Четырехугольники урок на казахском языке

Конспект урока по теме «Четырехугольники вокруг нас» на казахском языке. Сабақтың тақырыбы: Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар Мақсаты: төртбұрыштар және олардың қасиеттері бойынша алған білімдерін есептер шығару барысында теориямен ұштастыра отырып бекіту Міндеттері: ü  Тақырып бойынша теориялық білімдерін түйіндеу ü  Есептер шығару дағдыларын дамыту, ü  Тәжірибелік есептерде қолдана алу ü  Ауызша және жазбаша математикалық тілін дамыту ü  Топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу Сабақтың түрі: бекіту сабағы Сабақтың көрнекілігі: 1.      Интерактивті тақта (слайдтар) 2.      Плакат, маркер, фломастер 3.      Таратпа материалдар 4.      Бағалау парақтары Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: 1.      Стоп кадр әдісі 2.      Ойын әдісі 3.      Практикалық жұмыс 4.      Постер, коллаж, ментальды карта, тірек-сызба жасау Күтілетін нәтиже: Сұрақтар құрастырады, төртбұрыштарды өмірілік тәжірибеде қолдана алады, теориялық білімдерін есептер шығарумен ұштастыра алады, төртбұрыштарды классификациялай алады, айырмашылығы мен ұқсастықтарын ажырата алады, есептің берілгенін суреттейді Сабақ жоспары 1.      Кіріспе бөлім Топтарға бөлу Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау 2.      Тұсаукесер бөлімі                 «Стоп кадр» әдісімен видеоны талқылау Кестені толтыру 3.      Негізгі бөлім Топтық жұмыс +Практикалық есептер шығару Сергіту сәті Топ жұмыстарын қорғау Топ ішіндегі ойындар 4.      Қорытынды бөлім (12 мин)                              Шатастырғыш сұрақтар                              Бағалау                              Рефлексия
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар

Мақсаты: төртбұрыштар және олардың қасиеттері бойынша алған білімдерін есептер шығару барысында теориямен ұштастыра отырып бекіту

Міндеттері:

  • Тақырып бойынша теориялық білімдерін түйіндеу

  • Есептер шығару дағдыларын дамыту,

  • Тәжірибелік есептерде қолдана алу

  • Ауызша және жазбаша математикалық тілін дамыту

  • Топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу

Сабақтың түрі: бекіту сабағы

Сабақтың көрнекілігі:

  1. Интерактивті тақта (слайдтар)

  2. Плакат, маркер, фломастер

  3. Таратпа материалдар

  4. Бағалау парақтары

Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:

  1. Стоп кадр әдісі

  2. Ойын әдісі

  3. Практикалық жұмыс

  4. Постер, коллаж, ментальды карта, тірек-сызба жасау

Күтілетін нәтиже: Сұрақтар құрастырады, төртбұрыштарды өмірілік тәжірибеде қолдана алады, теориялық білімдерін есептер шығарумен ұштастыра алады, төртбұрыштарды классификациялай алады, айырмашылығы мен ұқсастықтарын ажырата алады, есептің берілгенін суреттейді

Сабақ жоспары

  1. Кіріспе бөлім

Топтарға бөлу

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау

  1. Тұсаукесер бөлімі

«Стоп кадр» әдісімен видеоны талқылау

Кестені толтыру

  1. Негізгі бөлім

Топтық жұмыс +Практикалық есептер шығару

Сергіту сәті

Топ жұмыстарын қорғау

Топ ішіндегі ойындар

  1. Қорытынды бөлім (12 мин)

Шатастырғыш сұрақтар

Бағалау

Рефлексия

Сабақ барысы:


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Кіріспе бөлім

Оқушылармен амандасу, түгендеу. Топтарға бөлу

Мұғаліммен амандасу. Қалаған фигураны таңдап (квадрат, ромб, параллелограмм, трапеция) топтарға бөлінеді

Канадалық үй салу технологиясы туралы видео көрсетеді. Белгілі уақытта тоқтатып, сұрақ қояды: Екінші қабат қандай фигуралардан құрастырылады деп ойлайсыңдар?

Талқылау аяқталған соң, видеоны соңына дейін көрсетеді, талқылайды.

Видео көреді

Сұрақ төңірегінде талқылау жасайды, өз идеяларын түйіндейді.

  • Ендеше, балалар бүгінгі сабағымыздың мақсатын анықтап көрейік

Сабақ мақсатын анықтайды

Тұсаукесер бөлімі

Оқушыларға үйге төртбұрыштар тарауы бойынша сұрақтар құрастырып келу тапсырылған. Топтар бір-біріне осы сұрақтарды қояды

Топ ішінде ең үздік деген құрастырылған сұрақтар таңдап, басқа топтарға сұрақтар қояды. Бағалау парағына әрбір оқушыға 1 ден 6 балға дейін қояды. Сұрақтарға жауап береді

  • Өте жақсы, барлық жауаптар менің көңілімнен шықты, енді осы білімдерін келесі кестені толтыру арқылы жүйелейік

