Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар

Раздел Математика
Класс 5 класс
Тип Статьи
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ №63 пәні: математика Сынып: 5 «а» Күні: _________

Сабақтың тақырыбы:Ең үлкен ортақ бөлгіш.Өзара жай сандар.

Сабақтың мақсаты: Ең үлкен ортақ бөлгішті таба біледі.

Сабақтың міндеттері:

1.Ең үлкен ортақ бөлгішті таба біледі.

2.Өзара жай сандарды таба біледі.

3.Сыныпта оқушылар өз ойларын айта біледі.

Күтілетін нәтиже:

1. Берілген натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін,сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы таба біледі.

2. Өзара жай сандарды таба біледі.

3.Өз ойларын топта еркін айта біледі.

Дереккөздері:Алдамұратова Т.А.,Байшоланов Е.С.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «диалогтік оқыту» әдісі,топтық жұмыс, «стикердегі диалог» , «миға шабуыл».

Бағалау критерийлері:

1.Сыныптағы белсенділігі,талқыға түскені 1-2балл

2.Берілген тапсырманы орындай білуі 1-2балл.

3.Тиімді тәсілдерді қолданып,ойын айта білуі 1-2балл.

1-3 балл «3» 4-5балл «4» 6 балл «5»

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:А4 форматты қағаз, үлестірмелі тапсырмалар,стикер,маркер,бағалау парағы.

Сабақтың барысы:І.Ұйымдастыру .

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:№693

1)ЕҮОБ(12,32)=4. 2)ЕҮОБ(30,42)=6. 3)ЕҮОБ(35,60)=5; 4)ЕҮОБ(36,63)=9; 5)ЕҮОБ(30,45)=15; 6)ЕҮОБ(27,54)=27; 7)ЕҮОБ(42,56)=7; 8)ЕҮОБ(80,32)=16; 9) ЕҮОБ(39,65)=13.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І.Қызығу-шылықты ояту.

Білу.

«Атом-молекула» ойыны арқылы топқа бөлу.

І. Жай санның анықтамасы.

ІІ.Құрама санның анықтамасы.

ІІІ.Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

IV.ЕҮОБ қалай табамыз?

V.Өзара жай сандар.Мысал келтір.

Оқушыларға сұрақтар беріледі.

ІІ.Мағына-ны тану. Түсіну.

1 мысал.

ЕҮОБ(38,19)=19.

2-мысал.102,238 және 595 сандарының ең үлкен ортақ бөлгішін табыңдар.

102=2·3·17; 238=2·7·17; 595=5·7·17.

ЕҮОБ(102,238,595)=17.

3-мысал.ЕҮОБ(140,70,210)=70.

Оқушылар берілген тапсырма-

ға жауап береді.

Талдау.

Мына сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін табыңдар :

ЕҮОБ(182,390,468); ЕҮОБ(246,369,492); ЕҮОБ(231,385,154); ЕҮОБ(180,189,315).

Оқушылар топта талқылап бір оқушы қорғайды.

Қолдану.

Кітаппен жұмыс.

№696. 1)ЕҮОБ(60,18)=2·3=6; а=2·2·3·5=60; в=2·3·3=18;

2)ЕҮОБ(198,220)=2·11=22; а=2·3·3·11=198; в=2·2·5·11=220;

3)ЕҮОБ(140,154)=2·7=14; а=2·2·5·7=140; в=2·7·11=154;

4)ЕҮОБ(72,385)= 1; а=2·2·2·3·3=72; в=5·7·11=385;

№702.

5)ЕҮОБ(26,65,130)= 13; 26=2·13; 65=5·13; 130=2·5·13.

6)ЕҮОБ(48,240,264)= 2·2·2·3=24. 48=2·2·2·2·3; 240=2·2·2·2·3·5; 264=2·2·2·3·11;

7)ЕҮОБ(72,432,792)=2·2·2·3·3=72; 72= 2·2·2·3·3; 432=2·2·2·2·3·3·3; 792=2·2·2·3·3·11.

8)ЕҮОБ(163,310,997)=1; 163=1·163; 310=2·5·31;

997=1·997;

Оқушылар кітаптан берілген тапсырманы орындайды.

Жинақтау.

Ой толғаныс сұрақтары:

1. Жай сандардың анықтамасы.

2. Құрама санныың анықтамасы.

3. Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу.

Үй жұмысы:№295(1-4).

«Бүгінгі сабақтан алған әсерім»

Кері әсер парағы

1.Бүгін не үйрендім

2.Маған не ұнамады?

Оқушылар сұраққа жауап береді.

Баға беру.

бағалау критерийлері арқылы оқушыларды бағалау.

Топ басшы-лары баға қояды.




© 2010-2022