- Преподавателю
- Математика
- Сабақтың тақырыбы: Озық ойлы оқушы
Сабақтың тақырыбы: Озық ойлы оқушы
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Жумаканова Ш.Х. |
Дата | 11.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Озық ойлы оқушы
Сабақтың мақсаты:
-
оқушылардың білімге деген көзқарасын қалыптастыра отырып, математика пәніне деген қызығушылығын ояту;
-
оқушылардың математикалық ой-өрісін дамыту;
-
оқушыларды алғырлыққа, шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелі карточкалар, слайд, бағалау парағы.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, физика, информатика, тарих
Өткізу технологиясы: «ХХІ ғасыр көшбасшысы» барысымен өтеді.
Сабақтың барысы:
-
"Тапқырлық"
-
"Жанды сұрақтар"
-
"Кім жылдам?"
-
"Біліктілік"
-
"Қорытынды"
Ойын ережесі: Әр турдың соңында төмен ұпай жинаған 2 оқушы ойыннан шығып отырады. Ойын соңында ұпайы көп оқушы жеңімпаз атанады.
Ең алдымен ойыншыларға әділ баға беретін әділқазы алқаларын таныстырып өтейін:
1.
2.
3.
4.
І тур. "Тапқырлық"
Бөлім шарты:
Бұл бөлімде ойыншыларға логикалық сұрақтар қойылады. Жауап нақты, тез болу керек. Қай оқушы бірінші бағалау жетонын көтереді, сол ойыншы бірінші жауап береді. Әр дұрыс жауап 5 ұпаймен бағаланады.
Сұрақтар:
-
Бөлмеде 2 ит, 3 құс, 1 шыбын бар. Осылардың бәрінің аяқтарын қосып есептегенде қанша болады? (20)
-
Тіктөртбұрыштың ені 4 см-ге, тең, ал ұзындығы енінен 5 см ұзын, ауданы неге тең? (36 см2)
-
Сыныпыта 18 оқушы бар, оның 1/3 бөлігі ұлдар, сыныпта қанша қыз, қанша ұл бар?
-
2 бөлмеде 76 адам болған, олардың біреуінен 40 адам, екіншісінен 30 адам шығып кеткенде, бөлмедегі адамдардың саны тең болады. Алғашында әр бөлмеде неше адам болған?
-
Қырсық жолаушы: екі қыстақтың арасы 10 шақырым. Ол күніне 2 шақырым алға жүріп, 1 шақырым кейін қайтады, жолаушы қыстаққа неше күнде жетеді?
-
Екі санның қосындысы 8-ге, айырмасы 2-ге, көбейтіндісі 15-ке тең қандай сандар?
-
Он санын нөлсіз қалай жазуға болады? (Х)
-
86 санын ешқандай амал орындамай, 12-ге қалай арттыруға болады?
-
Алманың жартысы неге ұқсайды? (өзінің жартысына)
-
Үстелде 4 алма жатыр, оның 2-еуі екіге бөлінген, сонда үстелде неше алма бар?
-
Бірлігі мен ондығын қосқанда 2-ге тең болатын екі таңбалы сандарды ата. (11, 20)
-
1 минут 1 сағаттан қаншаға кем?
ІІ тур."Жанды сұрақтар"
Бөлім шарты:
Бұл бөлімде ойыншылар интерактивті тақтада көрсетілген кестедегі ұпайларды таңдау арқылы әр пәнге байланысты сұраққа жауап береді. Дұрыс жауап берсе сол ұпай қосылады .
-
Дене шынықтыру пәнінен сұрақ: Жеңіл атлетика түрлерін ата?
