Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Майқарағай орта мектебі











Ашық сабақ тақырыбы:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық

тепе-теңдіктерді қолдану

Пәні: алгебра

Класы: 9

Пән бойынша машықкер: Ерғазина Ә.М.






2014-2015 оқу жылы


Тақырыбы: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану


Сабақтың ақпараттық картасы:

Мақсаты:

1) Білімділік: Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жайлы алған білімдері мен біліктерін жүйелеп жалпылау.

2) Дамытушылық: Есептеу дағдыларын , шығармашылық және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін, шығармашылық белсенділіктерін дамыту.

3) Тәрбиелік : Пәнге деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын, коммуникативтік құзырлықтарын қалыптастыру.

Типі: Жалпылау сабағы

Сабақ түрі: жаттықтыру- практикум

Әдісі: ізденушілік, зерттеу, практикалық, және өзіндік жұмыс

Бақылау түрі; өзіндік және өзара, мұғалім тұрғысынан бақылау

Көрнекі құрал: Слайдтар,формулалар

Сабақтың құрылымы:

І. Ұйымдастыру кезеңі- 3мин

ІІ. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қажетті анықтамалар мен формулаларды қолданудағы білім мен біліктің практикада қажеттілігін сезіну, сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттерімен таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс істеудегі оқушылардың белсенділіктерін арттыру -10 мин

ІІІ. Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен жүйенің бірізділігі-16 мин

ІV. Машықкердің бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы- тест/ 8 мин

V. Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу-3 мин

VІ. Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру-5 мин

Резерв тапсырмалары

Сабақтың моделі/барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Уақыт аралығы 3 мин

  • Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік

ІІ. Сәлеметсіздерме! Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, құрылымы айтылады.

  • Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: « Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру »

Біздің сабағымыз « Қазақстанға саяхат» яғни ......

1) блиц- сұрақтардан тұрады.

Машықкер:: Сіздердің назарларыңызды мынадай мәселеге аударғым келеді.

« тригонометрияға» байланыстының бәрін жаттап есте сақтау қажет емес, тек сандық шеңберде қалай іздеу керек екенін түсіну жеткілікті.

1-сұрақ :

Градустық өлшемде берілген бұрышты радиандық, ал радиандық өлшемде берілген бұрышты градустық өлшемге айналдыру формуласын атаңдар.?

Жауап: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану -градустық өлшем Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану , а-радиандық өлшем Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

2 тапсырма :

Оң және сол бөліктерде тұрған тұжырымдарды сәйкестендіріп бағыт арқылы анықтама шығатындай етіп қосыңдар.

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының синусы деп

Внүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды


Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының косинусы деп

В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды

В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының тангенсі деп

В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының котангенсі деп

Жауап:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының синусы деп

В нүктесінің ординатасының абсциссасына қатынасын атайды

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының косинусы деп

В нүктесінің ординатасының радиусқа қатынасын атайды

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

В нүктесінің абсциссасының ординатасына қатынасын атайды

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының тангенсі деп

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

В нүктесінің абсциссасының радиусқа қатынасын атайды

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышының котангенсі деп

3- сұрақ

У= sin Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану функциясының анықталу және мәндер аймағын атаңыздар

Жауап:

У= sin Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану функциясының анықталу облысы Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану аралығы, ал мәндер облысы Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану аралығы

Тапсырма №4

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданубұрышы қай ширекке тиісті екенін бағыт арқылы қосып көрсетіңдер / сәйкес жауаптарды байланыстырыңдар/

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

І ширек

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануе tgӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану>0

ІІ ширек

ctgӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану>0 ж/е sin Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану <0

ІІІ ширек


Cos Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану <0 ж/е tgӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану <0

ІV ширек

Жауап:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануе tgӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану>0

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

ctgӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану>0 ж/е sin Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану <0

Cos Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану <0 ж/е tgӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану <0

І ширек

ІІ ширек

ІІІ ширек

ІV ширек5- сұрақ /3 мектеп/

Қандай тригонометриялық функцияларды жұп функциялар қайсысын тақ функциялар деп атаймыз ?