Әрбіреуі жеке кестені толтырады


Параллело-
грамм

Тіктөрт-бұрыш

Ромб

Квадрат

Қарама-қарсы қабырғалары параллель және тең

+

+

+

+

Барлық қабырғалары тең

+

+

Қарама-қарсы бұрыштары тең, іргелес бұрыштарының қосындысы 180

+

+

+

+

Барлық бұрыштары тік

+

+

Диагональдары қиылысу нүктесінде қаққа бөлінеді

+

+

+

+

Диагональдары тең

+

+

Диагональдары өзара перпендикуляр және бұрыштарының биссектрисалары болады

+

+

Тақтадағы кестемен салыстырып, шеңбер бойымен бір-бірін тексереді, бағалау парағына балл қояды. 20 сәйкестік - 5 балл, 18 сәйкестік - 4 балл, 16 сәйкестік - 3 балл, 14 сәйкестік - 2 балл, 10 сәйкестік - 1 балл

Топтық жұмыс

Негізгі бөлім

Топтарға тапсырмалар үйлестіру: әрбір топқа берілген тапсырмаға қандай да бір топтық жұмыс жасау және практикалық есеп шығару керек

1 топ. Төртбұрыштар тақырыбына тірек-сызба жасау

2 топ. Төртбұрыштар тақырыбына постер жасау

3топ. Төртбұрыштар тақырыбына ментальды карта жасау

4 топ. Төртбұрыштар тақырыбына коллаж жасау

Практикалық есептер шығару

Есепті шығарады, қолданылған қасиетті тұжырымдайды, нәтиже шығарады

1 топ есебі. A, B, C, D ауылдары тіктөртбұрыш төбелеріндегідей орналасқан. Өзен арқылы өту үшін барлық ауылдардан бірдей қашықтықта етіп көпірді қай жерде орналастырған жөн?



Четырехугольники урок на казахском языке В D

2 топтың есебі. Параллелограммның қасиеттерін қолданып, көлдің енін қалай өлшеуге болады?

Четырехугольники урок на казахском языке

3 топтың есебі. Бұрышы 120° болатын тең бүйірлі үшбұрыштың төбелерінде орналасқан үйлердің тұрғындары ортақ құдық салуды шешті. құдық барлық үйлерден бірдей қашықтықта орналасу үшін оны қай жерде орналастырған жөн?

Четырехугольники урок на казахском языке

4 топтың есебі. Жеміс бағының пішіні төртбұрыш тәріздес, қабырғаларының қатынасы 16:11 қатынасындай. Ал оның ені ұзындығынан 250 м кем. Егер күзетші 4км/сағ жылдамдықпен қозғалса барлық бақты қанша уақытта өтеді. х = 50,

Р = 2(550+800)=2700 м = 2,7 км.

2,7 : 460= 40,5 (м).

Топтар өз жұмыстарын қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды. Топ ішінде бір-бірін бағалап 1-5 ке дейін баға қояды.

Қарт ойнау

Ойын ережелері

  1. Ойынға барлық топ мүшелері қатысады

  2. Ойыншылар бірдей қарт санын алады

  3. Ойынды бастайтын оқушы келесі оқушыға қартта жазылған сұрақты қояды

  4. Ол жауапты өз қарты арқылы тексереді, жауап дұрыс болса, қарт ойыннан алып тасталынады, дұрыс емес болған жағдайда жауап беруші оны алады және сұрақ қою мүмкіндігінен айырылады

  5. Ойыннан бірінші шыққан оқушы 5 балл, екінші шыққан 4 балл, үшінші шыққан 3 балл, т.с.с алады.

Әрбір топқа есеп үйлестіреді

Шатастырғыш сұрақтар

  • Бүгінгі сабақты қорытындылау үшін мына сұрақтарға жауап беріп көрейік

1. Параллелограмм - бұл ромб? (жоқ)

2. Ромб - бұл параллелограмм? (иә)

3. Кез келген төртбұрышта диагональдары қаққа бөліне ме? (жоқ)

4. Кез келген төртбұрышта екі бұрышының қосындысы =180? (жоқ)

5. Барлық төртбұрышта қарама-қарсы қабырғалары параллель? (жоқ)

6. Егер төртбұрыштың диагональдары перпендикуляр болса - ол ромб? (жоқ)

7. Тіктөртбұрыштың барлық бұрыштары 90? (иә)

8. Егер тіктөртбұрыштың бір қабырғасы диагоналінің жартысына тең болса, онда диагональ мен қабырғасының арасындағы бұрыш 60 тең. (иә)

Сұрақтарға жауап береді

Қорытынды бөлім

Бағалау

«5» - 16-18 балл

«4» - 13-15 балл

«3» - 9-12 балл

Оқушылар бағалау парағын толтыруды аяқтайды. Жиынтық баға қояды

Кері байланысты ұйымдастыру

  • Тақтада салынған поезд сабақтың әрбір кезеңін білдіреді, алдарындағы суреттерді қалаған кезеңдеріне жабыстырыңдар.

Кері байланыс жасайды

Бағалау парағы

Аты-жөні:

Кестені толтыру (1- 5балл)

Топтық жұмыс

(1-5 балл)

Қарт ойыны (1-5 балл)

Практикалық есеп (0-3 балл)

Барлығы

Баға



© 2010-2022