Сабақтың тақырыбы: Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

Семей қаласы, Бұлақ ауылы, «Бұлақ жалпы орта білім беретін» КММ Математика пәнінің мұғалімі Ноғаева Эльмира Маликовна   Пәні: математика сынып   Тақырып:  Санды теңсіздіктер қасиеттері Сабақтың  мақсаты:  а)білімділік:  Санды  теңсіздіктер  қасиеттерін  қайталау,білімдерін тиянақтау,еске түсіре отырып есептер  шығару, теңсіздік  туралы  білімдерін  қалыптастыру; ә)дамытушылық:  теориялық білімін практикада ұштастыра отырып, ойлау қабілеттерін, танымын дамыта отырып математикаға деген қызығушылы...
Раздел Математика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)Семей қаласы, Бұлақ ауылы,

«Бұлақ жалпы орта білім беретін» КММ

Математика пәнінің мұғалімі

Ноғаева Эльмира Маликовна


Пәні: математика Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)сынып

Тақырып: Санды теңсіздіктер қасиеттері

Сабақтың мақсаты: а)білімділік: Санды теңсіздіктер қасиеттерін қайталау,білімдерін тиянақтау,еске түсіре отырып есептер шығару, теңсіздік туралы білімдерін қалыптастыру;

ә)дамытушылық: теориялық білімін практикада ұштастыра отырып, ойлау қабілеттерін, танымын дамыта отырып математикаға деген қызығушылығын арттыру;

б)тәрбиелік: оқушылардың белсенділігін арттыру, өз бетінше оқуға, ізденуге тәрбиелеу;

Көрнекілігі: оқулық, карточка, интерактивті тақта, плакат

Әдісі: практикалық, іздестіру, интерактивті әдіс, дамыта оқыту

Түрі: аралас сабақ

Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: а) сәлемдесу

ә) оқушылардың сабаққа қатысын тексеру

б) оқушы зейінін сабаққа аудару

II. Үй тапсырмасын сұрау: "Ақ сандық" №913, №915

"Сыр сандық" Білесің бе?

  1. Санды теңсіздіктің бір жақ бөлігін оның екінші жақ бөлігіне орын ауыстырғанды теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

  2. Санды теңсіздіктегі қосылғышты оның бір жақ бөлігінен екінші жақ бөлігіне қалай көшіруге болады?

  3. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де бірдей теріс санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісін қалай өзгерту керек?

  4. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосанда немесе азайтқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

  5. Санды теңсіздіктің екі жақ бөлігін де, бірдей оң санға көбейтсек немесе бөлсек, теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

Ұғып ал!

  1. Жауабы: қарама - қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді

  2. Жауабы: қосылғыш қарама - қарсы таңбамен көшіреді

  3. Жауабы: теңсіздік белгісі қарама - қарсы теңсіздік белгісіне өзгереді

  4. Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді

  5. Жауабы: теңсіздік белгісі өзгермейді

"Ой сандық" ойлан да, меңгер!

III. Үй тапсырмасын қорытындылау:

Тест тапсырмасы:

I нұсқа

  1. Бөлшекті салыстыр: Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

  1. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)B.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

  1. 25>20 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?

А. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) B.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

3. Сандарды салыстыр: Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

А.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) B.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

4. Қате тұжырымды көрсет, егер m>n болса.

А. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) B. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

II нұсқа

  1. Бөлшекті салыстыр: Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)B.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

  1. 4>2 болса, осы сандарға кері сандардың қайсысы үлкен?

А. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) B.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

3. Сандарды салыстыр:

Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

А.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) B. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C.Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

4. Қате тұжырымды көрсет, егер a>b болса.

А. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) B. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) C. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

Жауаптары:

I нұсқа

1 - A

2 - B

3 - B

4 - C

II нұсқа

1 - A

2 - B

3 - A

4 - C

"Құпия сандық"

IV. Мақсат қою. Бүгінгі сабақтың мақсаты - санды теңсіздіктер қасиеттеріне есептер шығару,оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту.

