- Преподавателю
- Математика
- Өлшеу нәтижесінен алынған сандарды бір таңбалы санға көбейту, бөлу
Өлшеу нәтижесінен алынған сандарды бір таңбалы санға көбейту, бөлу
Раздел | Математика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Шакманова Ж.Б. |
Дата | 31.03.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Қарағанды облысы білім басқармасының «дамуы
шектелген балаларға арналған облыстық
№3 мектеп - интернаты» КММ
Ашық сабақ:
Тақырыбы: Өлшеу нәтижесінен алынған сандарды
бір таңбалы санға көбейту, бөлу
(әдістемелік бірлестік апталығы)
Математика мұғалімі:
Шакманова Ж.Б.
Сыныбы: 7а
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: Өлшеу нәтижесінен алынған сандарды бір таңбалы санға көбейту, бөлу
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Өлшеу нәтижесінен алынған сандарды бір таңбалы санға көбейту, бөлу амалдарын есептеу тәсілдерін меңгеріп есептер шығару.
Түзету: Есептер шығару арқылы зейінін және есте сақтау қабілетін, саусақтарға байланысты жаттығу арқылы қол - саусақ моторикасын түзету және дамыту.
Тәрбиелік: Қазақ халқының салт-дәстүрлерін оқушылар бойына сіңіру. Халықтық педагогиканы негізге ала отырып, оқушыларды қонақжайлылыққа, адамгершілікке, азаматтыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, топтық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: отантану, география.
Көрнекіліктер: ҚР картасы, асықтар, қоржын.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
- Бір, екі, үш,
Бойға жинап күш.
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
(Оқушылар орындарына отырады).
-
Сыныппен амандасу
-
Сыныпты түгендеу, кезекшімен сөйлесім
-
Оқушыларды сабаққа бейімдеу
-
Қазір қай жыл мезгілі?
-
Қыс айларын ата
-
Қазір қай ай?
-
Желтоқсанның нешесі?
-
Бүгін аптаның қай күні?
-
Үй жұмысын тексеру.
Балалар, бүгінгі математика сабағымыз ерекше түрде өтеді. Біз сендермен бірге саяхатқа шығамыз.
Қазіргі уақытта саяхатқа немен шығуға болады? (ұшақпен, пойызбен, автобуспен...).
Ал біздің ата-бабаларымыз бұрынғы кезде түйемен, ат арбамен бір ауылдан екінші ауылға той-думанға барып тұрған. Бүгінгі таңда біз ата-бабаларымыздың дәстүрін, салттарын жалғастырушы ұрпақ болғандықтан, біз де саяхатқа түйемен және аттармен шығамыз. (Түйемен аттардың суретін тақтаға ілу).
Саяхатқа шығуға дайынсыңдар ма? Қандай жол ережелерін білу қажет. Керуенге орнығып отырып алайық. Оқушылар өз фотосуреттерін түйелерге және аттардың үстіне жапсырады).
Халықта "Қазақ қонақсыз болмайды" деген сөз бар. Ол біздің еліміздің қонақжайлылығын білдіреді. Осы керуенмен біз Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің 22 жылдығына орай әр аймақта тәуелсіздігімізді тойлауға барамыз. Әр облыс дайындаған тапсырманы орындауға тырысамыз. Балалар, Қазақстан Республикасы неше ақмайқа бөлінген (5)
-
Орталық Қазақстан
-
Шығыс Қазақстан
-
Солтүстік Қазақстан
-
Батыс Қазақстан
-
Оңтүстік Қазақстан
(Балалардың назарын облыстарға бөлінген картаға аудару. Саяхатқа баратын қалаларды анықтау)
-
Орталық Қазақстан - Қарағанды қаласы
-
Шығыс Қазақстан - Өскемен қаласы
-
Солтүстік Қазақстан - Петропавл қаласы
-
Батыс Қазақстан - Атырау қаласы
-
Оңтүстік Қазақстан - Шымкент қаласы
Жолымызды туған жеріміз Орталық Қазақстан - Қарағанды қаласынан бастаймыз. Саяхат барасында мүдірмей тапсырмаларды орындау үшін қане ауызша есептер шығарып дайындалып алайық.
