Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Сабақтың мақсаты: 1.  Білімділік мақсаты: бағдарламаға сай туынды тақырыбын өткеннен кейін оқушылардың білімдерін кеңейту. Оқушыларды туындының көмегімен теңдеулерді шешуге үйрету; 2.  Дамытушылық мақсаты: оқушыларды дамыту мақсатында жұмыс жүргізу, жұмыстану қабілеттерін дамытып, өз бетімен есеп шығаруды үйрету, жаңа материалды меңгеруде қажетті білім, білік, іскерлік дағдыларын қалыптастыру;   3.  Тәрбиелік мақсаты: жаңа материалды түсіндіре отырып, отанға, өз ұлтына деген сүйіспеншілікке, жоғ...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Сабақтың тақырыбы: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу.

Математика пәнінен оқутышы: Даниярова Дариға Байболатқызы

Красноармейска аграрлық-техникалық колледжі, 2014-2015 оқу жылы

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік мақсаты: бағдарламаға сай туынды тақырыбын өткеннен кейін оқушылардың білімдерін кеңейту. Оқушыларды туындының көмегімен теңдеулерді шешуге үйрету;

  2. Дамытушылық мақсаты: оқушыларды дамыту мақсатында жұмыс жүргізу, жұмыстану қабілеттерін дамытып, өз бетімен есеп шығаруды үйрету, жаңа материалды меңгеруде қажетті білім, білік, іскерлік дағдыларын қалыптастыру;

  3. Тәрбиелік мақсаты: жаңа материалды түсіндіре отырып, отанға, өз ұлтына деген сүйіспеншілікке, жоғары адамгершілік қасиеттеріне тәрбиелеу, болашақта жақсы тұлға болып қалыптасуына жағдай жасау;

Сабақтың түрі: қайталау қосымша сабақ.

Сабақтың әдісі: кітаппен, интерактивті тақтамен жұмыс.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі: а) оқушылармен амандасу;

ә) сабаққа дайындау;

б) оқушыларды түгендеу;

в) кезекшімен жұмыс;

г) назарын, зейінін сабаққа аудару;

  1. Негізгі бөлім: сабақты түсіндіру кезеңі.

1-мысал: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Шешуі: берілген теңдеуді былайша жазайық:

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Ізделінді түбірлер - Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) және gТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) функциялары графиктерінің жанасу немесе қиылысу нүктелерінің абсциссалары. Бұл графиктердің өзара қалай орналасқандығын анықтау үшін олардың экстремумдарын табайық:

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Сондықтан Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Бұдан gТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) функциясының Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) аралығында үзіліссіз екенін ескерсек, оның Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) блғанда өсетінін, ал Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) болғанда кемитіндігін түсінеміз. Яғни, gТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)-тің ең үлкен мәні Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) болғанда қабылданады: gТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары).

Сонымен кез келген Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) үшін Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) Демек, берілген теңдеуіміздің жалғыз ғана шешімі бар: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары).

2-мысал. Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Шешуі: Түрлендірулер арқылы теңдеуді мына түрге келтіреміз:

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Онда Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) теңдеудің түбірі болатындығын оңай байқауға болады. Басқа түбірлерінің болуы мүмкін емес екенін дәлелдейік.

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)функция кемімелі болғандықтан, Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) функциясының теңдеудің анықталу облысында, яғни Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) аралығында өсетіндігін көрсетсек жеткілікті.

Туынды табайық: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Егер Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) болса, онда Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) яғни Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) функциясы Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)-да өспелі. Демек, Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) теңдеудің жалғыз түбірі.

3-мысал. Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)-ның қандай мәндерінде Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) теңдеуінің шешімі бар болады?

Шешуі: Теңдеудің анықталу облысында, яғни [2; 4] аралығында Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) функциясын қарастырайық.

Барлық Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)үшін: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) яғни Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) функциясының максимум нүктесі болатын жалғыз ғана күдікті нүкте. Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) болғандықтан, Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)үзіліссіз.

Демек, ЕТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары).

Олай болса, берілген теңдеудің шешімі Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) шарты орындалғанда ғана бар болады.

4-мысал. Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Шешуі: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) көпмүшелігін қарастырамыз.

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)және Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) көпмүшеліктерінің ең үлкен ортақ бөлгіші болатын gТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)-ті табайық:

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Яғни, gТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) (тұрақтыға дейінгі дәлдікпен).

gТуынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)ең үлкен ортақ бөлгіштің жай түбірі.

Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)саны берілген теңдеудің екі еселі түбірі.

Демек, Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары) көпмүшелігі Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)-на қалдықсыз бөлінеді. Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

Сонымен теңдеудің шешімдері: Туынды көмегімен теңдеулерді шешу (сабақ жоспары)

  1. Үйге тапсырма беру.

  2. Қорытындылау кезеңі: Оқушылардың жаңа сабақтан алған білімдерін сұрақ қою арқылы анықтау.

  3. Бағалау кезеңі.



© 2010-2022