Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)Жай бөлшектер тарауын қайталау (5 сынып)5- сынып

Тақырыбы: Жай бөлшектер тарауын қайталау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушылардың жай бөлшек тарауы бойынша алған білімдерін пысықтау.

Дамытушылық: Математикалық тілде өз ойларын нақты және дәл жеткізе білуге, салыстыра білуге дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушылардың танымдық және ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: Қайталау сабағы.

Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, түсіндірмелі.

Көрнекілігі: СКТ -дың схемасы, сематикалық карта, деңгейлік тапсырмалар.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру: Оқушыларды түгендеп, сабақтың өту барысымен таныстыру.

ІІ. «Ой толғау» Жай бөлшектер тарауын сатылай комплексті талдау.

1. Анықтама.

2. Тану. 2.1. Жазылуы.

2.2. Оқылуы.

2.3. Мағынасы.

3. Қасиеттері .

4. Маңызды түйін .

5. Түрлері .

6. Түрленуі .

7. Салыстыру .

8. Амалдар қолдану .

9. Қолданылуы .

ІІІ. Бақылау диктанты.

1. Жай бөлшектерді түрге ажырат:

12 16 48 27 17 1

- ; - ; - ; - ; - ; - ;

5 38 48 116 8 25

2. Бұрыс бөлшектерді аралас санға айналдыр:

27 69 35 48 79 125

- ; - ; - ; - ; - ; - ;

6 17 8 15 12 38

3. Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыр:

3 1 7 2 7 4

5‒ ; 20‒ ; 5‒ ; 4‒; 2‒ ; 1‒ ;

7 7 8 5 8 20

4. Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтір:

5 3 3 1 1 5

- және - ; - және - ; - және -

12 5 8 16 7 6

5. Жай бөлшектерді қысқарт:

25 16 48 39 17 5

- ; - ; - ; - ; - ; - ;

70 68 126 63 68 25

IV. Қайсысын қалайсың ? Деңгейлік тапсырмалар орындау.

А- деңгей.

5 3 5 2 1 1 5

1 - + - ; 2 4+ - ; 3 8- + 4- ; 4 - + - ;

8 8 9 4 4 2 6

3 11 6 5

5 21 + - ; 6 - - - ; 1 - - ;

7 25 25 6

В- деңгей.

4 3 3 1 1 1 14 7

1 - + - ; 2 16 - - 4 - 3 4- ∙ 5 - ; 4 - + -

5 8 4 15 3 13 15 10

С- деңгей.

7 5 1 1 2 3 1 7

1 - + - ; 2 16 - - 4 - ; 3 4- ∙ 5- ; 4 - + - ;

14 8 15 4 5 11 3 2

VI. Кім тез есептейді ?


m

VII. Тарихи шолу. Сематикалық карта. - түрінде жазуды енгізген кім ?

n

m

- түріндегі жазуды грек ғалымы Архимед пайдаланған . Алым және бөлім атауларын енгізген

n

кім ?

Алым және бөлім атауларын грек математигі Максим Плаунд енгізген.


Жауап

Тапсырма

2

32

10

15

7

64

5х= 35

К

Л

Н

А

П

Ш

12/х=6

Л

С

Т

Р

О

А

7х=70

И

К

А

М

У

С

х/4=8

Т

У

Г

Ұ

Қ

Ш

82

В

Ә

Ү

Р

Е

Н

4х=60

С

Ю

К

Д

Я

Ь

VIII. Сабақты қорыту . Оқушыларды бағалау.

ІХ. Үйге тапсырма : Жай бөлшекті мысал арқылы сатылай комплексті талдау.

© 2010-2022