- Қандай ұлттық ойындарды білесіңдер?
(Бәйге, көкпар, орамал тастамақ, ...).
«Бәйге» ойыны
Бәйге ойыны - ат жарысы. Оған жүйрік бапталған атпен шабандоздар қатысқан. Ал біздің мақсатымыз: өткен материалға байланысты қойылған сұрақтарға ауызша дұрыс жауап беру. (өткен тақырыптар бойынша тақтаға есептер ілінеді. Оқушылар оны ауызша орындайды)
(Ауызша сандарды санау)
Сандарды тура және кері санау: 986 ,987, 988, 989, 990, 991, 992, 993, 994, 995.
995, 994, 993, 992, 991, 990, 989, 988, 987, 986.
Логткалық есептер:
-
Айдос үйдің 6 - қабатында тұрады, ал осы подъездің 3 - қабатында тұрады. Егер Айдосқа дейін 60 баспалдақ болса, Жандосқа дейін неше баспалдақ бар? (30)
-
2 сиырдың мүйізі нешеу?
-
4 жұмыртқа 4 минут піссе, 1 жұмыртқа неше минут піседі.
«Орамал тастамақ» ойыны
1км =...м (1 000м)
7км = ...м (7 000м)
50км = ...м (50 000м)
1м =...см (100см)
8м =...см (800см)
48м =...см (4 800см)
1т =...кг (1 000кг)
9т =...кг (9 000кг)
60т =...кг (60 000кг)
1кг =...г (1 000г)
4кг =...г (4 000г)
11кг =...г (11 000г)
Қала тұрғындары жауаптарыңа риза, сендерге өз сәлемдемелерін жолдады. Енді жолға шығып, Өскемен қаласына бет алайық.
Өскемен қаласына келіп жеттік. Өскемен қаласының тұрғындары бізге арналған тапсырманы қоржынға жасырып қойыпты
Қоржын ішінде сандар. Бұл сандар өз орнын табу керек.
«Жауабыңды сәйкестендіру» ойыны
9км 800 м = 9800м
9м 63см = 963см
1кг 200г = 1200г
9м 3дм = 93дм
2км 300м = 2300м
8км 300 м = 8300м
8м 43см = 843см
3кг 300г = 3200г
3м 4дм = 34дм
3км 400м = 3400м
(Оқушылар кезекпен шығып әйнекшелерді толтырады. Сандар жазылған қағазды желімдеп жапсырады).
Қала тұрғындары жауаптарыңа риза, сендерге өз сәлемдемелерін жолдады.
-
Сергіту сәті «Қара жорға биі»
Саяхатымызды жалғастырамыз....
Петропавл қаласына бет алайық.
- Керуен, керуен, көш керуен
Көкшедегі көш керуен.
Ата салтын сақтаған
Қош келдің, көш керуен.
(Петропавл қаласы керуенді өлеңмен қарсы алады).
- Петропавл қаласында үлкен той-думан. Тойға келген әйел затына дорба, қалта таратылады. Ер адамдарға жол беріледі. Бізге бұл тойдан не бұйырады?
- Петропавл қаласының қоржынындағы тапсырма сөзді есеп.
№421 есеп (сөзді есеп)
Орамда 30м мата бар. Осы орамнан 5 жаялық тігу үшін, әрбіреуіне 1м 80 см есеппен мата алынды. Сонда матадан қанша метр қалдық қалды?
Бірілгені:
Барлығы - 30м мата
5ж - әрбіреуіне 1 м 80 см
Қанша метр мата қалды - ?
Шешуі:
1 амал:
1м 80 см * 5 =
1м 80 см = 180см
180 см * 5 = 900см = 9м
2 амал:
30м - 9м = 21м
Жауабы: Орамда 21м мата қалды.
