Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері

Сабақтың жоспары   Бекітемін:                                                           Пәні: Алгебра                              Сыныбы: 8-ә                      Сабақтың тақырыбы:          Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері Сабақтың мақсаты:    1.Білімділік:Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерімен танысып,оларды қолданып,        өрнектерді түрлендіру дағдысын дамыту.    2.Дамытушылық:Оқушылардың танымдық көзқарастарын жетілдіріп,белсенді жұмыс жасау   қабілеттерін дамыту.    3.Тәрбиелік:Шапшаңдыққа,дәлдікке,өз бетімен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі:   Дәстүрлі сабақ Қолданылатын әдіс-тәсілі: Түсіндіру,тест ,сұрақ-жауап алу,есеп шығару. Сабақтың көрнекілігі,құрал-жабдықтары: Интерактивті тақта,джетондар,бағалау парағы. Сабақтың барысы. Ұйымдастыру.(амандасу рәсімі, сынып оқушыларының сабаққа дайын- дығын және қатысын тексеру.) Үй тапсырмасын тексеру.       №44-есеп    Салыстыруды орындау. 1)     √400 және  √625                          3)  √1/25     және  2 √0,04 2)  3√0,09 және  √0,81                         4)  -7√ 9/49 және  -√16    Өткен тақырыптан қайталау сұрақтары. 1. Түбір шығару амалы қандай амалға кері амал?.
Раздел Математика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың жоспары

Бекітемін:

Пәні: Алгебра Сыныбы: 8-ә

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері

Сабақтың мақсаты:

1.Білімділік:Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттерімен танысып,оларды қолданып,

өрнектерді түрлендіру дағдысын дамыту.

2.Дамытушылық:Оқушылардың танымдық көзқарастарын жетілдіріп,белсенді жұмыс жасау қабілеттерін дамыту.

3.Тәрбиелік:Шапшаңдыққа,дәлдікке,өз бетімен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ

Қолданылатын әдіс-тәсілі: Түсіндіру,тест ,сұрақ-жауап алу,есеп шығару.

Сабақтың көрнекілігі,құрал-жабдықтары: Интерактивті тақта,джетондар,бағалау парағы.

Сабақтың барысы. Ұйымдастыру.(амандасу рәсімі, сынып оқушыларының сабаққа дайын- дығын және қатысын тексеру.)

Үй тапсырмасын тексеру.

№44-есеп

Салыстыруды орындау.

1) √400 және √625 3) √1/25 және 2 √0,04

2) 3√0,09 және √0,81 4) -7√ 9/49 және -√16

Өткен тақырыптан қайталау сұрақтары.

1. Түбір шығару амалы қандай амалға кері амал?.

2. Арифметикалық квадрат түбірдің анықтамасы

3.Иррационал санның анықтамасы.

4.Барлық сандар жиыны.

5.√а өрнегінде а қандай сан болғанда өрнектің мәні болмайды

Жаңа сабақ

Арифметикалық квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру барысында квадрат түбірдің қасиеттері қолданылады.

1-теорема.Егер а≥0 және в≥0 болса,онда √ав=√а∙√в, √авс=√а√в√с

(көбейтіндіден арифметикалық квадрат түбір табу үшін әрбір көбейткіштен жеке түбір тауып,нәтижелерін көбейту керек.)

1-мысал. √64∙81= √64∙√81=8∙9=72

2-мысал.√5∙√45, көбейтіндінің мәнін табу үшін теңдікті оңнан солға қарай

√5∙45=√225=15

√1,2∙√2,7=√1,2∙2,7=√3,24=1,8

2-теорема.Егер а≥0 және в˃0 болса,онда √а/в=√а/√в

3-теорема.Кез-келген х үшін √х²=|х| теңдігі орындалады.

√(-15)²=|-15|=15

Егер х˃0 және n натурал сан болса, онда √х²ⁿ=хⁿ

√а⁶=а³ а≥0


Жаңа сабақты бекіту.

Кітаппен жұмыс.Оқушыларға өз деңгейі бойынша оқулықтан 51-64 аралығындағы есептер тақтаға және дәптерге орындалады.

Сергіту уақыты.

"Құпиясын тап" .Оқушылар адасқан әріптерді құрастырып математикалық мағынасы бар сөз шығарады.

Сабақ соңында оқушыларға өз деңгейлерімен қосымша дидактикалық материалдан тест тапсырмалары беріледі.

Қорытындылау.

Үй тапсырмасын беру.№55,58,64 есептерді шығару,теоремаларды жаттау.

Бағалау.



© 2010-2022