- Преподавателю
- Математика
- Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар математика пәнінен ашық сабақ
Қарама-қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар математика пәнінен ашық сабақ
Раздел | Математика |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Сейпулла А.К. |
Дата | 22.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Пән мұғалімі: Сейпулла Айымгүл Қайратқызы
Сыныбы: 6
Сабақтың тақырыбы: Қарама - қарсы сандар. Бүтін сандар. Рационал сандар
Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік: Оқушыларға қарама - қарама сандар, бүтін
сандар және рационал сандар туралы біліктілігін арттыру,
таңбалар ережесін пайдаланып есептер шығаруды үйрету
2) Дамытушылық: Қарама - қарсы таңбалар, бірдей таңбалар
ұғымын қалыптастыру. Рационал сандар, бүтін сандар ұғымын
енгізе отырып ауызша есептеу дағдысын жетілдіру және
теңдеулер шешуді қайталау.
3) Тәрбиелік: Оқушыларды сауатты, ұқыпты жазуға,
шапшаңдыққа, нақтылыққа, дәлдікке, төзімділікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі:Түсіндірмелі, есептер шығару
Сабақтың әдісі: СТО
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
-
Оқушылармен амандасу, түгендеу
-
Оқушылардың назарларын сабаққа аудару, дайындау.
Психологиялық дайындық. Бір - бірімізге гүл сыйлау арқылы тілектерін айтады. Біздің ұранымыз: Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін.Ендеше мен де сіздерге бүгінгі күнге сәттіліктер тілеймін. Смайликтер арқылы оқушылардың көңіл - күйлерін байқау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
№ 313
ІІІ. Қызығушылықты ояту.
-
Координаталық түзу дегеніміз не?
-
А(-3); В(-6); С(-1); Д(-4); Е(1); Ғ(3); К(4); Р(6); М(5); Т(7) бірдей арақашықтықтарды бірдей түспен бояндар.
-
Координаталық түзу бойындағы сандар қалай орналасады? (оң сандар, теріс сандар)
-
Қалай ойлайсыздар не себепті бірдей түспен боядық. Осыдан қандай қорытындыға келеміз. ()қарама - қарсы сандардың санақ басы О нүктесінен бірдей қашықтықта жатады)
Ендеше балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбын дәптерлерімізге жазайық.
ІV. Жаңа сабақты түсіндіру.
Координаталық түзу сызып, оның бойында 3 және -3 сандарына сәйкес нүктелерді белгілендер.
-4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4
Мұндай сандар қарама - қарсы сандар деп аталады. Демек, қарама - қарсы сандар координаталық түзу бойында санақ басынан - О нүктесінен бірдей қашықтықта, бірақ қарама - қарсы бағытта орналасады.
Анықтама: Бір - бірінен тек қана таңбаларымен ажыратылатын сандар қарама - қарсы сандар деп аталады.
Анықтама: 0 (нөл) саны өзіне - өзі қарама - қарсы сан.
Натурал сандар N әрпімен белгіленеді: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,... оларға қарама қарсы сандар: -1,-2,-3,-4,-5,-6,-7,-8,-9,...
Анықтама: Натурал сандар, оған қарам - қарсы сандар және 0 саны бүтін сандар жиынын құрайды.
Бүтін сандар жиыны Z әрпімен белгіленеді.
Z=
Бүтін сандар жиыны - шектеусіз жиын.
Анықтама:қатынасы түрінде жазуға болатын сандар рационал сандар жиынын құрайды, мұндағы m Z, n N.
Мысалы: 7; -9; - ; 0,3; -0,19 рационал сандар
Кез келген рационал сандар санды бүтін санның натурал санға қатынасы түрінде жазуға болады. Рационал сандар жиыны Q әрпімен белгіленеді. Q әрпі француз тіліндегі quotient (қазақшаға аударғанда «қатынас») сөзінің бас әрпі. Натурал сандар жиыны (N) - бүтін сандар жиынынның (Z) ішкі жиыны. (Q) ішкі жиыны. Онда N Z Q
+(+) (+)
+(-) (-)
-(+) (-)
-(-) (+)
Таңбалар ережесі
-
Оқушылардың үйден дайындап әкелген оң сандар мен теріс сандар туралы мәліметтерін тыңдау.
V.Есептер шығару.
№ 314 ауызша
№ 315
№ 318
№ 320
-
-( - 27) = 27
-
-( - 1,9) = 1,9
-
-( + ) =)
-
-( - 0,16) = 0,16
-
-( -m) = m
-
-( + n) = n
№ 324
-
Бүтін сандар: 5, 9, 4, 0, 27
-
Қарама - қарсы сандар: 9 және -9, -27 және 27, 13 және -13
-
Бүтін теріс сандар: -30, -27, -9, -13
№ 325
№326
-
х = +(-1,9), х = -1,9
-
х = - (+0,75), х = -0,75
-
х = + (+), х =
-
х = -(-2), х = 2
-
х = -(+, х =
-
х = +(-1), х = -1
№ 327
-
-(+5) = -5
-
-(-3,9) = 3,9
-
-(- ) =
-
-(+0,2) = -0,2
-
-(-0,3) = 0,3
-
+(-0,5) = -0,5
№ 328
Берілген сандар
8
0,35
+1,25
18
Қарам - қарсы сандар
Кері сандар
VІ. Үйге тапсырма беру.
№ 316; № 317; № 323
VІІ. Бекіту. Бағалау.
-
Қандай сандарды қарама - қарсы сандар деп атаймыз?
-
Қандай сандар бүтін сандар жиынын құрайды.
-
Қандай сандар рационал сандар сандар жиынын құрайды.
-
Мысалдар келтіріңіздер
Сабаққа кері байланыс жасау. Оқушылардың ойларын тыңдау.
-
Үйге тапсырма түсінікті болды ма?
-
Сабақ аяқталды, қатысқандарыңызға рахмет
-
Сау болыңыздар.