- Преподавателю
- Математика
- Квадраттық теңдеу (8 сынып)
Квадраттық теңдеу (8 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Аманжол А.А. |
Дата | 12.08.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау ауданы
Казанка орта мектебі
Тақырыбы: Квадраттық теңдеулерді пайдаланып есептер шығару
8- сынып
Өткізген: Аманжол Ардагүл
2014 оқу жылы
Алгебра. 8 сынып.
Тақырыбы: Квадрат теңдеулерді пайдаланып есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Квадрат теңдеулерді шешудің әртүрлі тиімді тәсілдерін үйрету, олардың ерекшеліктерін танытып, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой-өрістерін кеңейтуге, шығармашылықпен жұмыс істеуге мүмкіндік жасау.
Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, өз бетімен жұмыс жасай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Практикалық сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, есептер шығару
Көрнекілігі: Интерактивті тақта
Сабақтың жоспары :
-
Ұйымдастыру бөлімі
-
Ой толғау сәті (сұрақ-жауап)
-
«Кім тапқыр?»
-
«Кім шапшаң?»
-
«Біліміңді тексер»
-
«Ойлан , тап!»
-
Қорытындылау
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру ( 2 мин)
Сыныпты ретке келтіру, кезекшімен жұмыс
-
"Көтеріңкі көңіл күй"- атты тренинг (Әр бала берілген қасиеттердің ішінде қазіргі уақытта қандай қасиет бойларында бар және жолдастарына бүгінгі сабақта не тілейді?)
Берілген қасиеттер:
Өмірге риза болу Әділдік
Ұқыптылық Ашықтық
Кеңпейілділік Шыншылдық
Өзбетінділік Өзіне сенімділік
Ұжымдық Ақылдылық
Қарапайымдылық Сапалылық
Бауырмалдық Тіл табысушылық
Сыпайылылық Батылдық
Төзімділік Тұрақтылық
Сабырлық Еңбекқорлық
ІІ. Үй жұмысын тексеру ( 8 мин)
Теңдеуді шешу: Жауаптарын дәлелдеп тексеру.
№
Теңдеу
Теңдеу түбңрлері
1.
х2 + х -12 = 0
3 және -4
2.
х2 - 12х - 45 = 0
-3 және 15
3.
у2+ 8у +15 = 0
-3 және -5
4.
у2- 5у +6 = 0
2 және 3
ІІІ. Жаңа сабақ ( 20 мин)
Балалар біз квадрат теңдеуді шешуді білеміз. Есептер шығару кезінде формулаларды пайдалануды да білеміз. Бүгін біз алдыңғы сабақтардағы алған білімдерімізді көрсетуіміз керек.
1 кезең. Ой толғау сәті (әр сұрақ 1 ұпай)
Қайталауға арналған сұрақтар:
1.Квадрат түбірдің анықтамасы?
2.Қандай теңдеулер толымсыз квадрат теңдеулер деп аталады?
3.Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не ?
4.Виет теоремасын кім айтып, жазады?
2 кезең. «Кім тапқыр?» (әр жауап 2 ұпай)
3 кезең. «Кім шапшаң?» (әр есеп 5 ұпай)
Оқулықпен жұмыс
№ 363 79 бет ( а-ж)
С деңгей: ( 6 ұпай)
4 кезең. «Ойлан , тап!» Есепті теңдеу құру арқылы шығару
1 қатар
2 қатар
3 қатар
Тікбұрышты үшбұрыштың катеттерінің бірі гипотенузадан 3 см кем, ал екіншісі 6 см кем. Гипотенузаны табыңдар.
Кинотеатрдағы бір қатардағы орындардың саны ондағы қатарлар санынан 8-і артық. Егер кинтеатрда барлығы 884 орын болса, ондағы қатарлар санын табыңдар.
Біреуінің екіншісінен 6 ауы артық екі натурал санның көбейтіндісі 187 тең. Осы санды табыңдар.
Д деңгей:
5 кезең. «Біліміңді тексер» ( 6 ұпай)
Теңдеудің түбірін іріктеп алу тәсілімен шешіңдер.
А) х2 - х - 12=0 Б) х2 + 16х + 63=0 В) х2+2х - 48 =0
ІҮ. Сабақты бекіту. ( 3 мин)
Ү. Сабақты қорытындылау ( 5 мин)
(Бес жол өлең стратегиясы)
Зат есім: Не? Теңдеу
Сын есім: Қандай? Квадрат теңдеу
Етістік: Не істеді? Квадрат теңдеу шешіледі
Синоним: Белгісізі бар өрнек,теңдеу
Сөйлем: ах2+вх+с0 түріндегі теңдеу квадрат теңдеу болады.
Рефлексия ( 2 мин)
А) Бүгінгі орындалған тапсырмаларға баға берулеріңізді сұраймын. Сабақта саған қалай болды:
-жеңіл;
-бірқалыпты
-қиын.
Ә) Берілген материалды қалай меңгергенінді айт:
-толық меңгердім, қолдана аламын;
-меңгердім, бірақ қолдана алмаймын;
-аздап меңгердім
Б) Бүгінгі сабақта қай кезең ұнады ( кезеңнің атын жазу)
ІҮ. Үй тапсырмасы: № 365 , 80 бет. «Квадрат » сөзіне сөзжұмбақ құрастыру
ҮІІ. Оқушыларды бағалау. Үй тапсырмасын орындаған және сабаққа белсене қатысып практикалық жұмыстарды орындаған ұпайларына байланысты бағаланады.
-
6 - 10 ұпай - «3»
-
11 -18 ұпай - «4»
-
19 - 40 ұпай - «5»