Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Пәні: Математика Сыныбы: 5а,ә Сабақ№77 Күні: 8.12.14 Сабақтың тақырыбы:Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар.Мақсаты:Білімділік: Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер, аралас сандар ұғымдарымен таныстыру; дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырата білу біліктілігін қалыптастыру.Дамытушылық: Есеп шығаруда пайдалана білу, сабаққа деген қызығушылығын арттыру, өз бетімен жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға баулу. Ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұм...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Математика Сыныбы: 5а,ә Сабақ№77 Күні: 8.12.14

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар.

Мақсаты:

Білімділік: Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер, аралас сандар ұғымдарымен таныстыру; дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырата білу біліктілігін қалыптастыру.

Дамытушылық: Есеп шығаруда пайдалана білу, сабаққа деген қызығушылығын арттыру, өз бетімен жұмыс жасауға, өзін-өзі бағалауға баулу. Ойлау қабілеттерін, өз беттерімен жұмыстануды дамыту; Математика пәніне қызығушылықтарын арттыру;

Тәрбиелілік: Жауапкершілікке, өзіне сенімділікке, табандылыққа тәрбиелеу.

Түрі: Жаңа сабақ.

Әдісі: Түсіндіру, меңгерту.

Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, интерактивті тақта,

Сабақтың барысы:

І кезең: Ұйымдастыру.

«Көпір тапсырмалары».

ІІ кезең: Синептикалық бөлім.

(Өз бетімен тақырыпты меңгерту)

ІІІ кезең: Кері байланыс.

(Нәтижеге бағытталған бөлім).


  1. Ұйымдастыру бөлімі

  • Жолға жиналу

2. Негізгі бөлім

  • Оқу залы

  • Ойлау асханасы

  • Жаттығулар залы

3. Деңгейлік тапсырмалар мұнарасы

  • Жобалар зертханасы

  • Бағалау қабаты

I кезең. Ұйымдастыру кезеңі.

«Көпір» тапсырмалары.

Жаңа тақырыпқа қажетті пысықтау сұрақтары:

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)





  1. Фигураның қандай бөлігі боялған.

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Жауабы: бөлігі

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

2. Бөлшекті қысқарту:


ІІ -кезең (синептикалық бөлім 20-25 мин) Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру

Оқулықпен жұмыс (ережесін оқып, ауызша айтыңдар, мысал келтіріңдер)

ДАралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)ұрыс жай бөлшек-

Мысалы: - дұрыс бөлшектер. Өйткені, 2<3, 4<9, 3<10

БАралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)ұрыс жай бөлшек-

Мысалы : бұрыс бөлшектер. Өйткені, 5=5; 11>6; 12>8; 23>12; 45=45

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Мысалы, қосындысын, қосу белгісін жазбай түрінде жазу

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)қабылданған. Мұндағы - аралас сан. 3-бүтін бөлігі -бөлшек бөлігі.

Оқылуы: "Үш бүтін екіден бір".Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Мысалы, ... аралас сандар .

Алған жаңа теориялық білімді практика жүзінде пысықтау.

1

2

3

4

5

6

7

8

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

  • Мына сандардың ішіндегі қайсысы ширекті білдіреді?

  • Дұрыс бөлшектерді ата.

  • Жартыны қандай бөлшек білдіреді?

  • Бұрыс бөлшектерді ата.

  • Аралас сандарды көрсет.

Дұрыс болса - қолыңды жоғары көтер,

Дұрыс емес болса - қолыңды алға соз.

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

дұрыс бөлшек

411-есеп

Жай бөлшектердің қайсысы дұрыс, қайсысы бұрыс бөлшектер болатынын анықтаңдар

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)


Қыздар Ұлдар

Дұрыс жай бөлшектер Бұрыс жай бөлшектер

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

412-есеп. ауызша

413-есеп.

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып) Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

423-есеп

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)=7 Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)=14

Бүгінгі сабақта не үйрендің?

1. Дұрыс жай бөлшектер.

2. Бұрыс жай бөлшектер.