"Көк сандық"

V. Бекіту. №921 өрнектердің мәндерін салыстырып, теңсізді белгісімен жазыңдар. Мұндағы a>b :

1)Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg); 4)Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

2) Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) 5) Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

3) Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) 6) Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

№922. Жұлдызшаның орнына тиісті теңсіздік белгісін қойып жазыңдар:

  1. 5m-3n>3m-n 2) 8m+3n<4m+7n 3) 3m+2n<1,8m+3,2n

5m-3m>-n+3n 8m-4m<7n-3n 3m-1,8n<3,2n-2n

2m>2n 4m<4n 1,2m<1,2n

m>n; m

№923. Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) өрнегінің мәнін бағалаңдар:

  1. 3Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) 4)Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)9>Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

№924 3a-5>2a-1 теңсіздігінің екі жақ бөлігіне де 7, 4а, -6, және -3а санын қосыңдар:

  1. 3a-5+7>2a-1+7 2)3a+4a-5>2a+4a-1 3) 3a-5+(-6)>2a-1+(-6)

3a+2>2a+6 7a-5>6a-1 3a-5-6>2a-1-6

3a-2a>6-2 7a-6a>-1+5 3a-2a>-7+11

a>4; a>4; a>4.

№925. 3,5m-6>4,5m-2 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 0,2.7,-4 санына көбейтіңдер:

1)3,5m-6>4,5m-2 2) 7(3,5m-6)>7(4,5m-2) 3) -4(3,5m-6)>-4(4,5m-2)

0,2(3,5m-6)>0,2(4,5m-2) 24,5m-42>31,5m-14 -14m+24>-18m+8

0,7m-1,2>0,9m-0,4 7m>28 4m>-16

0,7m-0,9m>-0,4+1,2 m>4; m>-4.

-0,2m>0,8

m>-4;

VI. Бекіту. "Cиқырлы сандық"

№926. Егер 0,8

0,8Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)4<4a<0,9Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)4, 3,2<4a<3,6.

№927. Бірінші құмырада 7 л, екінші құмырада 5 л сүт бар еді. Құмыралардың әрқайсысынан 3 л сүт құйылып алынды. Қай өқұмырада көп сүт қалды? Салыстырып, теңсіздік белгісімен жазыңдар.

Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)

№928 . Бірінші астық қоймасында 210 т, екінші астық қоймасында 280 т бидай бар еді. Астық қоймаларының әрқайсысына тағы да 75 т астық әкелінді. Қай астық қоймасындағы астық артық? Салыстырып, теңсіздік белгісімен жазыңдар.

210>280

210+75>280+75

285>355

Карточка:

№1. 1) 45>35 болса, санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де 6 - ны қосқанда теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

  1. 35 Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) өрнегінің мәнін бағала.

№2.1) 33>22 болса, санды теңсіздіктің екі жағын да 11- ге бөлсе теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

2)6 Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) өрнегінің мәнін бағала.

№3. 1)64>56 санды теңсіздіктің екі жағын да - 8 ге бөлгенде теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

  1. 8 Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg) өрнегінің мәнін бағала.

№5. 1) 5<x<8 болса, 2х - ті бағалаңдар.

2)16<18 санды теңсіздіктің екі жақ бөлігіне де - 2 -ге бөлгенде теңсіздік белгісі қалай өзгереді?

№6. 1) 5.

№7. 1) 5.

№8. 1) 5.

№9. 1) 5 Сабақтың тақырыбы:Санды теңсіздіктер қасиеттері (6 csysg)- ті бағалаңдар.

"Алтын сандық" Ұмытпа!

VII.Үйге тапсырма: №924(2), №929

VIII. Қорытынды.Бағалау Оқушылардың орындаған есептеріне, тест тапмырмасына қарай бағалау.

«Бұлақ жалпы орта білім беретін» КММ













Тақырыбы: Санды теңсіздіктердің қасиеттері









Сынып: 6

Пән мұғалімі: Ноғаева Э.М.











© 2010-2022