- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспары көрсеткіштік теңдеулер (11 сынып)
Сабақ жоспары көрсеткіштік теңдеулер (11 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Кажитаева М.Ж. |
Дата | 21.12.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Шығыс Қазақстан облысы
Үржар ауданы Қаратұма ауылы
«Қаратұма орта мектебі және балабақша» КММ-сі
Жоғары санатты математика пәні мұғалімі
Набиева Каникан Нұрбековна.
Сыныбы:11 сынып.
Тақырыбы: көрсеткіштік теңдеулер.
Мақсаты:
А)білімділік: көрсеткіштік теңдеу анықтамасын білу, көрсеткіштік теңдеулерді шешу әдістерін білу.
Ә) Дамытушылық: көрсеткіштік теңдеулер жүйесімен танысып және оларды шешу әдістерін меңгеру.
Б) Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, ізденімпаздыққа, топпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Типі: Жаңа білімді меңгерту.
Әдісі: Дамыта оқыту.
Пәнаралық байланыс: геометрия, сызу пәндеімен байланыс.
Көрнекіліктер: үлестірмелер, слайд, стикер.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру
«Айна» стратегиясы- оқушыларға көңіл күйлерін көтеру мақсатында бір-біоіне жақсы тілектер айтқызу.
Оқушыларды үш топқы бөлу , төмендегі фигуралар бойынша.
Топ басшыларын оқушылардың қалауы бойынша тағайындау.
Оқушыларға сабақ мақсатын түсіндіру: кеше-бүгін-болашақ.
І. Кешегі күн- бүгінгінің өлшемі. Үй тапсырмасын тексеру. № 190,№191 есептер.
Өткен сабақты қайталау.
Нені білемін?
23=... 5-3=... (0,1)-2=...
Нені білуім керек?
2х=16 5х=1/625 10х=0,001
Жаңа білімді меңгерту.
Айнымалысы дәреже көрсеткішінде болатын теңдеулер көрсеткіштік теңдеу деп аталады.
1 слайд: Көрсеткіштік теңдеулер үш тәсілмен шығарылады.
-
Бірдей негізге келтіру.
-
Жаңа айнымалыны енгізу.
-
Графиктік тәсілмен шешу.
Үш топқа үш тәсілді беру,өз топтарымен түсіну, мысалдарын талдау.
1 Топқа тапсырма:
2 слайд: Бірдей негізге келтіру алгоритмі.
-
Теңдеудің екі жақ бөлігін де бірдей негізге келтіру.
-
Теңдеудің сол жақ бөлігін де бірдей негізге келтіру.
-
Шыққан теңдеуді шешу.
-
Табылған түбірлерді берілген теңдеуге қойып, тексеру;
-
Берілген теңдеудің шешімін жазу.
1 топ талдауы: 27х=1/81 теңдеуін шешейік.
Шешуі: 1) Теңдеудің екі жақ бөлігін де бірдей негізге, яғни 3 негізге келтіреміз: 33х=3-4;
2) дәрежелердің көрсеткіштерін теңестіреміз: 3х=-4;
3) шыққан теңдеуді шешіп, х=-4/3 аламыз;
4) айнымалының табылған мәнінің берілген теңдеуді қанағаттандыратынын анықтаймыз: 27-4/3=1/81 немесе ; ; .
Табылған мән теңдеуді қанағаттандырады. Жауабы: -4/3.
2 топқа тапсырма: Жаңа айнымалы енгізу тәсілі.
Көрсеткіштік теңдеулерді жаңа айнымалы енгізу тәсілімен шығарғанда, төмендегі алгоритм қолданылады:
-
Айнымалыларды жаңа айнымалымен ауыстыру арқылы алгебралық теңдеу алу;
-
Шыққан теңдеуді шешу;
-
Алгебралық теңдеудің табылған түбірлерін алмастырылған теңдікке қойып, алғашқы айнымалының мәндерін анықтау;
-
Табылған мәндердің берілген теңдеуді қанағаттандыратынын тексеру;
-
Берілген теңдеудің шешімін жазу.
