Математикадан Қысқа мерзімді жоспар 5 сынып

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні: Бекітемін:______________________

Сыныбы: 5а

Пәні: Математика

Пән мұғалімі: Ермаханова Ботагөз

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу

Сабақтың мақсаты: 1.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу ережесін білу;

2.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді түсіну;

Күтілетін нәтижесі: 1.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу ережесін білетін болады.

2.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді үйренеді.

Сабақтың түрі: Сындарлы сабақ

Сабақтың типы: Жаңа тақырыпты игеру

Сабақтың формасы: Ұжымдық, топтық.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1. Ой қозғау.Сұрақ-жауап

2. Жеке жұмыс. Мәтінмен жұмыс.

3. Жұптық жұмыс «Емтихан алушы»

4.Топтық жұмыс.«Кіші жоба қорғау»

5. Сергіту сәті.

6. Жеке жұмыс. Есептер шығару.

7. «Мақсат ағашы»

8. Рефлексия

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

1.Таратпа қағаздар

2. Плакаттар

3. Слайдтар

4.Ұялы телефон

Пән аралық байланыс:

1.Информатика

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:

1. Т.П.Кучер, А.Е.Әбілқасымова, З.Е.Жұмағұлова «Математика 5 сынып» .Алматы, «Мектеп» баспасы 2009 жыл

2.Т.А.Алдамұратова, Е.С.Байшоланов «Математика»Алматы «Мектеп» 2009

Әдістемелік нұсқаулық. Т.П.Кучер, А.Е.Әбілқасымова, З.Е.Жұмағұлова «Математика 5 сынып» .Алматы, «Мектеп» баспасы 2009 жыл

3. Интернет ресурстары

ustaz.kz

45minut.kz

Қосымша әдебиет:

1.Әдістемелік нұсқаулық. Т.П.Кучер, А.Е.Әбілқасымова, З.Е.Жұмағұлова «Математика 5 сынып» .Алматы, «Мектеп» баспасы 2009 жыл

2.МАН

Интернет ресурстары

  1. Ustaz.kz

2. google.kz

3.Znanie.kz


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе

(3-5 мин)

4

мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.Топқа біріктіру


Оқушыларды сандар жазылған қағаздарды таңдап алу арқылы 4 топқа бірігеді.


Оқушыларды ынтымақтастықты, тұлғааралық қатынасты орнату


Тұсау кесер

(5-10мин)


5 мин



Ой қозғау

Ондық бөлшекті натурал санға бөлу дегенді қалай түсінеміз?Күнделікті өмірде ондық бөлшектерді бөлуді қандай жағдайда қолданамыз?

Дәлелде? Ондық бөлшектерді бөлу дегенді қалай түсінеміз? Неге? Дәлелде. Күнделікті өмірде ондық бөлшектерді бөлуді қандай жағдайда қолданамыз?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқушының өз бетінше алған білімдерін анықтау, сыни тұрғыдан ойлауын, есте сақтау қабілеттерін дамыту.



Негізгі бөлім

(15-20)



2 мин

Жеке жұмыс.Таратпа қағаздағы мәліметті түсініп оқу.

Оқушылар берілген мәліметтен ақпарат алады

Оқушылар мәліметті оқу арқылы өз білімдерін дамытады



5 мин

Жұптық жұмыс. «Емтихан алушы» ойыны

Оқушылар «Мұғалім - оқушы» ролін атқарып, бір біріне сұрақ қояды, рольдер алмасып отырады.

Оқушылар бір-бірінің білімдерін толықтырады, бір-бірін бағалайды.



10 мин

Топтық жұмыс.

«Жоба қорғау»

Оқушылар ұялы телефонның интернетін пайдаланып тақырыпқа байланысты мәлімет жинап, постер қорғайды

Оқушылар ақпартты синтездеу, іздеу, өндіру, ұсыну,алмасуды, анализдеуді игеру.

3 мин

Кретерий арқылы бағалау

Топтар формативті бағалау

Топтарды шынайы, әділ бағалауға үйрету


2 мин


Сергіту сәті


Жай әуен ойнатылып тұрады,оқушылар орнынан тұрып, сөздерге байланысты қимыл жасайды.

Оқушыларды сергіту мақсатында

7 мин

Жеке жұмыс

Есептер шығару

Оқушылар жеке тапсырмалар орындайды, жұпта бір -бірін тексертеді

Оқушылардың білімдерін толықтыру, ондық бөлшектерді бөлуді орындау

Қорытынды

(5-10 мин)


3 мин


«Мақсат ағашы»

Әрбір оқушы стикерге білгендерін жазады

Оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтау, ойларын жинақтау


4 мин


РЕФЛЕКСИЯ

Өткен сабаққа кері байланыс жасау.