Жауап:

Жұп функция- косинус,ал тақ функциялар :синус, тангенс, котангенс

6 -тапсырма /3 мектеп/

Негізгі тригонометриялық теңбе- теңдіктерді жалғастырыңыздар :

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Жауап:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану1+Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану1

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

«Сыңарын тап» ойыны арқылы формуланы толықтыру

Ш . Жаттығулар кезеңі

№1 есеп

Өрнекті ықшамдаңдар:

1) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Жауабы:

1) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану=

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

№2 есеп

1) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

жӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануауабы ;

1) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Рахмет! Бәрекелді жарайсыңдар!

№3 есеп

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану, мұндағы Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану болса Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану f(x)- табыңыздар

Жауабы:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

№4 есеп

Өрнекті ықшамдаңдар

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Жауабы:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

№5 есеп

Тепе-теңдікті дәлелде:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнекті ықшамда:

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Оқулықпен жұмыс:

№320

№321

№324

№325


IV-кезең

ЕӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолданунді, бүгінгі сабақтан алған білім ,біліктерімізді тиянақтау үшін қазір тест тапсырмаларын орындайсыңдар. Тапсырмалардың әрқайсысын орындау барысында сәйкес торларда «белгі» қойып отырыңдар. /Кері байланыс/

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану( -қайталауды қажет етпейді бәрін түсіндім)

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану( - келесі сабақта осы тапсырма жайлы есіме түсірсе екен)

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану( -қиын, сыныпта тағыда ұқсас есеп шығарғым келеді)


Тест

Тапсырмалар

Жауаптар

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдануӨрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

1

800 бұрыш қай ширекке тиісті

А) I B)II C)III D)IV

2

Cos 600 -ң мәнін табыңдар

А) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану B)Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану C)Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану D)Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

3

Сандардың қайсысы нөлден кіші

А) sin1500B)cos 1200 C) sin 600 D)cos 500

4

Егер Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану ,Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану болса , онда Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану табыңдар

А) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану B)Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану C)0 D)1

5

Өрнекті ықшамдаңдар

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану

А) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану B)0 C) Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану D) 2


V. Орындалған тапсырмаларды жүйелеу

Машықкер:Оқушылар, мұндай тест тапсырмаларын орындау барысында тек анықтамалар мен тригонометриялық функциялардың таңбасын ғана емес, өрнектерді ықшамдауда формулаларды да білуді талап етеді . Мұндағы 4 есепті мен көрсеткен әдіспен есептесеңдер уақыт үнемдеуге көмектеседі. Ал 2-ші тапсырманы орындағанда кестедегі мәндерді есте сақтау үшін өзіміздің алақанымызды пайдалансақ болады.

Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану




Синусты табу ережесін қарастырайық. - Үлкен бармақ пен ең кіші саусақтың қиылысуында Ай ортасы бар. Саусақтарды кеңірек айқара ашу керек. . Егер саусақтарды Ай ортасы шығатын сәулелер десек, онда кішкентай саусақтың бағыты 00 береді.

№0 мен №1 арасы 300 , №0 мен №2 арасы 450 ,№0 мен №3 арасы 600 №0 мен №4 арасы 900

Саусақтарды нөмірлесек,

1) №0 сәйкесінше 00

2) №1 сәйкесінше 300

3) №2 сәйкесінше 450

4) №3 сәйкесінше 600

5) №4 сәйкесінше 900

Мына формуланы есте сақтау керек: Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану , мұндағы n- саусақ нөмірі.

Sin 450 =№2/2 =Өрнектерді түрлендіруде негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді қолдану, ал косинусты табу үшін кері нөмірлейміз.

Тест тапсырмаларының жауаптары

Жауаптар

1

А

2

А

3

В

4

А

5

С

IV . Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасына нұсқау беру

1. Машықкер: - Ал, енді бүгінгі сабақтан алған білімдерің мен біліктеріңді үй тапсырмасын орындағанда дұрыс қолдана білесіңдер деп ойлаймын.

1. Теориялық материалдарды қайталау

2. В.№318

В.№ 322

С.№328

2 . Машықкер: - Балалар, бүгінгі сабақ туралы қандай ойларың бар және келер сабақтарды құрғанда қандай тапсырмаларға көңіл бөлсек деп ойлайсыңдар?

Жауап : /Оқушылардың сабақтағы, топтағы және өздерінің жұмысы жайлы жауаптары

Сабақ аяқталды! Сау болыңыздар!

© 2010-2022