Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Раздел Математика
Класс 9 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

9 «Ә» сыныптағы математика сабағы: Арифметикалық прогрессияның

n-ші мүшесін табуға есептер шығару


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: ойындарды сабақта қолдану арқылы оқушылардың математикаға деген қызуғышылығын, белсенділігін арттыру, тапқырлыққа баулу.

Дамытушылық: арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын есептеулерде қолдана білуге, тез ойлауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: топпен, ұжыммен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру, еңбекке баулу, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа, мақсатына жете білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: сайыс сабақ.

Қажетті құралдар және көрнекіліктер:

  1. Кодоскоп, магнитті тақталар.

  2. Карточкалар, формула жазылған плакаттар.

Сабақтың барысы:

  1. «Ұйымдастыру» кезеңі. (2 мин)

Оқушыларды түгелдеу, сабақты өту тәсілдерімен таныстыру. Сыныптағы оқушыларды екі топқа бөлеміз.

Бірінші топтың аты «Жас математиктер».

Екінші топтың аты «Жас ғалымдар».

«Жас математиктер» тобының капитаны Балқан Ақылбек

«Жас ғалымдар» тобының капитаны Әбдіраш Ақнұр.

  1. «Көкпар» кезеңі. (7 мин)

Бұл кезеңде өтілген тақырыптарды пысықтау мақсатында екі топтың оқушылары дайындап келген сұрақтарын бір-біріне кезекпен қою арқылы бекіту. Әр сұрақ бір балмен бағаланады.


  1. «Бәйге» кезеңі. (5 мин)

Бұл кезеңде екі топқа сандар тізбегі жазылған карточкалар беру арқылы, сандар тізбегінің жалпы мүшесін анықтау, фрмулаларын құрасытыру беріледі. Әр есеп бес балмен бағаланады.

I топ. II топ.

  1. 1;-1;1;-1;.............. 1) -1;-1;-1;-1;..............

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

  1. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару 2) Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

  1. 103;95;87;79;……... 3) 85;78;71;64;……….

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару


  1. «Дода» кезеңі. (7 мин)

Бұл кезеңде оқушылар «Білікті - бірді жығар, білімді - мыңды жығар » - дегендей, білімдерін есептер шығару арқылы көрсетеді. Есептерді алдымен топта талқылайды, тақтаға жарыса отырып шығару жолымен көрсетеді. Әр есеп үш балмен бағаланады.

I топ. II топ.

№1 №1

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

№2 №2

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

№3 №3

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

№4 №4

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

№5 №5

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару


  1. «Жорға» кезеңі. (7 мин)

Бұл кезеңде оқушылар «Білікті - бірді жығар, білімді - мыңды жығар » - дегендей, екі топтың басшылары есеп шығару арқылы жарысады. Қалған топ мүшелеріне фигуралар құрамындағы үшбұрыштар санын анықтау үшінтапсырма беріледі. Әр есеп бес балмен бағаланады.

Топ басшылар сайысы

I топ. «Жас математиктер»

Топ басшысы: Балқан Ақылбек

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

II топ. «Жас ғалымдар»

Топ басшысы: Әбдіраш Ақнұр

Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

Қалған топ мүшелеріне:

Фигурада неше үшбұрыш бар?

I топ. II топ.


Жауабы: 12 Жауабы: 11

  1. «Оқулықпен жұмыс» кезеңі. (5 мин)

Бұл кезеңде оқушылар оқулықтағы №178, №179, №180 - есептерді шығарады. Есептерді әр топ жеке талқылап, тақтада шығарады. Әр есеп бес балмен бағаланады.

I топ. «Жас математиктер»

№178

Арифметикалық прогрессияның мүшелері Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару және Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару белгілі болса, онда:

а) прогрессияның Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару- мүшесі мен Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару айырымын табыңдар;

ә) прогрессияның теріс мүшелерінің санын көрсетіңдер;

Жауабы: а) Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

ә) -4,4; -3,7; -3; -2,3; -1,6; -0,9; -0,2. Теріс мүшелерінің саны: 7.

№180

а) 22,7; 21,4; .......... арифметикалық прогрессияның нөлге жақын мүшесн көрсетіңдер.

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

II топ. «Жас ғалымдар» №179

Арифметикалық прогрессияның мүшелері Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару және Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару белгілі болса, онда:

а) прогрессияның Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару- мүшесі мен Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару айырымын табыңдар;

ә) прогрессияның оң таңбалы мүшелерінің санын көрсетіңдер;

Жауабы: а) Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

ә) 11; 10,3; 9,6; 8,9; 8,2; 7,5; 6,8; 6,1; 5,4; 4,7; 4; 3,3; 2,6; 1,9; 1,2; 0,5. Оң таңбалы мүшелерінің саны: 16. №180

ә) -15,1; -14,4; .......... арифметикалық прогрессияның нөлге жақын мүшесн көрсетіңдер.

