- Преподавателю
- Математика
- 9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері (5-СЫНЫП)
9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері (5-СЫНЫП)
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Жакупов З.Т. |
Дата | 21.12.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Жакупов Зинур Темирбулатович Бекітемін:_______________
Математика пәнінің мұғалімі Бобровка ЖОББМ директоры
І-топ Умарова К.Т.
Қазақ тілінде
Тренерлер: Адильбаева Д.С.
Оразаева З.Н.
Сынып: математика 5 «А» сынып
Күні:______________________
Сабақтың тақырыбы: 9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері
Сабақтың мақсаты: Натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерінің ережелерімен таныстыру және ережелерді пайдалана отырып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру
Сабақтың міндеттер:
а) білімділік: Оқушыларды:
- натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік
белгілерінің ережелерімен таныстыру ;
-натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік
белгілерінің ережелерді пайдалана отырып
есептер шығару дағдыларын қалыптастыру;
-
өзіндік жұмыс, өздігінен білім алу қабілетін,
топта жұмыс істеу жəне жеке тапсырмаларды
орындаудағы өзіндік бағалау дағдыларын дамыту
ә) дамытушылық: оқушылардың белсенділіктері мен ойлау қабілеттерін арттыру
б) тәрбиелік: Есептерді өз бетімен шығаруға тәрбиелеу
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың нәтижесі: Оқушылар:
-
натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік
белгілерінің ережелерді ажырата біледі;
-
натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік
белгілерінің ережелерді пайдалана отырып
есептерді шығарады;
-
2, 3, 5, 9 және 10 бөлінгіштік белгілерді
салыстыра алады.
Сабақтың формасы: жеке, жұппен, топпен жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: 5-сыныбына арналған оқулық. Т. Алдамұратова, Е. Байшоланов. Алматы: Атамұра, 2010.; интербелсенді тақта, электронды оқулықтар: 5- сыныпқа арналған «Математика» пәніне электрондық оқулық; карточкалар, постер, маркер, доп, стикер
Сабақтың жоспары
№
Сабақтың кезендері
Уақыт
1
Ұйымдастыру кезеңі
5 минут
2
Білу
5 минут
3
Түсіну
10 минут
4
Қолдану
13 минут
5
Физминутка
2 мин
6
Жинақтау
5 мин
7
Бағалау кезеңі(взаимотренаж)
2 мин
8
Сабақты қорытындылау( «Мен- Тілшімін» ойын арқылы)
3 мин
Сабақтың барысы:
№
Сабақтың кезендері/уақыт
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Оқушыларға тапсырмалар
Оқушыларды бағалау
модуль
1
Ұйымдастыру кезеңі
5 мин
Психологиялық ахуал жасау.
Оқушыларды топқа бөлуге.
Оқушыларды шеңберге тұрғызу, әрқайсысы сол жағында тұрған оқушыға доп лақтыру арқылы бір жақсы тілегін айтады.
(Мен саған .... тілеймін! )
Топқа бөлінуі : «Кәмпит түсі бойынша» (қызыл, сары)
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
2
Білу
5 мин
Оқушыларға карточкаларды беру
Өтілген тақырып бойынша білімдерді тексеру, карточка арқылы. «Мозайка» әдісі
Карточка №1(1-топ)
56, 641, 702, 420, 475. 175 сандарының қайсысы жұп және тақ сандар?
Жұп сандар: ___
Тақ сандар:_____
Карточка №2(2-топ)
142, 71, 104, 88, 1000, 575, 820 сандарынан 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінетін сандар?
2-ге бөлінетін сандар_
5-ке бөлінетін сандар__
10-ға бөлінетін сандар
Кәмпитті беру
Бағалау қағазы
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер (диалог)
ОЖЕСО
ТжДБО
3
Түсіну
10 мин
Жаңа тақырыпты түсіндіру. (электрондық оқулықты қолдану)
Жаңа тақырыпқа байланысты мұғалімнің тапсырмаларды орындауы:
Цифрларының қосындысы 3-ке бөлінетін натурал сандар 3-ке бөлінеді
Мысал: 654 саны 3-ке бөлінеді. Себебі 654 санының цифрларының қосындысы 6+5+4=15; 15саны 3-ке бөлінеді. 654:3=218
Цифрларының қосындысы 9-ғае бөлінетін натурал сандар 9-ға бөлінеді Мысал:576 саны 9-ға бөлінеді. Себебі, 576 санының цифрларының қосындысы 5+7+6=18. 18 саны 9-ға бөлінеді. Онда 576:9=64
Электрондык окулык аркылы сабакты түсіндіру
Бармақтан шынтаққа дейін
Бағалау қағазы
АКТ
ОЖЕСО
4
Қолдану
13 минут
5-сыныбына арналған оқулықпен жұмыс.
Мұғалім оқушыларға флипчарт салуға тапсырма:
Қандай бөлінгіштік белгілерді білесіңдер? Мысалдарды келтіреңдер
Мұғалімнің берілген тапсырмаларды орындау.
Мозайка әдісі бойынша Постермен жұмыс
1-топ:
№220 (тақ есептер бойынша)
№221 (жұп)
2-топ
№220 (жұп)
№221(тақ)
Қандай бөлінгіштік белгілерді білесіңдер? Мысалдарды келтіреңдер
Стикер
Бағалау қағазы
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер (диалог)
ОЖЕСО
ТжДБО
ОБжК
АКТ
СТО
ОҮБжОБ
5
Физминутка
2 мин
физминутка
ОЖЕСО
6
Жинақтау
5 мин
Әрбір оқушыға тест тапсырмасын беру
Тесті орындауы
Тест тапсырмалары
ТжДБО
7
Бағалау кезеңі(взаимотренаж)
2 мин
Белсенді тақтада Тестің тапсырмалардың жауаптарды көрсету. Оқушыларға баға критерий жазу!
Тест 5 тапсырмадан тұрады:
-
«5» - толық 5 тапсырманы орындауы
-
«4» - 4 тапсырманы дұрыс орындауы
«3» - 3 тапсырманы дұрыс орындауы
Бір-бірінді дәптерлерді ауыстыру арқылы, дайын жауаптармен тексеру! Берілген мұғалімнің бағалардың критерий бойынша баға қою
Тест жауаптары
Бағалау қағазы
ОҮБжОБ
8
Сабақты қорытындылау
3 мин
Сабақты қорытындылау! «Мен-тілші» деген ойын ретінде сабақты қорытындылау
Оқушы оқушыларға сұрақтарды қойып, оқушылар жауап береді
Оқушы осы тақырып бойынша сұрақтарды қойылады
Бағалау қағазы бойынша бағаларды қою
ТжДБО
СТО
ОҮБжОБ