, уақытты тиімді пайдалануға
дағдыландыру.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі / оқушылармен сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу, оқушылардың сабаққа дайындығын, психологиялық хал-ахуалын анықтау/
2.Үй тапсырмасын тексеру: ауызша сұрақтар қою арқылы
3.Жаңа сабақ: көрсеткіштік функция және оның қасиеттері.
Анықтама.Айнымалысы дәреженің көрсеткішінде болатын теңдеуді көрсеткіштік теңдеу деп атайды.
Көрсеткіштік теңдеулер үш тәсілмен шығарылады:
1)бірдей негізге келтіру;
2)жаңа айнымалы енгізу тәсілі;
3)графиктік тәсіл;
Бірдей негізге келтіру тәсілімен көрсеткіштік теңдеулерді шығару үшін мына алгоритм қолданылады:
1)теңдеудің екі жақ бөлігін де бірдей негізге келтіру;
2)теңдеудің сол жақ бөлігіндегі дәреженің көрсеткішін оң жақ бөлігіндегі дәреже көрсеткішіне теңестіріп,мәндес теңдеу алу;
3)шыққан теңдеуді шешу;
4)табылған түбірлерді берілген теңдеуге қойып,тексеру;
5)берілген теңдеудің шешімін жазу,
Жаңа айнымалы енгізу тәсілі.
Көрсеткіштік теңдеулерді жаңа айнымалы енгізу тәсілімен шығарғанда төмендегі алгоритм қолданылады:
1)айнымалыларды жаңа айнымалымен алмастыру арқылы алгебралық теңдеу алу;
2)шыққан теңдеуді шешу;
3)алгебралық теңдеудің табылған түбірлерін алмастырылған теңдікке қойып,алғашқы айнымалылардың мәндерін анықтау;
4)табылған мәндердің берілген теңдеуді қанағаттандыратынын тексеру;
5)берілген теңдеудің шешімін жазу.
Графиктік тәсілді қолдану.
Аталған тәсіл түбіріндегі көрсеткіштік теңдеудегі b санын а санының дәрежесі түрінде алмастыруға болмайтын жағдайда қолданылады.Мұндай теңдеудің түбірін анықтау үшін f(х)= және g(х)=b функцияларының графиктерін бір координаталық жазықтыққа салып,қиылысу нүктелерін анықтаймыз.Қиылысу нүктелерінің абсциссалары берілген көрсеткіштік теңдеудің түбірлері болады.
4. Сынып жұмысы.
№260 =256 3) 4)
=81 = =
х=4 х+1 х х х
№261 2) 3)= 4)
3х=4 3-2х=2-х
-2х х-2=0
2х -х х=2
х х
№ 262
1) 2)-7=336 3)+
=117
48
х=2 х=1
х=2
4)
=21
х=2
№263
1) 2)2* 3)
2*
2х+1=4х
х=+ 2* д=9-4*2*(-2)=9+16=25
Д=9
Д=(-
==1
х
х
Сабақты пысықтау: Көрсеткіштік теңдеудің тәсілдерін қолдана отырып есептер шығарылды. Көрсеткішті теңдеуді шешудің үш тәсілі меңгерілді.
Үйге тапсырма: № 264 теңдеулер жүйесін шешу.
Оқушыларды бағалау.