Жауабы: Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табуға есептер шығару

  1. «Сабақты қорытындылау» кезеңі. (3 мин)

Қазылар алқасы әр топтың жалпы ұпайлары санын айтады. Жеңіске жеткен топты марапаттаймын. Міне, балалар жарыс сабақ арқылы өз білімімізді ортаға салып бірнеше жаттығулар орындадық. «Білімді мыңды жығар» - дегендей, ойы озық, шапшаң оқушылар бар екенін көрсеттіңдер.

  1. «Оқушыларды бағалау» кезеңі. (5 мин)

Бағалау парағы:

Кезеңдер

Көкпар

Бәйге

Дода

Жорға

Оқулықпен жумыс

Қорытынды баға

I топ.

«Жас математиктер»


II топ.

«Жас ғалымдар»




  1. «Үйге тапсырма» кезеңі.

а) §11 оқып келу.

ә) №182, №183, №184 есептерді шығару.


ӨМІРБАЯН


Мен, (аты-жөні) Қазақстан Республикасының азаматы (азаматшасы) (күні.айы.жылы) ж.(қала) қаласында, (қызметкер) отбасында дүниеге келдім. Ата-анам «(атауы)» ЖШС жұмыс істейді: әкем (аты-жөні) - инженер, анам (аты-жөні) - кадр бөлімінің инспекторы.
(жыл)жылы (қала) қаласындағы № (нөмір) орта мектептің 1 сыныбына барып, осы мектепте(жыл) ж. 10 сыныпты бітірдім.
(жыл)ж. № (нөмір) кәсіптік техникалық училищеге түсіп, оны (жыл) ж. бітіріп, стенография, шетел машина басу және ұйымдастырушылық техника білімімен машинист-хатшы мамандығын алдым. Училищені бітіргеннен кейін Қазақстан Республикасының Жеңіл өнеркәсіп министрлігінің машина басу бюросына машинист қызметіне жіберілдім.
(жыл) жылы аға машинист, ал (жыл) ж. машина басу бюросының меңгерушісі лауазымына ауыстырылдым. Тапсырмаларды табысты орындағаным үшін (жыл) ж. (Құрмет грамотасымен марапатталдым). (жыл) ж. Министрліктің ісқағаздарды жүргізу қызметі қызметкерлерінің кәсіби шеберлігін байқауда бірінші орынды иелендім.
Тұрмыс құрғанмын. Күйеуім (аты-жөні) (жыл) ж. туған, «(атауы)» ЖШС стандарттау бөлімінде инженер болып қызмет істейді. Екі балам бар. Ұлым - (аты-жөні) (жыл) ж. туған, № (нөмір) мектептің 3 сынып оқушысы, қызым (аты-жөні)(жыл) ж. туған, (қала) қаласы(аудан) ауданының № (нөмір) «(атауы)» балабақшасына барады.
Мекенжайым: (қала) қ., (көше) к-сі, № (нөмір)-үй, (нөмір)-пәтер. Үй телефоны: (нөмір).
Мен, Ермекова Гүлнәр Арманқызы 1972 жылы 15 тамызда Талдықорған қаласында дүниеге келдім. 1990 жылы Талдықорған қаласындағы № 145 орта мектепті бітірдім. Сол жылдың қазан айында Алматы қаласына келіп, осындағы Алматы мақта-мата комбинатына тігінші болып орналастым.

1991 жылы Қазақ қыздар педагогика институтының филология факультетіне оқуға түсіп, оны 1996 жылы «қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің оқытушысы» мамандығы бойынша бітіріп шықтым. Институттың жолдамасымен ҰҒА-ның М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институтына жұмысқа орналасып, қазіргі уақытқа осында еңбек етіп келемін. 1997 жылы осы ғылыми-зерттеу институты жанындағы аспирантураға түстім. Алайда, отбасылық жағдайыма байланысты аспирантураны тастауға мәжбүр болдым. 1998 жылдың тамызында қазақ әдебиеті бөлімінің меңгерушісі болып тағайындалдым. Бірнеше рет алғыс хаттар мен марапаттау қағаздарына ие болдым.

Менің әкем, Ермеков Арман Мұратұлы Москва инженерлік-құрылыс институтын бітірген. Талдықорған қаласында құрылыс команияларының бірінде прораб болып істейді. Анам Ермекова Ғазиза Бөкейханқызы Абай атындағы Қазақ Педагогика институтын бітірген. Қазір Талдықорғанда № 145 мектепте мұғалім болып қызмет етеді.

1997 жылы тұрмыс құрдым. Күйеуім Асанов Алмас Мақсатұлы Қ. Сәтбаев атындағы Ұлттық Техникалық университетті бітірген. Қазір жеке кәсіпкер.

Бір ұл, бір қызымыз бар. Ұлым Асан бірінші сыныпта оқыса, қызым Әсел бала бақшада.



© 2010-2022