- Преподавателю
- Математика
- «Бір таңбалы сандарды көбейту және бөлу»
«Бір таңбалы сандарды көбейту және бөлу»
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Игнатьева С.В. |
Дата | 02.04.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Учитель математики, дефектолог Мукашова Корлан Адамкуловна
КГУ «ОСШИ № 3 для детей с ОВР»
Сабақтың тақырыбы: «Бір таңбалы сандарды көбейту және бөлу»
Мақсаты: 1. Жүздік сандарды бірлік сандарға көбейту және бөлу тақырыбына есеп шығарту арқылы білімдерін бекіту .
2.Оқушылардың өз ойларын жүйелі түрде жеткізе білуге дағдыландыру , графикалық диктант , «Сандар сыры» түзету жаттығуларын пайдаланып ойлау , есте сақтау қабілеттерін дамыту .
3.Тазалыққа,ұқыптылыққа, ойларын қорыта білуге тәрбиелеу .
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: кіріктірілген , сұрақ жауап.
Сабақтың көрнектілігі : карточкалар, сыйлықтар.
Сабақтың барысы: I .Ұйымдастыру. а) амандасу,түгендеу.
б) психологиялық жаттығу.
Бүгінгі сабағымызды бір-бірімізге жақсылық тілеуден бастайық.
Балалар,жүрек тұстарыңды ұстаңдар. Қолдарыңды кеуделеріңе қойыңдар.
Қалай соғып тұрғанына құлақ түріңдер; дүрс-дүрс жүректеріңнің орнында мейірімді күннің бір бөлшегі тұр деп елестетіңдер.Оның жылуы денелерінді,қол-аяқтарыңды жылытты. Жылудың көпшілігі сондай, бойымызға сиятын емес. Келіңдер, жылу мен жарықты бір-бірімізге сыйлайық. Ал күлімсіреу арқылы бір-бірімізге жақсылықты да тілейік.
II . Үй тапсырмасын тексеру.
а)дәптерлерін қарап шығу б )ауызша есеп шығару.
Пойыз ойыны.
-Балалар пойыздың не екенін білеміз бе?
-Пойыз жай жолмен қаланың ішінде жүре ала ма?
-Вагондары қалай орналасқан?
-Ендеше әрқайсысыларың бір біріңе тіркескен вагондарсыңдар, сондықтан менің берген тапсырмама біріңен кейін бірің жауап беріңдер.
-бүгін қай күн?
-9 бен 6 - ның көбейтіндісі.
-тақ сандарды ата
-1 дециметрде неше сантиметр бар ?
-1 мен 4 - тің қосындысын 5 есе арттыр.
-2 - мен 3 -тің қосындысын 5 есе кеміт.
-100 -ге 200 -ді қосып 300 -ді азайт.
III.Жаңа сабақ.
1. Көбейту кестесін еске түсіру .
2.Көбейту амалын қолдана отырып жүздік сандарды бірлік санға көбейту
амалына мысал келтіру: Мысалы . 243
4
972
3. Көбейтуге кері амал бөлу амалына есеп шығару тәсілін
еске түсіру .Бөлу амалына есеп шығару үшін міндетті түрде көбейту
кестесін білуіміз қажет .Мысалы . 255: 5
25 5 1
5
5
4.Балалар, біздің сабаққа қонаққа еңбек пәнінің мұғалімі Күлжан апайларың келіп отыр, апайларың сыйлық әкеліпті.Кімде кім тапсырманы дұрыс орындаса, соған сыйлық беріледі.
1)№523
Тігінші 2 орам мата әкелді,әр орамда 147 м мата бар.Бұл матадан әр костюмге 3м мата кетсе, қанша костюм тігеді?
Шешуі ;
Мата - 2 ор. - 147 м.
Әр кост - 3 м
Қанша костюм тікті ?
1) 147 : 2=294м 2)294-27=24м 3)294:3=98
Жауабы:98 костюм тікті.
IV Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрайық,
Қолды ашып жұмайық,
Бір отырып,бір тұрып
Орнымызға қонайық.
V . Графикалық диктант.
Cурет пәні мұғалімі оқушылардың қабылдау қабілеттерін және ұсақ-қол қимылын дамытуға арналған графикалық диктант жүргізеді.
Дәптерлеріне нүкте белгіленеді. Сол нүктеден бастап, мұғалімнің нұсқауы бойынша графикалық диктант жазады: 4 клетка жоғары, үш клетка қиғаш, оңға бір клетка, солға бір клетка, төмен қиғаш, 1 клетка жоғары қиғаш, 1 клетка төмен қиғаш, 1 клетка қиғаш жоғары, 1 клетка солға, 3 клетка қиғаш төмен.
УІ. Есеп шығару.
1. №519 есеп III деңгей 2. №524 есеп II деңгей
3. Карточкамен жекелей жұмыс, үлгі бойынша.
2 карточка
25 22
*2 * 2
50 ……
1 карточка
125 114
* 2 * 2
250 ….
VII Бағалау. VIII Үйге; №519 (3 деңгей) қалғаны, №524 (2 деңгей) қалғаны