2 топ талдауы:
32х+5=3х+2+2 теңдеуінің түбірлерін табайық.
32х+5=32х*35= 243*32х және 3х+2=3х*32=9*3х
Сонда берілген теңдеу 243*32х-9*3х2=0 түріне келеді.
у=3х жаңа айнымалысын енгізсек, соңғы көрсеткіштік теңдеуді былай жазамыз: 243у2-9у-2=0, бұдан у1=1/9, у2=-2/27 түбірлерін аламыз.
у2=-2/27 теріс, ал 3х<0 болуы мүмкін емес, сондықтан алмастырудың шарты бойынша у1=1/9 түбірін ғана аламыз.
Табылған у=1/9 мәнін у=3х теңдігіне қоямыз: 1/9=3х немесе 3-2=3х,
бұдан х=-2.
Тексеру жүргіземіз: 32*(-2)+5=3-2+2+2 немесе 31=1+2, сонда 3=3. Жауабы:-2.
3 топ тапсырмасы. Графиктік тәсілді қолдану.
Аталған тәсіл(2) түрдегі көрсеткіштік теңдеуді, яғни, ах=b теңдеуін (3) түрдегі теңдеумен алмастыруға болмайтын жағдайда қолданылады. Мұндай теңдеудің түбірін анықтау үшін f(x)=ax және g(x)=b функцияларының графиктерін бір координаталық жазықтыққа салып, қиылысу нүктелерін анықтаймыз. Қиылысу нүктелерінің абсциссалары берілген көрсеткіштік теңдеудің түбірлері болады.
3 топ талдауы. у=3х және у=х+2 теңдеуін шешейік.
Шешуі: Бір координаталық жазықтыққа у=3х және у=х+2 функцияларының графиктерін салайық. Суреттен көріп отырғанымыздай, берілген функциялардың грфиктері А және В нүктелерінде қиылысады.
Жауабы: екі нүкте қиылысады.
ІІ. Бүгінгі күн-болашақтың бастауы.
Бекітуге есептер:№ 197.
-
3х=81 2) 4х=256
3х=34 4х=44
х=4 х=4
тексеру 34 =81 44=256
81=81 256=256
Есептер шығарту.
Қызыл түс Сары түс Жасыл түс
Әртүрлі түсті таңдауларына қарай топтарды қайта ауыстыру.
Есептер шығарту. №198
-
8х=16 4) 2х-1=1
(23)х=24 2х-1=20
3х=4 х-1=0
х=4/3 х=1
тексеру: 84/3=16 тексеру: 21-1=1
16=16 20=1
Жауабы: 4/3 Жауабы: 1
№ 199. 1) 2х+2х+1=12
2х+2х*2=12
3*2х=12
2х=12/3
2х=4
2х=22
х=2
Тексеру: 22+22+1=12
12=12
Жауабы: 2
-
5х-2-5х-1+5х=21
5х/52-5х/5+5х=21
5х-5*5х+25*5х=21*25
21*5х=21*25
5х=25
5х=52
х=2
Тексеру: 52-2-52-1+52=21
21=21
Жауабы: 2
№ 200. 1) 32х+1=92х
32х+1=(32)2х
2х+1=4х
2х=1
х=1/2
-
25х-26*5х+25=0
52х-26*5х+25=0
5х=у деп белгілейміз.
у2-26у+25=0
у1=25 у2=1
-
5х=25 2) 5х=0
х=2 х=0
Жауабы: 0;2.
ІІІ. Болашаққа нық сеніммен ҰБТ есептері.
Үйге тапсырма: №198-200 (2,3).ереже.
Бағалау: топ басшылары.
Қорытындылау: Екі жұлдыз-бір тілек.Оқушылар стикерге бір-бірлеріне деген тілек және сабаққа байланысты тілек айтып, екі жұлдыздарын сабаққа белсене қатысып отырған оқушыға сыйлайды.