- Преподавателю
- Математика
- Урок Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік
Урок Негізгі тригонометриялық тепе-теңдік
Раздел | Математика |
Класс | 9 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Сейдахметова Г.А. |
Дата | 14.12.2015 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
9 сынып
Алгебра
59 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Негізгі триогонометриялық тепе -теңдіктердің шығу жолымен таныстыру. Бір тригонометриялық функцияның мәні бойынша қалғандарының мәнін табуға есептер шығаруды үйрету.
2. Дамытушылық: Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштарының синусын, косинусын, тангенсін, котангенсін анықтауды,формулаларды есептеуде қолдана білу дағдысын қалыптастыру, пәнге қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, өз бетімен жұмыс істеуге, жауапкершілікке, үйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, көрсете-түсіндіру, есептер шығару, сұрақ-жауап, тест
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, үлестірмелер, плакат
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу ә) Оқушылар тізімін тексеру б) Сабақтың мақсатын нұсқау
Сыныпты топқа бөлу: І, ІІ, ІІІ, ІV, V топтары. Топ басшыларын, уақыт қадағалаушыны тағайындау.
ІІ. Өткен тақырыпты қайталау:
-
750 қай ширектің бұрышы
-
Қандай бұрышты оң бұрыш деп атаймыз?
-
Қандай бұрышты теріс бұрыш деп атаймыз?
-
Тригонометриялық функциялардың ширек бойынша таңбасын пысықтау
-
Жұп және тақ функцияларды ата?
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру:
Санды шеңберде кез келген бұрыштың тригонометриялық функциясымен таныстыңдар және мәндері радиустың ұзындығына тәуелді болмайтынын байқадыңдар. Сондықтан тригонометриялық функцияны қарастырған кезде радиусы 1-ге тең шеңберді алу жеткілікті.
ОВС тікбұрышты үшбұрышын қарастырайық. Сонда, Пифагор теоремасы бойынша , мұндағы немесе жоғарыда айтылғандай, . Демек,
Бұл теңдік -ның кез келген мәнінде дұрыс, яғни тепе-теңдік болып табылады. Анықтама бойынша , ал мұндағы болғандықтан . Дәл солай , яғни .
Енді келесі тепе-теңдіктерді қорытып шығару жолдарын қарастырайық. .
Егер тепе-теңдіктің екі бөлігін де деп алып, -ға бөлсек, онда
немесе .
Бұл формулалар бір аргументке тәуелді тригонометриялық функциялар арасындағы қатынастарды өрнектейді.
Мысалы: Егер және болса, онда -ның мәндерін табайық.
Шешуі: шығады немесе . бұрышы І ширекке тиісті болғандықтан, көрсетілген барлық функциялардың мәндері бұл ширекте - оң.
. Егер , онда .
.
IV. Сабақты бекіту:
1) Оқулықпен жұмыс:
І-топ: №297 а ІІ-топ: №297 ә ІІІ-топ: №299 ІV-топ: №300 V-топ: №301
2) Өрнекті ықшамдаңдар:
1-топ
2-топ
3-топ
4-топ
5-топ
1)
2)
3)
4)
1)
2)
3)
4)
1)
2)
3)
4)
1)
2)
3)
4)
1)
2)
3)
4)
V. Тест жұмысы:
1.
a) b) c)
2.
a) b) c)
3.
a) b) c)
4.
a) b) c)
5.
a) 1 b) c)
VI. Сабақты қорытындылау:
1)
3)
4)
5)
6)
VII. Үйге тапсырма: §19 № 302 №303
ІХ. Бағалау: