- Преподавателю
- Математика
- Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тарауын қайталау 7-сынып
Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тарауын қайталау 7-сынып
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Бекбосынова А.Р. |
Дата | 10.02.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Тақырыбы: Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тарауын қайталау
Мақсаты:
-
Натурал және бүтін көрсеткішті дәрежелер тақырыптары бойынша алған білімдерін жалпылап, тиянақтау.
-
Тиімді әдіс- тәсілдер арқылы оқушылардың ой- өрісін кеңейту , өздігінен жұмыс жасау, іздену, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
-
Оқушыларды нақтылыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу.
Сабақ жоспары:
-
Ұйымдастыру бөлімі.
-
Үй тапсырмасын тексеру.
-
Өткен тақырыпты пысықтау
-
Есеп шығару
-
Сабақты қорытындылау
-
Үйге тапсырма.
-
Бағалау.
САБАҚ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру бөлімі: Сабақ мақсаты мен жоспарын хабарлау. Оқушыларды топқа бөлу. /Топтарға «формуланың жалғасын тап» тапсырмасы таратылады. Таратылған тапсырманың артында «дәреже», «бүтін», «натурал» деген сөздер болады. Сол сөздерге сәйкес орындарын тауып, топтарға бөлінеді./
10 . а1 = а.
Кез келген санның 1 дәрежесі, сол санның өзіне тең.
а0 = 1
Кез келген санның 0 дәрежесі 1-ге тең.
20
аn:аm =a n+m
Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді бөлген кезде, дәреже негізі жазылып, дәреже көрсеткіштері азайтылады.
30
аn•аm =a n+m
Ереже: негіздері бірдей дәрежелерді көбейткен кезде, дәреже негізі жазылып,дәреже көрсеткіштері қосылады.
40
(an)m=anm
50
(ab)n=anbn
60
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №147 /Плакатта дұрыс жауабы көрсетіледі, әр оқушы көршісімен дәптер алмастыру арқылы дәптер тексереді/ (бағалау: 3 дұрыс - «5», 2 дұрыс - «4», басқа жағдай - «3»)
ІІІ. Өтілген материалдың игерілуін тексеру:
1. Графикалық диктант: иә- ____ жоқ
-
Негіздері бірдей дәрежелерді бөлгенде негізін өзгеріссіз қалдырып, бөлінгіштің дәреже көрсеткішін бөлгіштің дәреже көрсеткішіне қосамыз (азайтамыз)
-
(а 3)2 = а 5 тең (а 6)
-
(- 3х2у8)2 = 9х4у16
-
Дәрежені дәрежеге шығарғанда, негізін өзгертпей дәреже көрсеткіштері қосылады.
-
3-5 ∙ 33 = тең ()
-
Бөлшекті дәрежеге шығарғанда, оның алымының да, бөлімінің де әрбір көбейткішін осы дәрежеге шығарады.
-
(2999+ 3001)0 = 6000 -ға тең?
-
Негіздері бірдей дәрежелерді көбейткенде, олардың дәреже көрсеткіштерін қосып, негіздерін өзгеріссіз қалдырамыз .
-
(-а)10 ∙ а5∙ (- а)3 = а 18 (- а 18)
Жауап:
2. Ауызша есептер шығару арқылы жасырылған сөйлемді тауып, мағынасын ашу: /қосымша тапсырма/
(а6х2)3(Б) 1,4с4∙20с10(І) 3а5в5)2(Л) 7с8 (2с3)2 (І) (2а2х)3(М)
102 - 52 (Қ) (А) (7-9)5∙1250(З) х12 ∙ (х2)3(Ы)
3 а3 ∙ (-ав2)4(Н) х5 :(х∙х4) (А)
Б
Қ
Л
З
Н
а18х6
75
9а10в10
-32
3а7в8
Ы
І
А
М
Х18
28с14
1
8а6х3
«БІЛІМ- ҚАЗЫНА»
ІV. Есептер шығару:
1. Деңгейлік тапсырмалар:
І- деңгей: « 3 »
ІІ деңгей: « 4 »
ІІІ деңгей: « 5 »
1.Өрнектің мәнін тап: 24 ·с-3, мұндағы с = .
2. Амалды орында:
а) (х7)3 · х12;
б) х -12 : х 3;
в) ( 3 х6 )3;
3. k- ның қандай мәнінде теңдік дұрыс болады: 58 : 5k = 54
Есепте :
х-ті тап: х 26 29 = 217
2. Санды стандарт түрде жаз.:
Дәрежені ең көп қолданатындар астрономдар. Олар әр қадамдарында алып сандармен кездеседі және олармен есептеулер жүргізеді. Мысалы:
-
Андормеда тұмандығына дейінгі ара қашықтық 95000000000000000000 км
-
Күн массасы жуықтап алғанда 2000000000000000000000000000000 кг.
-
Жердің Күнге дейінгі қашықтық 149 500 000 км;
-
Жер бетінің ауданы 510 083 000 км2;
-
Сутегі атомының массасы: 0,000 000 000 000 000 000 000 000 00 72 г;
-
Адам денесіндегі жасушалар саны шамамен 100 000 000 000 000 дана.
4.Бос төркөздерді толтыр: /қосымша тапсырма/
8 а5 = 2а3 (5а2 в)2 = 125 а8 в3
12 а6 в4 = 2,4 а8в5 6а3 ( )2 = 24 а13
-а7в = 3а10 в15
4. Шығармашылық тапсырма: /бағасы 5/
-
х4+4=0 теңдеуінің түбірі болмайтынын дәлелдеңдер.
-
25.8.16 өрнектің мәнін есепте.
-
34k саны қандай цифрмен аяқталады? Мұнда k-натурал сан.
VІ. Сабақты қорытындылау: Бағалау.
Бағалау парағы
JK L Аты-жөні:
Менің сабақтағы мақсатым...
-
Топта белсенді жұмыс атқару;
-
Натурал және бүтін көрсеткішті дәреже ережелерін жатқа айту, есеп шығаруда қолдана білу;
-
Берілген тапсырмаларды мұқият орындай білу.
ұл:
қыз:
Менің сабақтағы бағам:
Сабақ қорытындысы:
Мен мақсатыма жеттім: ия жоқ (қажетінің астын сызу)
Мен келесі тапсырма орындауда қиналдым
Маған жалғыз, топпен, жұппен жұмыс істеген ұнайды.
Тапсырма орындауда көмекті жиі кейде ешқашан пайдаландым.
Менің сабақтағы алған сезімім: J K L
VІІІ. Үйге тапсырма: Бақылау жұмысына дайындық, №152,153