- Преподавателю
- Математика
- Сабақ жоспары Рационал бөлшектер және оның негізгі қасиеті. (7 сынып)
Сабақ жоспары Рационал бөлшектер және оның негізгі қасиеті. (7 сынып)
Раздел | Математика |
Класс | 7 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Кабланбек А.З. |
Дата | 07.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшектер және оның негізгі қасиеті.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өз бетінше білім алуға, толықтылық, жүйелілік,оперативтілік, тереңділік, саналылық, беріктікке, нәтижелілікке, табыстылылықты қамтамасыз ететін білім мен дағдыларды үйлестіру.
Дамытушылық: Сөз байлығын, ойлау қабілетін, сенсорлық сфераны, яғни көз мөлшері, кеңістікті, уақытты, бағытты ажырата білу мен қозғалыс сферасын дамыту.
Тәрбиелілік: Адамгершілік қасиетке, рухани байлылыққа, эстетикалық еңбексүйгіштік дағдыларды қалыптастырып, пәнге деген қызығушылыққа, тәлім-тәрбиесін тереңдей түсу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты түсіндіру.
Бүтін және бөлшек өрнектерді рационал өрнек деп атайды. Бөлімінде айнымалысы ( айнымалылары) бар бөлшек рационал өрнектің жеке түрі болып есептелінеді. Мұндай бөлшектер рационал бөлшектер деп аталады.
Мысал. өрнегін қысқартайық.
Сабақтың көрнекілігі: Үлестірмелі қағаздар, дидактикалық материалдар.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, есептер шығару, түсіндірмелі.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеп, құрал жабдықтарының дайындығын тексеру.
II.Үй тапсырмасын тексеру: Үйге берілген тапсырманың білім деңгейінде көрініс табуы, оқушылар есебіндегі байқалғанкемшіліктерді жою, оның пайда болу себептерін зерттеу.
1) Бірмүше дегеніміз не?
2) Ұқсас бірмүше дегеніміз не?
3) Бірмүшеге мысалдар келтіру.
III.Білімді жан-жақты тексеру: Әртүрлі әдіспен оқушылардың өтілген материалдарды меңгеру сапасы мен көлемін тексеру, анықтау, оқушылардың ойлау қабілетін тексеру, білім, білік, дағдыларын бағалау.
IV.Оқушылар білімін бекіту: Төмендегі есептер алдыңғы сабақта көрсетілген амалдар бойынша сабақ үстінде шығарылады:
238. 1) бөлшегін ; ; ; ;
2) бөлшегін ; ; ; ;
3) бөлшегін ; ; ; ;
4) бөлшегін ; ; ; бөліміне келтіріңдер.
239. Бөлшекті қысқартыңдар:
1) ; 2) ; 3) ;
4) ; 5) ; 6) ;
Шығарылу жолы:
1) =
2) =
3) =
4) =
5)
6) =
240. Бөлшектерді ортақ бөлімге келтіріңдер:
1) және ; 2) және ;
3) және ; 4) және ;
243.1)
2)
3)
4)
5)
6)
V.Үйге тапсырма және оқушылардың білімін бағалау. Үй тапсырмасы № 241. Оқушыларды мақтау мадақтау арқылы жіберген кемшіліктері мен жеткен жетістіктерін көрсете отырып бағалаймын.