Оқушылар өздеріне не түсінгенін, түсіндегіндерін қағазға түсіреді

Оқушылардың нені меңгеріп, нені меңгермегендігін анықтау.


Күні: Бекітемін:______________________

Сыныбы: 5а

Пәні: Математика

Пән мұғалімі: Ермаханова Ботагөз

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуге есептер шығару

Сабақтың мақсаты: 1.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді түсіну.

2.Теңдеулерді шешуде ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді қолдану

Күтілетін нәтижесі: 1.Ондық бөлшектері бар теңдеулерді шеше алатын болады.

2.Теңдеулерді шешуде ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді қолдана алатын болады.

Сабақтың түрі: Сындарлы сабақ

Сабақтың типы: Жаңа тақырыпты игеру

Сабақтың формасы: Ұжымдық, топтық.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1.Сұрақ-жауап.

2. Жұптық жұмыс. Экспресс тест

3. Топтық жұмыс. Жоба қорғау

4. Жұптық жұмыс. Сәйкестендіру, аяқталмаған тест, кестені толтыр.

5.Сергіту сәті

6. «Даналық ағашы»

6. Жеке жұмыс.Есептер шығару

7.Рефлексия

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

1.Таратпа қағаздар

2. Компьютер

3. Слайдтар

4. Таныстырылым

Пән аралық байланыс:

1.Информатика

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:

1. Т.П.Кучер, А.Е.Әбілқасымова, З.Е.Жұмағұлова «Математика 5 сынып» .Алматы, «Мектеп» баспасы 2009 жыл

2.Т.А.Алдамұратова, Е.С.Байшоланов «Математика»Алматы «Мектеп» 2009

Интернет ресурстары:

ustaz.kz

45minut.kz

Znanie.kz

Қосымша әдебиет:

1.Әдістемелік нұсқаулық. Т.П.Кучер, А.Е.Әбілқасымова, З.Е.Жұмағұлова «Математика 5 сынып» .Алматы, «Мектеп» баспасы 2009 ж.

2.МАН


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе

(3-5 мин)


3 мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.Топқа біріктіру

Оқушыларды математикалық фигуралар таңдап алу арқылы 4 топқа бірігеді.

Оқушыларды тұлғааралық қатынасты орнату.

Тұсау кесер

(5-10мин)


5 мин



БЖӘ

Ондық бөлшектерді бөлу дегенді қалай түсінеміз? Неге? Дәлелде. Күнделікті өмірде ондық бөлшектерді бөлуді қандай жағдайда қолданамыз? Теңдеу дегенде есімізге бірінші не түседі? Құрамындағы әріптер нені білдіреді?

Құрамында ондық бөлшектері бар теңдеулерді қалай шешуге болады деп ойлайсындар? Неге? Дәлелде.

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді

Оқушының өз бетінше алған білімдерін анықтау




Негізгі бөлім

(15-20)





8 мин

Топтық жұмыс. Қосылғыш, азайғыш,бөлгіш, көбейткіш белгісіз болғанда, яғни теңдеу шешуде табу ережесіне байланысты 4 топқа тақырыпты берем. Оқушылар өздері зерттеп акелген ақпарат пен суреттер арқылы жабысытырып постер қорғау.

Оқушылар теңдеу туралы білімдерін еске түсіріп, оны ондық бөлшекпен байланыстыра отырып, постер қорғау.

Оқушылардың жадысын жақсарту, нақты тұжырым жасау

3 мин

Жұмысты бағалауды ұсынады.«Сэндвич» әдісі бағалау

Топтар формативті бағалау

Топтарды шынайы, әділ бағалауға үйрету



5 мин

Жұптық жұмыс.

Есептер шығару

Оқушылар жұптасып есептер шығарады, шығарып болған оқушылар белгіні көрсетеді.

Дұрыс жауабын тексереді.

Оқушылар бір-бірінің білімдерін толықтырады, бір-бірін бағалайды.



8 мин

Жеке жұмыс.

Сәйкестендір

Ережесін жаз

Кестені толтыр

Оқушылар таратпа қағаздардағы сәйкестендіру тестін, ережесін жазуды, кестені орындайды.

Оқушылардың алған білімдерін пысықтау,

есте сақтау қабілеттерін дамыту.

2 мин

Өзін-өзі бағалау

Оқушылар тақтадағы дайын жауаппен тексереді

Оқушылар өз білімінің деңгейін анықтау


2 мин


Сергіту сәті

«Жағылыспаймын» ойыны

Оқушылар дөңгелене тұрып, кезекпен бірден отызға дейін, сосын кері қарай санайды. Үшке еселік санды айтатын адам сол санның орнына "Жаңылыспаймын"деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады.

