- Преподавателю
- Математика
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
Екі айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу
Раздел | Математика |
Класс | 6 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Жумамуратова М.Б. |
Дата | 27.09.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың өтілу мерзімі | 18.02.2015ж | |||
Сыныбы | 6 «д» сыныбы | |||
Пәні | математика | |||
Сабақтың тақырыбы | Сызықтық теңсіздіктер.Сызықтық теңсіздіктеге жаттығулар орындау | |||
Сабақтың мақсаты | Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шығаруды меңгеру Өзі үйрене отырып, өзгені де үйрету дағдысын қалыптастыру | |||
Күтілетін нәтиже | Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешуді; Теңсіздік шешімдерінің жиынын жаза білу; Өзара топта бірлесіп жұмыс жасай алатын болады Теңсісздікті өз бетінше қиындықсыз шеше біледі. | |||
Оқыту әдістері | Жаңа тәсілдер. Сын тұрғысынан ойлау. Оқыту үшін және оқуды бағалау модулдерін пайдалану | |||
Қажетті құрал-жабдықтар | ,6-сынып оқулығы,стикерлер, слайд, фигуралар, жумыс дәптері,бағалау үшін смаиликтер | |||
Тапсырмалар | Жеке жұмыс: Өткенді еске түсіру мақсатында сұрактар Топтық жұмыс:Карточкамен жұмыс Жұптық жұмыс: Есептер шығару Сергіту сәті: Логикалық тапсырма
| |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | ||
Кіріспе бөлім | Сәлеметсіздер ме ?Барлықтарымыздың бүгінгі көңіл - күйлеріміз жақсы ма? Бір бірімізге сәттілік тілейік. Біздің топтың ұраны : Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін. Ендеше сыныпты 4-топқа бөле отырып топ басшыларын сайлап, сабағымызды бастайық. Ендеше мен де сендерге бүгінгі күнге сәттілік тілеймін. Сабақ бастамай тұрып бағалау парағын таратып беру Қайталау- білім анасы Мақалдардын данасы. Білімді берік игерсең Ешкімнің жоқ таласы. эпиграфпен бастайық Оқушыларды бағалауды Смайлик әдісі ,және екі жұлдыз, бір ұсыныс бағалау критерийлері бойынша жүргізу | Оқушылар сабаққа дайындалады бір-бірін таныстырады
| ||
Үй Жұмысын тексеру | Оқушыларға өтілген тақырыптар бойынша Есептер берілген , сол есептердің жауаптары тақтаға беріледі
4. (-∞;1) 5.(-∞;0.5) 6. (-∞;1)
|
| ||
Білу кезеңі | "Қызығушылығын ояту". Өзара тексеру парағы бойынша сұрақтарға жауап беру. - Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасы
| Сұрақтарға жауап береді
| ||
Түсіну | «Ойланайық кім ойшыл» Кітаптан №1024. №1025 есепті шығарайык Әр топтан оқушылар шығып теңсіздіктерді шығарады.
1)х-тің қандай мәнінде : 9+2х/5 10-3х/4 Бөлшектері дұрыс бөлшек болады? 1)х-тің қандай мәндерінде : 2-х/3 3х+7/10 Бөлшектері бұрыс бөлшек болады?
|
| ||
Талдау
| ІҮ.Математикалық вальс Мықты болсаң алдағыны басып оз Мықты болсаң арттағыны жеткізбе Мықты болсаң тайғанама көк мұзда Мықты болсаң бөгеттерді бұзып өт - деп сайысты жалғастырамыз. Топ қатысушыларына алдын ала дайындалған тапсырмалар ілінеді. Олар өз жұбын табу керек интервал кесінді - жартылай интервал - ашық сәуле - - сәуле сәуле |
Жинақтау
Тақырыптық
тесттер
« Жаңылмай тап». Тестпен жұмыс
1.(- ∞; 5] сан аралығының аты
А) ашық сәуле Б) интервал В) кесінді Г) сәуле
2.Белгіленумен жаз: 1-ден 4-ке дейінгі кесінді.
