- Преподавателю
- Математика
- Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары
Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары
Раздел | Математика |
Класс | 9 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Бейшова С.А. |
Дата | 13.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
9 сынып
Сабақтың тақырыбы: Кез келген бұрыштың тригонометриялық функциялары.
Сабақтың мақсаттары:
а) білімділік: тригонометриялық функцияларға анықтама беру,
олардың мәнін түсіндіру. Геометрияда берілген анықтамамен салыстыру.Бірлік дөңгелекте тригонометриялық функциялардың мәндерін таба білуге үйрету.
ә) дамытушылық: оқушының білім -білігін дамыту, салыстыра білу, таңдай білу есте сақтау қабілетін дамытуды ұйымдастыру.
б) тәрбиелік: Оқушылар санасында халқымыздың ұлттық салт - дәстүрлерін, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.
Сабақтың типі: пысықтау сабағы
Сабақтың түрі: жарыс сабақ
Сабақтың әдісі: ойын әдісі, Деңгейлеп оқыту әдісі, сұрақ -жауап
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақтада ойындар суреттері, тапсырмалар жазылған слайдтар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру (оқушыларды түгендеу, сабақтың өту барысын түсіндіру)
ІІ.Негізгі бөлім. (Сабақты ұлттық ойын арқылы ұйымдастыру)
І. Орамал тастау. (Үй тапсырмасын тексеру) Сұрақ жазылған орамал -конвертті ойын бастаушы кез -келген бір оқушыға береді. Ол оқушы конверттен сұрақты алып, өз жақсы бергесін келесі өзі қалаған бір оқушыға жалғайды. Ойын осылай жалғаса береді:
Орамал конверттің сұрақтары:
-
бұрышының синусы дегеніміз не?
-
бұрышының косинусы дегеніміз не?
-
бұрышының тангенсі дегеніміз не?
-
бұрышының котангенсі дегеніміз не?
-
60 қай ширекке тиісті
-
280 бұрыш қай ширекке тиісті
-
-
ІІ. Хан. (қайталау сұрақтары)
Ойынға 5 оқушы қатысады. Алдымен жеке -жеке асық иіреді, кімнің асығы бірінші алшы түссе сол хан, кімнің асығы бірінші тәйкесімен түссе сол оқушы бас үззіп, кімнің асығы екінші түссе сол көмекші уәзір болады, қалған екі оқушы орындарына отырады.
Уәзірлер сыныптағы оқушыларға сұрақтар қояды. Хан олардың сұрақтарын бағалайды.
ІІІ. Теңге алу ойыны. (Деңгейлік тапсырмалар)
Жай теңгенің есептері. (А деңгейі)
І-топ ІІ-топ
Өрнектің мәнін табыңдар
2sin 270 +2 cos 180 5tg 180 + 2 ctg 90
cos 90 + 3sin 90 sin60+ cos30
tg 60 270 + 4 1+ctg 270 - 5tg 360
Күміс теңгенің есептері (В-деңгейі)
1)Өрнектің мәнін есептеңдер
tg sin + 3 ctg - 2 cos; 2 sincos + 3 cos · tg
2)Өрнекті ықшамдаңдар.
a sin0+ в cos90+c tg 180 a cos0+ в cos180+c sin360
Алтын теңгенің есептері (С деңгейі)
Егер=болса онда cos2 sin3Егер =болса онда cos3sin2
Өрнектерінің мәндерін табыңдар өрнектерінің мәндерін табыңдар
ІV. Аламан бәйге §
Екі топтан екі оқушы шығып
Кейбір бұрыштардың тригонометриялық функцияларының мәндерінің кестесін толтырады. Команда оқушылары көмектесіп, қай команда дұрыс және тез орындаса сол команда жеңіске жетеді.
V.Сабақты қорытындылау
VI.Бағалау
VII.Үйге тапсырма §17 №278,289