Оқушыларды сергіту мақсатында

Қорытынды

(5-10 мин)



5 мин


«Даналық ағашы»

Оқушылар әр қайсысы қиын сұрақ қойылған кішігірім хат жазады. Оқушылар сұрақтарды сандықшаға салады. Әр оқушы сандықшаға келіп, хатты алады да, сұраққа ауызша толығырақ жауап беруге тырысады. Қалғандары сұрақ пен жауаптарды бағалайды.

Оқушылардың тақырыпты меңгергендігін анықтау.


4 мин


РЕФЛЕКСИЯ

Өткен сабаққа кері байланыс жасау

Не үйрендім Не қиын болды? Сұрақ

Оқушылар А4 парақшаларына жауап жазады

Оқушылардың нені меңгеріп, нені меңгермегендігін анықтау, пайымдау, қорытындылау.

































Күні: Бекітемін:______________________

Сыныбы: 5а

Пәні: Математика

Пән мұғалімі: Ермаханова Ботагөз

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуге есептер шығару

Сабақтың мақсаты: 1.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді түсіну.

2.Мәселе есептерді шешуде ондық бөлшектерді қолдану.

Күтілетін нәтижесі: 1.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу ережесін білетін болады.

2.Мәселе есептерді шешуде ондық бөлшектерді ондық бөлшекке бөлуді қолдана алатын болады.

Сабақтың түрі: Сындарлы сабақ

Сабақтың типы: Жаңа тақырыпты игеру

Сабақтың формасы: Ұжымдық, топтық.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1. БЖӘ.

2.Топтық жұмыс.Таныстырылым құру

3. Жеке жұмыс. «Басқыш» әдісі.Есептер шығару

4.Жұптық жұмыс"Өзіндік мысал" ойыны

4.Сергіту сәті

5.Жеке жұмыс. Кеңейтілген тапсырмалар.

6.Рефлексия

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

1.Таратпа қағаздар

2. Плакаттар

3. Слайдтар

4. Ұялы телефон

Пән аралық байланыс:

1.Информатика

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:

1. Т.П.Кучер, А.Е.Әбілқасымова, З.Е.Жұмағұлова «Математика 5 сынып» .Алматы, «Мектеп» баспасы 2009 жыл

2.Т.А.Алдамұратова, Е.С.Байшоланов «Математика»Алматы «Мектеп» 2009

Қосымша әдебиет:

1.Әдістемелік нұсқаулық. Т.П.Кучер, А.Е.Әбілқасымова, З.Е.Жұмағұлова «Математика 5 сынып» .Алматы, «Мектеп» баспасы 2009 ж.

2.МАН

Интернет ресурстары

  1. Ustaz.kz

  2. google.kz

  3. Znanie.kz

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе

(3-5 мин)


2 мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Оқушыларды түрлі түсті қағаздардың қиындыларын құрастыру арқылы топқа біріктіру.

Оқушыларды бөлшек сандарды таңдау арқылы топқа бірігеді.

Тұлғааралық қатынасты, ынтымақтастық атмосферасын отнату



Тұсау кесер

(5-10мин)


3 мин



БЖӘ

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді өмірде қолдана аламыз ба?

Неге? Қалай? Не үшін?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқушының өз бетінше алған білімдерін анықтау




10 мин

«Жоба қорғау» натурал санға бөлу

натурал санға көбейту

ондық бөлшектерді көбейту

ондық бөлщектерді бөлу

Таныстырылым құру

Оқушылар берілген тақырыпқа таныстырылым жасап қорғайды жасайды.

Оқушылар уақытты тиімді пайдалануды, үйренеді,ынтымақтастыққа, бірін-бірі қолдау, тұжырым жасау.

Негізгі бөлім

2 мин

Топтарды бағалау

Топтар өзара бағалау жүргізеді. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Топтарды шынайы, әділ бағалауға үйрету

8 мин

«Басқыш» әдісі

Есептер шығару

Оқушылар жеңіл есептерден қиын есептерге дейін көтеріліп есептере шығарады




4 мин

Жұптық жұмыс "Өзіндік мысал" ойыны.

Жаңадан өтілген тақырыпқа оқушылар өз мысалдарын келтіріп, өз тапсырмалары мен жорамалдарын дайындайды. Интернет ресурсы арқылы.

Әртүрлі деректерді талдауға, нәтижелерді бағалауға ынталандыру.



3 мин

Сергіту сәті

"Бір-екі-үш-төрт-бес" ойыны

Оқушылардың бәрі бір мезгілде, алдымен оң қолын, сонан соң сол қолын жоғары қарай сермеп тұрып, бірден беске дейін санайды. Келесі жолы төртке дейін, сосын үшке, сосын екіге дейін, ең соңынан бірге дейін санайды. Келесі жолы осы ретпен бірақ орысша, сонан соң ағылшынша санайды. Әр тілде санаудың орнына "Ха-ха", "Хи-хи" деп айтуға да болады.

