Жазбаша көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы : Жазбаша көбейту және бөлу 242*4 ; 986 : 4Сабақтың мақсаты : 1.Білімділік :Оқушыларды үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейту және бөлуге жазбаша түрде үйрету .2.Тәрбиелік :Оқушыларды бірін – бірі тыңдауға , ұстамдылыққа тәрбиелеу.3.Дамытушылық :Оқушылардың жылдамдығын , көркем жазуын , ойлау қабілетін дамыту .Сабақтың типі: Аралас сабақСабақтың әдіс – тәсілі : Сөздік , көрнекілік , сұрақ – жауап , жеке жұмыс түрлері , т.б.Пәнаралық байланыс : Дүниетану , музыка .Көрн...
Раздел Математика
Класс 3 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Математика 9. 04. 2015 жыл

Сабақтың тақырыбы : Жазбаша көбейту және бөлу 242*4 ; 986 : 4

Сабақтың мақсаты :

1.Білімділік :Оқушыларды үш таңбалы сандарды бір таңбалы сандарға көбейту және бөлуге жазбаша түрде үйрету .

2.Тәрбиелік :Оқушыларды бірін - бірі тыңдауға , ұстамдылыққа тәрбиелеу.

3.Дамытушылық :Оқушылардың жылдамдығын , көркем жазуын , ойлау қабілетін дамыту .

Сабақтың типі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс - тәсілі : Сөздік , көрнекілік , сұрақ - жауап , жеке жұмыс түрлері , т.б.

Пәнаралық байланыс : Дүниетану , музыка .

Көрнекілік : Слаидтар , жеке үлестірмелі карточкалар ,т.б.

Сабақ барысы

І . Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Өтілген тақырыптарды қайталау

  1. слайд :

Орыс ғалымы М.Ломоносов « Ақыл - ойды тәртіпке келтіретін - математика , сондықтан оны оқу керек » деген екен .

Біз математика сабағын жақсы көреміз , олай болса , бүгінгі сабағымыз да қызық әрі тартымды өтпек .

Сабағымызды бастамас бұрын мына сұрақтарға жауап берейік . Сендердің ата- аналарың еңбек етіп ақша табады , сол ақшаны қайдан алады ? ( Банкоматтан) Өзіміздің Қызылорда қаласындағы қандай банк атауларын білесіңдер ?

Банк халыққа қызмет көрсетеді . Одан біз ақша аламыз , ақша айырбастаймыз , ақша жинақтаймыз , басқа қалалардан , кез - келген жерлерден банкоматтардан , карточкамен ақша алуға болады . Банк қазіргі кезде өте көп тараған .

  • Біз бүгінгі сабағымызды Қызылорда қаласының ең ірі банклерінің болашақ қызметкерлері ретінде сабағымызды 4 топқа бөліп өткіземіз .

  1. топ : Тұран Алем банкі

  2. топ : Центр Кредит банкі

  3. топ : Халықтық банк

  4. топ : Цесна банк

2-слаид : « Ой толғау »

13 шарды 4- ке бөлуге бола ма ?

13 : 4= 3 ( қалд. 1)

тексеру : 4*3+1=13

1- ереже : Қалдықпен бөлуде нәтижесін екі санмен жазады . Бір санды толымсыз бөліндінің мәні , екінші санды - қалдық дейміз .

3-слаид : 11 қызанақты 3 тәрелкеге тең бөліп сал .

11:3 = 3( қалд 2)

2< 3

2- ереже : Қалдық бөлгіштен кем болуы тиіс .

  1. тапсырма : Математикалық диктант .

Әр топтағы оқушыларға жеке - жеке тапсырмалар беріледі .

  • Енді болашақ банк қызметкерлері тапсырмаларын орындайық .

  1. топқа :

  • 506 мен 200- дің қосындысын тап ;

  • 3 пен 5- тің көбейтіндісіне 5- ті қос ;

  • Ойлаған санды 4 есе кеміткенде 8 шықты . Ойлаған санды тап ?