А) (1; 4) Б) [ 1; 4] В) ( 1; 4 ] Г) [ 1; 4)
3. Сан аралығындағы бүтін сандарды тап; (4; 7]
А) 4;5;6 Б) 4;5;6;7 В)5;6 Г) 5;6;7
4. Белгіленуімен жаз; 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал
А) (1;3] Б) [ 1; 3] В) ( 1; 3) Г) [ 1; 3)
5.Теңсіздіктер шешімін сан арлығымен жаз; 2≤х <6
А) [ 2;6 ] Б) (2;6) В) [ 2; Г) ( 2; 6 ]
6. [ 4; 9 ] сан аралығының аты
А) кесінді Б) сәуле В) ашық сәуле Г) интервал
7. Белгіленуімен жаз: 2-ден 7-ге дейін интервал
А) [2;7] Б) (2;7] В) [2;7) Г) (2;7)
8. [ -4;5) аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап.
А) -4 және 3 Б) -4 және 4 В) -4 және 5 Г) -3 және 5
9. Белгіленуімен жаз -∞-тен 6-ға дейінгі ашық сәуле
А) [ 6; + ∞ ) Б) ( 6; + ∞ ) В) (-∞;6 ) Г) (-∞; 6]
Оқушылар алған білімдерін тест арқылы көрсете алады
Өтілген
Тақырыпты бекіту
Оқушыларға тақырып бойынша тест
Тапсырмаларының жауаптары
1 ) Г 7 ) Г
2 ) Б 8 )
3 ) 9) В
4 ) А
5) Г
6 ) А
Оқушылар тапсырманы орындайды.Дайын кілттер арқылы оқушылар дәптерлерімен ауысып бірін бірі тексереді
Сабақты қорытындылау
(Карточкамен жұмыс)
Тапсырма
жауаптары
Бағалар
Оқушы
3x>15
x>5
6x+17>6x+8
x>-9
3x-10x>42
X<-6
3x>-18
x>-6
3(2u+1)>5(u-1)
X<5
Рефлекция
«Табыс» ағашын отырғызу
Жасыл алма:маған сабақ ұнады
Тақырыпты меңгердім
Сары алма: Тақырыпты түсінгендеймін , менде сұрақ бар
Қызыл алма:Сабақ маған түсініксіз
Оқушылар сабақты түсінгендерін стикерлер арқылы табыс ағашына іледі
Үиге тапсырма
№1026
Күнделіктеріне
Үй тапсырмасын
Жазып алады
Тапсырма
жауаптары
Бағалар
Оқушы
3x>15
6x+17>6x+8
3x-10x>42
3x>-18
3(2u+1)>5(u-1)
Тапсырма
жауаптары
Бағалар
Оқушы
3x>15
6x+17>6x+8
3x-10x>42
3x>-18
3(2u+1)>5(u-1)
« Жаңылмай тап». Тестпен жұмыс
1.(- ∞; 5] сан аралығының аты
А) ашық сәуле Б) интервал В) кесінді Г) сәуле
2.Белгіленумен жаз: 1-ден 4-ке дейінгі кесінді.
А) (1; 4) Б) [ 1; 4] В) ( 1; 4 ] Г) [ 1; 4)
3. Сан аралығындағы бүтін сандарды тап; (4; 7]
А) 4;5;6 Б) 4;5;6;7 В)5;6 Г) 5;6;7
4. Белгіленуімен жаз; 1-ден 3-ке дейінгі 3 саны қоса алынған жартылай интервал
А) (1;3] Б) [ 1; 3] В) ( 1; 3) Г) [ 1; 3)
5.Теңсіздіктер шешімін сан арлығымен жаз; 2≤х <6
А) [ 2;6 ] Б) (2;6) В) [ 2; Г) ( 2; 6 ]
6. [ 4; 9 ] сан аралығының аты
А) кесінді Б) сәуле В) ашық сәуле Г) интервал
7. Белгіленуімен жаз: 2-ден 7-ге дейін интервал
А) [2;7] Б) (2;7] В) [2;7) Г) (2;7)
8. [ -4;5) аралығындағы ең кіші және ең үлкен бүтін санды тап.
А) -4 және 3 Б) -4 және 4 В) -4 және 5 Г) -3 және 5
9. Белгіленуімен жаз -∞-тен 6-ға дейінгі ашық сәуле
А) [ 6; + ∞ ) Б) ( 6; + ∞ ) В) (-∞;6 ) Г) (-∞; 6]
интервал