Оқушыларды сергіту, сергіте отырып тілдерін жаттықтыру


10 мин


Жеке жұмыс. Кеңейтілген тапсырмалар

Оқушылар сәйкестендіру тестін орындайды, кестені толтырады, аяқталмаған тезисті орындайды.

Оқушылардың алған білімдерін қорытындылау мақсатында

Қорытынды

(5-10 мин)


3 мин


РЕФЛЕКСИЯ

Өткен сабаққа кері байланыс жасау

Не үйрендім Не қиын болды? Сұрақ

Оқушылар А4 парақшаларына жауап жазады

Оқушылардың нені меңгеріп, нені меңгермегендігін анықтау, мұғалімге бағыт беру



Күні: Бекітемін:______________________

Сыныбы: 5а

Пәні: Математика

Пән мұғалімі: Ермаханова Ботагөз

Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуге есептер шығару

Сабақтың мақсаты: 1.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді түсіну.

2.Мәселе есептерді шешуде ондық бөлшектерді қолдану.

Күтілетін нәтижесі: 1.Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу ережесін білетін болады.

2.Мәселе есептерді шешуде ондық бөлшектерді ондық бөлшекке бөлуді қолдана алатын болады.

Сабақтың түрі: Сындарлы сабақ

Сабақтың типы: Жаңа тақырыпты игеру

Сабақтың формасы: Ұжымдық, топтық, жұптық

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

1.Миға шабуыл.

2.Жұптық жұмыс.Тұжырымдамалық карта

3.Топтық жұмыс «Жоба қорғау»

4.Жеке жұмыс. Есептер шығару

5. «Түрткі болу» әдісі

5. Рефлексия

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:

1.Таратпа қағаздар

2. Плакаттар

3. Слайдтар

4. Ұялы телефон

Пән аралық байланыс:

1.Ағылшын

2.Орыс тілі

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:

1.А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер «Математика 5 сынып»

Қосымша әдебиет:

1.Математиканы оқыту әдістемесі.

2.МАН

Интернет ресурстары

  1. Ustaz.kz

  2. google.kz

  3. Znanie.kz




Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе

(3-5 мин)


3 мин

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Оқушыларды сандар жазылған қағаздар арқылы 4 топқа біріктіру.

Оқушылар мозайка арқылы топтарға біріктіріледі

Тұлғааралық қатынасты, ынтымақтастық атмосферасын орнату.



Тұсау кесер

(5-10мин)


3 мин



Миға шабуыл

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді өмірде қолдана аламыз ба?

Неге? Қалай? Не үшін?

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқушының өз бетінше алған білімдерін анықтау




5 мин

Жеке жұмыс

Тұжырымдамалық

карта

Оқушылар алған білімдерін жинақтап, ойларын тұжырымдамалық картаға түсіреді.

Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамытады,сыни тұрғыдан ойлауға ықпал етеді, жадыны жақсартады.

5 мин

Электрондық тест

Оқушылар компьютерден электрондық тест орындайды.

Оқушылар АКТ-ны пайдалана отырып,ақпаратты алады, сақтайды, талдайды,саралайды, қорытындылайды.

Негізгі бөлім

(15-20)



10 мин

Топтық жұмыс.

Жоба қорғау: ондық бөлшекті натурал санға бөлу, ондық бөлшекке бөлу.

Оқушылар берілген плакатқа тақырыптары бойынша жоба қорғайды,

Оқушылардың уақытты тиімді пайдалану, үйренеді,ынтымақтастыққа, бірін-бірі қолдау, тұжырым жасау.

3 мин

Топтарды бағалау

Топтар өзара бағалау жүргізеді. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Топтарды шынайы, әділ бағалауға үйрету



8 мин

Жұптық жұмыс

Есептер шығару

Жаңадан өтілген тақырыпқа оқушылар өздері кітаптағы есептерді шығарады,өз жауаптары слайдтағы жауаптармен тексеріледі.

Әртүрлі деректерді талдауға, нәтижелерді бағалауға ынталандыру.


4 мин


«Өрмекші торы» әдісі

Оқушылар тақырыпты қорытындылау мақсатында бір-біріне сұрақ қою арқылы жүреді.

Оқушылардың алған білімдерін қорытындылау мақсатында

Қорытынды

(5-10 мин)


4 мин


РЕФЛЕКСИЯ


Оқушылар А4 парақшаларына жазады

Оқушылардың нені меңгеріп, нені меңгермегендігін анықтау, мұғалімге бағыт беру


© 2010-2022