/жүзу, жүгіру, секіру, лақтыру
-
Физика .... туралы ғылым /табиғат/
-
Өзін-өзі тану пәнінен сұрақ: Адам бойындағы жақсы қасиеттер / адамгершілік, мейірімділік, қайырымдылық, кешірімділік, адалдық
-
Суреттегі француз математигі әрі физигі кім?/Рене Декарт/
-
Тарих пәнінен сұрақ:Ұлттық валюта қай жылы айналымға шықты? /15 қараша 1993 жыл /
-
Қазақ тілі пәнінен сұрақ: Қазақ тілінде неше сөз табы бар? /9/
-
Математика пәнінен сұрақ: Ең алғашқы әйел математикті ата / С.В.Ковалевская /
-
География пәнінен сұрақ: Ең тұзды мұхит? /Үнді мұхиты/
-
Биология Қан қандай ұлпа? / дәнекер/
-
Өнер Шараның орнын басқан қазіргі биші қыз кім? /Шұғыла Сапарғалиқызы/
Математика
Шахмат турниріне 7 адам қатысқан, әрбіреуі әрқайсысымен бір партиядан ойнайды. Барлық ойналған партия саны қанша? /21/ -
Бұл зат әр үйде кездеседі. Біреулер оны қабырғада іледі. Енді біреулер үстел үстіндегі шыны астына қояды, ол зат, тіпті сенің кітап - дәптерлеріңнің арасында да жатуы мүмкін. Ондағы мағлұматтар бір жолға немесе бір бағанаға тізбек түрінде жазылған. Оны жылдың басында немесе соңында міндетті түрде ауыстырып отыру қажет. Бұл не? /күнтізбе/
ІІІ тур. "Кім жылдам" кезеңі
Бөлім шарты:
Бұл бөлімде әрбір ойыншыға жеке-жеке сұрақтар қойылады. 1 минут ішінде қойылған сұрақтарға жылдам, әрі нақты жауап беру керек. Әрбір дұрыс жауап 1 ұпаймен есептеледі.
-
оқушыға:
-
Екі қабырғасы тең болатын үшбұрыш / тең бүйірлі/
-
Жазықтықта қиылыспайтын екі түзу /параллель/
-
Қарама-қарсы қабырғалары параллель төртбұрыш / параллелограмм/
-
Геометрияның жазықтықтағы фигураларды зерттейтін бөлімі /планиметрия/
-
π-дің мәні неге тең?/3,14/
-
Санның жүзден бір бөлігі /процент/
-
Бұрыштарды үлкенінен кішісіне қарай ата: /жазыңқы, доғал, тік, сүйір/
-
Шеңбердің екі нүктесін қосатын кесінді /хорда/
-
Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 15 см, қабырғасы неге тең? /5 см/
-
12-нің квадраты нешеге тең? /144/
-
Түзудің екі нүктемен шектелген бөлігі / кесінді/
-
Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы /180/
-
Дөңгелек радиусы 5см, диаметрі қанша? /10 см/
-
3,3 қандай бөлшек? /ондық/
-
у=х3 функциясының графигі /кубтық парабола/
2-оқушыға:
-
360-қа тең бұрыш /толық/
-
Барлық қабырғалары тең үшбұрыш /тең қабырғалы/
-
Тік бұрыш жасап қиылысқан екі түзу /перпендикуляр/
-
Биссектриса дегеніміз не? / бұрышты қаққа бөледі/
-
Координаттар жүйесін тұңғыш рет қолданған француз ғалымы /Декарт/
-
Ең үлкен хорда / диаметр/
-
Нөлге бөлуге бола ма? /жоқ/
-
Дәлелдеуді қажет етпейтін сөйлем / аксиома/
-
Уақыт өлшемдерін кішісішен үлкеніне қарай ретпен айт / секунд, минут, сағат, тәулік/
-
Екі қатынас теңдігі / пропорция/
-
Сыбайлас бұрыштардың қосындысы? / 180 0/
-
Геометрия терминінің мағынасы / жер өлшеу/
-
Ең кіші натурал сан /1/
-
180 0-қа тең бұрыш / жазыңқы/
-
2/5 қандай бөлшек? /жай бөлшек/
ІҮ тур. "Біліктілік" кезеңі
Бөлім шарты:
Бұл бөлімде әрбір ойыншыға жеке қағазға жазылған геометриялық сұрақ жасырылады. Сұраққа дұрыс жауап берсе, 20 ұпай алады.
№1. Суреттегідей етіп орналастырылған 9 шырпының біреуінен бастап санағанда 9-шы шырпыны алып таста. Содан кейін келесі шырпыдан бастап тағы 9-шы шырпыны алып таста т.с.с. Сонда ең соңында басы ортаға қараған шырпы қалатындай болсын.
№2. Бір сызықтың бойымен 2 қайтара жүргізбей және қаламыңды алмай суреттегідей фигураны сал.
Ү тур. Оқушыларды марапаттау.
ҮI тур. Сабақты қорытындылау