Бұл қаланың тапсырмасын да орындадық. Қала тұрғындары сендерге риза.
Шаршаған болсақ қолымызға жаттығу жасап алайық
Шөлдедік, сусағанымызды Атырау қаласына барып басайық. Қазақ халқының қандай сусындарын білесіңдер?
(қымыз, шұбат, айран, шалап...)
- Атырау қаласында қоржынына қол салайық
Қоржын ішінде нөмірленген асықтар.
Өлшеу нәтижесінен алынған сандарды бір таңбалы санға бөлуге байланысты есептер(әрбір топ қоржыннан бір-бір асықтан алып есеп шығарады )
Оқулықпен жұмыс. Өлшеу нәтижесінен алынған сандарды бір таңбалы санға көбейтуге байланысты есептер(әрбір топ қоржыннан бір-бір асықтан алып есеп шығарады )
1 асық: №419 2 баған 1 есеп
2
II, III деңгей - өздігімен шығару,
IV деңгей - мұғалімнің көмегімен.асық: №419 2 баған 2есеп
3 асық: №419 3 баған 1есеп
4 асық: №419 3 баған 2 есеп
1 асық: №419 2 баған 1 есеп
2т 87 кг * 6 = 12 522 кг
2т 87 кг = 2000кг +87 кг = 2087кг
2087 кг *6=12 522 кг
2 асық: №419 2 баған 2есеп
1км 54м * 8 =8км432м
1 км 54 м = 1000м+54м=1054м
1054 м *8=8432м
3 асық: №419 3 баған 1есеп
8т 1 кг * 7 = 56т 7кг
8т 1 кг = 8000 кг + 1 кг=8001кг
8001кг *7=56007 кг
4 асық: №419 3 баған 2 есеп
9км 38м * 5 =72км304м
9 км 38 м = 9000м+38м=9038м
9038 м *8=72304м
5
II, III деңгей - өздігімен шығару,
IV деңгей - мұғалімнің көмегімен.
асық: №427 2 баған 1есеп
19м 26см : 6 = 321см
6асық: №427 2 баған 2 есеп
91м 90см : 2= 4м 595см
Жақсы білім көрсетіп бұл қаланың да тұрғындарын қуанттық.
Атырау қаласынан шығып туған жеріміз Шымкент қаласына барайық.
Шымкент қаласында да той-томалақ қызып жатыр. Біз де тыс қалып қоймайық. Бір сайысқа қатыса кетейік
«Жұмбақтар сайысы».
Қолымда 55 алма
5-ін бердім апама,
5-ін бердім атама,
Нешеуі қалды өзімде? (45 алма)
Көлден ұшты 80 қаз,
Қайтып қонды 50 қаз
Қонбады оның нешеуі,
Қане кім тез шешеді? (30 қаз)
100 асықтың 50-ын,
Досым сұрап алды
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолымда қалады. (50 асық)
"Білікті бірді жығар, білімді мыңды жығар" дегендей, біз барлық қала тұрғындарының дайындаған тапсырмаларын орындадық. Әрине, ол білімнің арқасы.
Шымкент қаласынан шығып үйге қайтайық. Қарағанды қаласына жеткенше, үй тапсырмасын жазып алайық.
«Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» дегендей, өз қаламыз бізді құшақ жая қарсы алды. Саяхатымыз ұнады ма?
V. Білімдерін бекіту
Балалар, бүгінгі сабақта не оқып, не үйрендік?
Өлшек нәтінесінен алынған сандарды бір таңбалы санға көбейту, бөлуге байланысты есептер шығардық.
1км 1м * 5 =5км5м
1км = 1000м
1001 м *5=5005м=5км5м
VI. Сабақты қортындылау және бағалау
VII. Үй тапсырмасы туралы ақпарат және бағалау
(№427 3 баған 2есеп III, IV деңгей ;
№427 2 баған 3есеп II деңгей )
Осымен сабағымыз аяқталды. Сау болыңыздар!