3. Қай уақытта бөлшек 1-ге тең?

4. Қандай санды аралас сан дейді?

5. Аралас санның бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігі.

ІІІ кезең (кері байланыс) нәтижеге бағытталған бөлім.

Оқулықтан.

І деңгей (5 ұпай) «сынақтан өтті», «3» деген баға. 414, 415,416

ІІ деңгей (+4 ұпай), барлығы 9 ұпай, «жақсы» деген баға. 425, 426

ІІІ деңгей (+3 ұпай), барлығы 12 ұпай, «өте жақсы» деген баға. 427, 429



Тез есепте!

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

Жұмыс дәптерімен жұмыстану.

Есеп. Оқушы бір сан ойлады. Ойлаған санға оның Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-ін қосса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер ойлаған саннан оның Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады.Оқушы қандай сан ойлады?

Шешуі: _____________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


ІІ кезең. Синептикалық бөлім.

Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру

Оқулықпен жұмыс.

Бір айнымалысы бар екі немесе бірнеше теңсіздіктердің шешімдері ортақ болған жағдайда, оларды теңсіздіктердің бір жүйесіне біріктіруге болады.

Теңсіздіктер жүйесін шешуде ондағы теңсіздіктердің әрқайсысын тура санды теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндерінің жиыны табылады немесе шешімдерінің болмайтындығы анықталады.

1. Оқулықтан бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі шешімінің ережесін тауып оқы. _____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін (сөйлемді толықтыр):

1) ___________________________________________________________________________ 2) ___________________________________________________________________________ 3) ___________________________________________________________________________

3. Сөйлемді толықтыр! Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны ______________ _______________ болады.

Жүйенің шішімдері ___________________ немесе ___________________ жазылады.

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешуді үйренейік.

1-мысал. Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 200 теңгеден көп ақша төлейді. Егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, ол 360 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге? (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

Шешуі: ______________________________________________________________________

_Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Жауабы: _____________________________________________________________________

2Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Жауабы: _____________________________________________________________________

3Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Жауабы: _____________________________________________________________________

Алған жаңа теориялық білімді практика жүзінде пысықтау.

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

ІІІ кезең. Кері байланыс (нәтижеге бағытталған бөлім).

Бүгінгі сабақта не үйрендің?

  1. __________________________________________________________________________

  2. __________________________________________________________________________

  3. __________________________________________________________________________

  4. __________________________________________________________________________

  5. __________________________________________________________________________

Үйге тапсырма:

І деңгей (5 ұпай) «сынақтан өтті», «3» деген баға. №

ІІ деңгей (+4 ұпай), барлығы 9 ұпай, «жақсы» деген баға. №

ІІІ деңгей (+3 ұпай), барлығы 12 ұпай, «өте жақсы» деген баға. №

Жұмыс дәптері.

Есеп. Оқушы бір сан ойлады. Ойлаған санға оның Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-ін қосса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер ойлаған саннан оның Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады.Оқушы қандай сан ойлады?

Шешуі: _____________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ІІ кезең. Синептикалық бөлім. Өз бетімен жаңа тақырыпты меңгеру.

Оқулықпен жұмыс.

1. Оқулықтан бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі шешімінің ережесін тауып оқы. _____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

2. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін (сөйлемді толықтыр):

1) ___________________________________________________________________________ 2) ___________________________________________________________________________ 3) ___________________________________________________________________________

3. Сөйлемді толықтыр! Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны ______________ _______________ болады.

Жүйенің шішімдері ___________________ немесе ___________________ жазылады.

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешуді үйренейік.

1-мысал. Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 200 теңгеден көп ақша төлейді. Егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, ол 360 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге? (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

Шешуі: ______________________________________________________________________

_Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Жауабы: _____________________________________________________________________

2Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Жауабы: _____________________________________________________________________

3Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)-мысал. (оқулықтағы мысалды үлгі етіп ал)

_____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Аралас сан. Дұрыс және бұрыс бөлшектер (5-сынып)

Жауабы: _____________________________________________________________________


© 2010-2022