  • Сенбіден кейін екі күннен кейін қай күн келеді ?

  • 1 жылда неше күн бар ?

  • 4 аптада неше күн бар ?

  1. топқа :

  • 20-ны 20-ғак бөл .

  • Қабырғасы 4 см- ге тең шаршының периметрін тап ?

  • 24 ай неше жыл ?

  • 8 дің квадратын тап ?

  • жарты сағат деген неше минут ?

  • 81 мен 9 санының қосындысын 10 есе кеміт ?

  1. топқа :

  • Ауылда 4 күн , 4 түн боран соқты . Неше тәулік боран соқты ?

  • 2 айда неше күн бар ?

  • 50 мен 6 санының қосындысын 7 есе кеміт ?

  • 5 - тің кубын есепте ?

  • Ұзындығы 8 см , ені 3 см тік төртбұрыштың ауданын есепте ?

  • 1000 грамм деген неше кг ?

  1. топқа :

  • 3 ғасырда неше жыл бар ?

  • 90 мен 3- тің қосындысын 3 есе кеміт ?

  • Кез - келген санды 1- ге көбейткенде неше шығады ?

  • Қозғалыста болатын қандай денелерді білесің?

Қозғалыста болмайтын денелернді ата ?

  • 200 см - . . . м ; . . . дм ?

  • Ұзындығы 6 м , ені 4 м , биіктігі 2 м болатын аквариумның көлемін тап ? (әрбір дұрыс жауапқа 1 ұпайдан беріледі )

ІІІ. Жаңа сабақ

  1. Күннің ретін жазып , сабақтың тақырыбын хабарлау. ( Оқулықтың 102-103- беттері )

Көркем жазу минуты : 57

  1. тапсырманы жазбаша көбейту және бөлу жолдарын түсіндіру .

Әр топтан 4 оқушыдан шығарып , тақтада орындату . ( дұрыс орындаған топтарға ұпай беріледі )

2-тапсырма есеп тапсырма түрінде әр топқа бір есептен беріледі . Есепке топпен бірлесе отырып шарт құрылады , шешуі мен жауабын табады .

  1. топ : Оқулықтағы 2- есептің ( а ), 102- бет.

Сүтқоректілер -172

Құстар -? 3 есе артық

Бауырымен жорғалаушылар - 4 есе кем

Шешуі : 172*3= 516 ( құстар)

516: 4=129 ( б. жорғалаушылар)

Жауабы : Қазақстанда б.жорғалаушылардың 129 түрі бар .

2-топ : (ә)

Бауырымен жорғалаушылар - 129

Құстар -? 4 есе артық

Сүтқоректілер -? 3 есе кем

Шешуі: 129*4:3=172

Жауабы : Қазақстанда сүтқоректілердің 172 түрі бар .

3-топ :( б)

Дайындады- 50 парақ

Әрқайсысына - 4 парақ

Жасады - 8 папка

Қалды - ?

50-(4*8)=18

Жауабы : 18 парақ қағаз қалды.

4-топ : (в)

Партерінен -9 орындық * 2 қатар

Амфитеатрынан - 13 орын

Барлығы -?

(9*2)+13=31

Жауабы : Үшінші сынып оқушылары 31 орынға отырды .

Слаидтан Қазақстандағы сүтқоректілер , құстар , бауырымен жорғалаушылардың суреттері көрсетіледі .

  1. тапсырма теңдеулерді шешу . Әр топқа екі теңдеуден беріледі.(Әр

дұрыс шешілген жауапқа 3 ұпайдан беріледі)

4-тапсырма : Оқулықтың 103- бетіндегі 6- тапсырма бойынша орындалады

ІҮ . Сабақты қорыту , бағалау .

Ү. Үйге тапсырма беру .

4, 5, 7- тапсырмалар ( 103- бет)

© 2010-2022