Открытый урок на тему Виет теоремасы

Раздел Математика
Класс 8 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақстан Республикасы Ғылым және Білім Министрлігі

М.Мәметова атындағы №27 орта мектебі



Открытый урок на тему Виет теоремасы



Тақырыбы: ВИЕТ ТЕОРЕМАСЫ





Пәні: алгебра

Сыныбы: 8 «Г»

Пән мұғалімі: И.Н.Алимкулова

















Тараз қаласы

Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасы
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділігі: Оқушыларға Виет теоремасын түсіндіру. Виет

теоремасына берілген есептерді шығаруды үйрету.

2. Дамытушылық: Виет теоремасын түсіндіру арқылы олардың

есептер шығаруға қызығушылықтарын ояту, деңгейлік есептер

шығарта отырып, оқушылардың ойлау, есте сақтау қасиеттерін

дамыту.
3. Тәрбиелілігі: Әдептілікке , ұқыптылыққа үйрету

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың типі: Жаңа білім беру

Сабақтың көрнекілігі: АКТ, үлестірме қағаздар

Сабақтың жоспары:

1.Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)

2. Үй тапсырмасын тексеру (5мин)

3. Өткен сабақты қайталау (5мин)

4. Жаңа сабақты түсіндіру(10мин)

5. Сабақты бекіту (15мин)

6. Сабақты қорыту (5 мин)

7. Үйге тапсырма беру(1мин)

8. Бағалау (2мин)

Жеке оқушымен жұмыс: Деңгей бойынша тапсырма беру

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, көңілдерін сабаққа аудару

Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше өткелі тұр. Олай болса бұл сабақтың ерекшелігін айтып түсіндірейін . Бүгін біз сендермен өз сыныбымыздың президентін сайлаймыз. Президент болуға әркім де лайықты. Сондықтан бүгінгі мүмкіндікті жіберіп алмай сынып президенті атануға аянбай еңбектенейік. Ал оны анықтайтын сендердің жинаған жұлдызшаларың, яғни әр орындалған дұрыс тапсырмаға жұлдызша беремін.

Открытый урок на тему Виет теоремасы



ІІ . Үй тапсырмасын тексеру (өздерін кандидаттыққа ұсыну)

Открытый урок на тему Виет теоремасыОткрытый урок на тему Виет теоремасы

Открытый урок на тему Виет теоремасыОткрытый урок на тему Виет теоремасыОткрытый урок на тему Виет теоремасы

ІІІ. Өткен сабақты қайталау (Қабылдау)

Графикалық диктант.


  1. Открытый урок на тему Виет теоремасытүріндегі теңдеу сызықтық теңдеу деп аталады.

  2. Открытый урок на тему Виет теоремасыформуласымен анықталатын сан дискриминант деп аталады.

3. Егер D>0 болса, онда квадрат теңдеудің үш түбірі болады.

4. Егер D=0 болса, онда квадрат теңдеудің екі түбірі болады.

5. Егер D<0 болса, онда квадрат теңдеудің түбірі болмайды.

6. І коэффициент бірге тең болған жағдайда квадрат теңдеу келтірілген

квадраттық теңдеу деп аталады.

7. Открытый урок на тему Виет теоремасы теңдеуінің екінші коэффициенті -25 ке тең

8. Егер квадрат теңдеуінде коэффициенттердің бірі b не с немесе b мен с-ның

екеуі де 0-ге тең болса, мұндай теңдеулерді толымсыз квадрат теңдеулер

деп атайды.

ʌˍʌʌˍˍʌˍ

ІV. Жаңа сабақ (Ұсыныстар)

1) квадрат теңдеудің түбірлерін қосайық

Открытый урок на тему Виет теоремасы

2) квадрат теңдеудің түбірлерін көбейтейік

Открытый урок на тему Виет теоремасы

3) Открытый урок на тему Виет теоремасы екендігін көріп тұрмыз.Ендеше мынадай теорема шығады.

Теорема: Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған екінші коэффициентке, ал көбейтіндісі бос мүшеге тең.

Егер келтірілген квадрат теңдеудегі Открытый урок на тему Виет теоремасы белгілесек, онда

Открытый урок на тему Виет теоремасы, Открытый урок на тему Виет теоремасы.

Осы теореманы Виет теоремасы деп аталады.

D=0, Виет торемасын қолдануға болады ма?

Открытый урок на тему Виет теоремасы теңдеуінің D=0 жағдайында өзара тең екі түбірі бар және олардың әрқайсысы Открытый урок на тему Виет теоремасы-ге тең.

Бұл екі түбірді Открытый урок на тему Виет теоремасы және Открытый урок на тему Виет теоремасы формуласынан Открытый урок на тему Виет теоремасы деп ұйғарып, Открытый урок на тему Виет теоремасы аламыз. D=0 жағдайы үшін де Виет теоремасы дұрыс. Расында Открытый урок на тему Виет теоремасы

Виет теоремасына кері теорема да дұрыс.

Открытый урок на тему Виет теоремасыОткрытый урок на тему Виет теоремасы

V. Сабақты бекіту (Деңгейлік тексеру)

Оқулықпен жұмыс.

№150,151 №159,160 №163

VI. Сабақты қорыту. (Ақтық сын)

Жинаған жұлдызшамызды санайық. Сол бойынша жұлдызшасы ең көп екі оқушы ақтық сыннан өтеді. Сүрінбей өткен оқушы сынып президенті атанады.

Открытый урок на тему Виет теоремасы

Сыныптастарымыз ақтық сыннан өтіп жатқанда біз сендермен «Жорға» ойынын ойнайық. Кім жылдам?

Открытый урок на тему Виет теоремасы

VII. Бағалау

Открытый урок на тему Виет теоремасы

VIII. Үйге тапсырма

№149 №155


© 2010-2022