Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Раздел Математика
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақКласы: 7 «Ә»

Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

а) оқушылардың қысқаша көбейту формулаларын бүтін өрнектерді түрлендіруде, көпмүшелерді көбейтуде және көбейткіштерге жіктеуде қолдана білу бейімділігін қалыптастыру;

ә) қысқаша көбейту формулаларын бүтін өрнектерді түрлендіруде, көпмүшелерді көбейтуде және көбейткіштерге жіктеуде қолдана білу арқылы оқушылардың ойлау қабілеттерін артыру;

б) шапшаңдыққа, жауапкершілікке, бір-біріне көмектесуге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау, сайыс сабағы

Сабақтың әдісі: аралас

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, электронды оқулық, сызба, кеспе қағаздар, т.б.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі (оқушыларды 3 топқа бөліп, 3 тапсырманы қоржыннан алып,

орындауы керек).

Тренинг «Күнің сәтті өтсін!» І-топ «Бірмүше» тобы, ІІ-топ «Көпмүше» тобы, ІІІ-топ «Формула» тобы бір-біріне сәттілік тілеп, сабақты бастаймыз.

  1. Өткен матриалды қайталау мақсатында

І. «Сөйлемді аяқтаңыздар»: І-топ «Бірмүше» тобына

а) « екі өрнектің қосындысының квадраты...........»

ә) «екі өрнектің айырмасының квадраты...............»

б) «екі өрнектің айырмасы мен олардың қосындысының көбейтіндісі...........»

в) «екі өрнектің квадраттарының айырмасы -----------------»

ІІ. Формуланы аяқтаңыздар: ІІ-топ «Көпмүше» тобына

  • Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

  • Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

  • (Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

  • (Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

ІІІ) Ой толғаныс: «Формула» тобына

, күрделі өрнектер

а) «екі өрнектің қосындысының квадраты»

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

ә) «екі өрнектің айырмасының квадраты

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

в) «екі өрнектің квадраттарының айырмасы»

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

2. Класс жұмысы:

«Бірмүше» - тобы

  1. 2 =

  2. 0,04х4 =

  3. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақm4n6 =

«Көпмүше» - тобы

  1. 25а2 =

  2. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақx2y4 =

  3. 0,01a4b2 =

«Формула» - тобы

  1. 0,04х4 =

  2. 0,01a4b2 =

  3. Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақa2b2 =

3. Деңгейлік тапсырмалар бөлімі:

«Бірмүше» - тобы:

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

«Көпмүше» - тобы

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

«Формула» - тобы

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақ

4. Кім жылдам? Бұл ойынға 3 топтан 3 оқушы шығып, * орнына тиісті бірмүшені жазу керек.

  1. (* + 2в)2 = а2+ 4ав +4в2


  1. а4 - 225в10 =(а2 - *)( * + а2)


  1. 64а3 + 1 = ( * + 1)( * - 4а + 1)

5. Кім тапқыр?

Қысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақҚысқаша көбейту формулаларын пайдаланып, есептер шығару ашық сабақА - тобы: В - тобы: С - тобы:

6. СЕРГІТУ СӘТІ: ПОЛИГЛОТ

1. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,

Ұзындығы жазулы тұр бойында. (сызғыш - линейка - ruler)

2. Алды-артымыз шексіз де

Жете алмайсың біздерге.

Сәулеменен кесілді

Шықан тегін білсе де. (түзу - прямая - line)

3. Көк құтанша ақ айдында,

Бір аяқпен тұрады.

Тұмсығымен ол мұнда,

Шыр айналып шығады. (циркуль - циркуль - сircle)

4. Нәрселерді санағанда,

Керек ол бізге ауадай.

Айтыңдаршы бұл қандай сан

Жан-жағыңа қарамай? (натурал сан - натуральное число - natural number)

5. Атадан он баламыз

Бір-бір жастан арамыз.

Қосылып кейде басымыз

Азайып кейде қаламыз.

Бөлініп кейде арамыз

Көбейіп те аламыз. (цифрлар - цифры - figure)

6. Бірдей санды бірнеше рет

Көбейтуден тұрады.

Егер оны ықшамдасаң

Қандай атау болады? (Дәреже-степень-degree)

7. Капитандар сайысы:

І-топ.

1. Көбейтуді орында (х-4с) (х+4с)

2. Екі өрнектің қосындысының квадраты түрінде жаз.

х2+2х+1

ІІ-топ

1.Көпмүше түрінде жазыңдар.

2-5в3)2

2. Екі өрнектің қосындысының квадраты түрінде жаз.

2 - 4ху+у2

ІІІ-топ

1. Көпмүше түрінде жаз

(в+6с)2

2. Амалдарды орында

(4-5х)2- 64

8. Ойлаған жетер мұратқа

Өрнектің мәнін тап:

І - топқа: а2 - 2аb+b2, мұндағы а = 55, b = 25

ІІ - топқа: а2 + 2аb+b2, мұндағы а = 24, b = 16

ІІІ - топқа: а2 -b2, мұндағы а = 65, b = 35

9. Кестелер сөйлейді:

І - топқа

Х

0

1

2

3

У

1

2

3

1

х2 + 2ху + у2

1

9

25

16

(х + у)2

1

9

25

16

Қорытынды: х2 + 2ху + у2 =(х + у)2 ақиқаттығына көз жеткіздік.

ІІ - топқа

Х

1

3

5

11

У

0

1

2

7

х2 - 2ху + у2

1

4

9

16

(х - у)2

1

4

9

16

(х + у)2

1

9

25

16

Қорытынды: х2 - 2ху + у2 =(х - у)2 ақиқаттығына көз жеткіздік.

Сабақты бекіту үшін:

Нені үйрендім? СТО элементін пайдаланып, ассоциация жасау.

(а-b)22 - 2аb+b2 а2 -b2=(a-b)(a+b)

Қысқаша

көбейту

формулаларын



(а+b)22 + 2аb+b2

(a+b)3=a3+3a2b+3ab2+b3

a3 - b3=(a-b)(a2+ab+b2)

a3 + b3=(a+b)(a2 - ab+b2) (a-b)3=a3-3a2b+3ab2-b3

Бағалау:

Үйге тапсырма: Тест тапсырмалары 1-10







© 2010-2022