- Преподавателю
- Математика
- Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері 8 сынып сабақ жоспары
Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері 8 сынып сабақ жоспары
Раздел | Математика |
Класс | 8 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Бакишев Т.М. |
Дата | 30.10.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Алгебра 8 сынып
Сабақтың өтілетін күні | Пәні | Класс | Өткізетін мұғалім | Кабинет | ||
03.12.2015. | Алгебра | 8 | Бакишев Т.М. | 11 | ||
Сабақтың тақырыбы | Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері
| |||||
Мақсаты | Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталау және оларды пайдалана білу
| |||||
Міндеттері | Квадрат теңдеулерді шешуде әртүрлі тәсілдерді пайдалана білу дағдыларын қалыптастыру Квадрат теңдеулер тақырыбынан алған білімдерін, ойлау қабілеттерін, зерделеу және қорытынды жасай алуын дамыту Топ алдында өз әрекетіне жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу | |||||
Оқыту нәтижесі | Квадрат теңдеулерді шешу тәсілдерін қайталайды және оларды есеп шығарғанда пайдалана біледі | |||||
Түйінді идеясы | квадрат теңдеу деп аталады. а, в,с -коэффициенттер, х-айнымалы а а х айнымалысының квадрат үшмүшені нөлге айналдыратын мәндері =0 квадрат теңдеуінің түбірлері болады. Квадрат теңдеуді шешу үшін дискриминант, түбірлердің формуласы мен Виет теоремасы пайдаланылады. | |||||
Стратегиялар | Топтау, топтық, жеке жұмыс, «Үш шапалақ», «Екі жұлдыз, бір тілек», «Екі жұлдыз, бір тілек» | |||||
Уақыты | Ресурсы | Сабақтың барысы | ||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс - әрекеті | |||||
2 мин | Карточка | Оқушыларды гүлдер арқылы топтау: Гүлдердің бес түрі беріледі | Оқушылар гүлдердің бес түріне байданысты топтасады, бес топқа бөлінеді | |||
мин | слайд | «Маған уақытымды саясат пен теңдеуге бөлуге тура келеді. Алайда меніңше теңдеу саясаттан анағұрлым маңызды. Себебі саясат осы уақыттық қана, ал теңдеу мәңгілік.» ғұлама - Альберт Эйнштейн | Оқушылардың көңілі нақыл сөзге ауады, сабаққа деген қызығушылығы ашылады. | |||
15 мин | Слайд | Оқушыларға квадрат теңдеулерді шешу тәсілдері мен есеп шығару үлгісін ұсынады. | Оқушылар толымсыз квадрат теңдеуді, квадрат теңдеу түбірінің формуласы бойынша, Виет теоремасын пайдаланып, жұп коэффициенті бар теңдеуді шешу және алмастыру тәсілін қайталайды, бір - біріне түсіндіреді, диалогқа түседі, сұрақ қояды, жауап береді, өз пікірлерін ортаға салады, сыни тұрғыдан ойлайды, үнсіз оқушы ашылады, дарынды оқушы таланттылығын көрсетеді, мысалды талдайды, бірін - бірі тыңдайды, көбейткішке жіктеу алгоритмін құрайды | |||
7 мин | Слайд | Әр шешу тәсіліне топқа төрт немесе бес есептен беріледі:
| Бес топ бір мезгілде берілген есептерді шешіп, топ болып шығарылу жолын өзара топта талқылайды, бір - біріне түсіндіреді. Кейін барлық топ үшін жалпылай түсіндіреді, дәптерге түсіреді
| |||
2 мин |
| Сергіту сәті. | Көңіл - күйлері көтеріледі, сергиді | |||
10 мин |
слайд | «Лақтыру» тәсілі түсіндіріледі | Әр топ шешу алгоритмін пайдаланып, тапсырмаларды орындайды, берілген қателіктер болса тексереді, түзету енгізеді, дәптерге түсіреді | |||
5 мин | Слайд | 4- тапсырма: «Сиқырлы сұрақ» әдісімен қорытындылайды | Слайдта көрсетілген сұрақтарды оқиды, ойланады, жауап береді, қайталайды, есте сақтайды | |||
3 мин |
| Кері байланыс үшін ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісін қолданады. | Оқушылар бүгінгі сабақтан не білгенін, көңіл - күйін, көңілінде туындаған сұрақтарын ««Екі жұлдыз, бір тілек».» әдісімен өз ойын жеткізеді | |||
1 мин
|
| Оқушыларды сабақ барысында өздерін бағалау парағын толтырады. | ||||
Үйге тапсырма | Әр тәсілге кітаптан екі мысалдан шығарып келу | |||||
Қосымша тапсырма |
|
Бағалау парағы
Оқушының аты - жөні __________
Меңгердім (тапсырма) __________
Меңгергім келеді (тапсырма) ______
Өзіме ұпай А өте жақсы
Ә жақсы
Б орташа
В жаман
Біреуге түсіндіргім келеді Иә Жоқ
1 тапсырма:Формуланы пайдаланып шешу .
1. 2х2-5х+2=0,
2. 6х+5х+1=0,
3. 2х2-3х+2=0,
4. 4х2-12х+9=0.
2 тапсырма: Виет теоремасын пайдаланып шешіңдер:
-
х2+10х+9=0,
-
х2+7х+12=0,
-
х2-10х-24=0,
-
х2-16х+60=0,
-
х2+5х-14=0.
3тапсырма: Лақтыру тәсілін пайдаланып шешу
1. 2х2-9х+9=0,
2. 10х2-11х+3=0,
3. 3х2+11х+6=0,
4. 4х2+12х+5=0,
5. 3х2+х-4=0.
4 тапсырма: "коэффициенттер" тәсілін пайдаланып шешіңдер.
1.5х2-7х+2=0;
2.3х2+5х-8=0;
3.11х2+25х-36=0;
4.11х2+27х+16=0;
5.939х2+978х+39=0.
5 тапсырма: Биквадрат теңдеулерді шешіңдер:
1.х4-13х2+36=0;
2.х4-3х2-28=0;
3. х4-24х2-25=0;
3.4х4-5х2+1=0.
5