- Преподавателю
- Математика
- Пооурочный на тему Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу
Пооурочный на тему Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу
Раздел | Математика |
Класс | 11 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Сулубекова С.Т. |
Дата | 27.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
11-сынып алгебра
Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеулер және олардың жүйелерін шешу
Сабақ мақсаттарының бағыттары
Сабақ мақсаты
Білім беру
Иррационал теңдеулер мен теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерін талдай отырып, иррационал теңдеулер жүйесін шешуді үйренуге жағдай жасау.
Дамыту
Тақырып бойынша алған білімді талдау, салыстыру, жалпылау және есеп шығаруда қолдана алу біліктілігін дамыту, ізденіске ықпал ету.
Тәрбиелеу
Өз бетінше дербес жұмыс жасауға, жауапкершілікті сезіне білуге, адамгершілікке тәрбиелеу, танымдық ой-пікір туындату.
Сабақ барысы.
І. Ұйымдастыру а) Сынып бөлмесінің санитарлық-гигиеналық жағдайына көңіл бөлу.
Ә) Балаларыдың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру, зейінін шоғырландыра отырып, мақсатқа бағыттау.
Б) Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру.
1-кезең Үй тапсырмасын тексеру
«Көпір» тапсырмалары /оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындап келеді/
-
теңдігі қандай жағдайда орындалады?
, а в
-
(
-
Х-тің қандай мәндерінде өрнектің мағынасы болады?
а)
ә)
Квадрат теңдеудің анықтамасын қолданып теңдеуді шешіңдер.
-
Рационал көрсеткішті дәреже қасиетін қолданып теңдеуді шешіңдер.
2-кезең. Ұжымдық жұмыс /жаңа сабақты өз бетімен меңгеру тапсырмалары/
1.Теориясы
«Білу»
/Мақсатына жету үшін Кім?, Не?, Қашан?, Қалай?, Не істеді? Тағы сол сияқты тапсырмалар шартында болу керек. Сол арқылы оқушылар тақырып бойынша толық ақпаратты меңгереді./
1.Қажетті сөзбен толықтыр:
1-анықтама. Айнымалысы ______ , сонымен қатар _______ негізі болатын теңдеу иррационал теңдеу деп аталады.
2. Иррационал теңдеулерді шешкенде оған кіретін түбірлер ______ деп қарастырылады.
3. Иррационал теңдеуді шешудің құрамдас бөлігі____
4. Бөгде түбір шешімдер жиынына_______
Теориясы
«Түсіну»
/ Неліктен ?, Себебі?, Не үшін?, Неге ? түсіндір т.с.с. сұрақтар оқушының жоғарыда берген жауаптарына қойылады/
Иррационал теңдеулерді шешпес бұрын түріне назар аудар:
1)
2)
Теориясы
«Талдау»
/1.Салыстыр,
2.Айырмашылығы неде?
3.Ұқсастығы неде ?
4.Тақырыптың басты идеясын бөліп шығар -деген тапсырмалар болу керек. Немесе 1-3 Венн диаграммасы арқылы қамтуға болады
Теңдеулерді салыстыра отырып , шешу жолындағы айырмашылығын тап:
1-мысал.
Х12 , Х2-1 (бөгде түбір) Жауабы: 2.
2-мысал. (х-5)(х+2)
Х1 , Х2 , Х ММЖ Х
Жауабы:7
3-мысал. +1
4-мысал. +-20
деп белгілейміз.
У2+у-2
5-мысыл.
1-х2-2х+1
-х
6-мысал.
7-мысал. Теңдеулер жүйесін шешіңдер.
+ а+в
х+у а3+в3
Теориясы «Жинақтау»
/Қорытынды шығаруға бағытталған : мазмұнды жүйеле, анықтама бер, кесте, сызба толтыр, сөзжұмбақ, ребус сияқты сөздер тапсырма шартында болу керек./
Иррационал теңдеуді шешудің жалпы әдісі-тепе-тең түрлендіре отырып рационал теңдеу алу.
Иррационал теңдеуді шешудің құрамдас бөлігі -тексеру.
Практикасы
«Қолдану»
/оқулықпен жұмыс, тек қарапайым тапсырмалар орындалады/
Теңдеулерді шешіңдер:
№ 122 3) (х2-4)
№ 123 2) -2
№ 127
Теңдеулер жүйесін шешіңдер:
№ 124 2) + 5
х+у
Практикасы «Баға беру»
/Сен қалай ойлайсың?, Не істер едің? деген сөздер тапсырма шартында болу керек/
-
Қандай белгілеу енгіземіз?
№ 123 1) +-6
№ 129 4) +
Ү. Сабақты қорытындылау
ҮІ. Үйге тапсырма: §8 № 123 1)
№ 129 4)