По урочеый план по математике

Сабақтың мақсаты: Білімділік: Теңсіздіктер, олардың жүйелерін шешудің жалпы әдістерін меңгерту, оны есеп шығару барысында қолданысқа енгізу. Дамытушылық: Ой-өрісін, белсенділігін, танымдық қызығушылығын дамыту. Оқушыларға сұрақтар қоя отырып, ғылыми тұжырымдар жасап,  алған білімін пайдалануға, ой қорытуға үйрету. Тәрбиелік: Тапсырмаларды орындату арқылы өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру, ғылымға деген қызығушылығын арттыру. Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту. Сабақтың әдісі: түсіндірмелі ... 3)Таңба аралықтарын белгілеп функцияның таңбасын анықтаймыз.                            Жауабы: .   Мысал 2.                                       Жауабы:    Мысал 3.                                                 Жауабы:   немесе   Мысал 4.    Жауабы:    Мысал 5.   Жауабы:   Мысал 6.   sinx≥ Шешуі: Теңсіздік бірлік шеңбердің барлық нүктелерін қанағаттандырады және ординатасы -ден үлкен немесе тең. Бұл нүктелер жиыны төмендегі суретте доға түрімен бейнеленген. Шектелген, штрихталған сегмент. Доғаның шекарасын анықтап, теңдеуді шешеміз Шеңбер бойымен оң бағытта қозғалғанда қозғалыс сағат тіліне қарсы болады. Яғни біз х1=+2n нүктесімен х2=+2n нүктесіне бөлік доға бойымен жүреміз, бұдан х1<х2 Сондықтан мынандай жауап аламыз: +2n≤х≤+2n,  nZ. Жауабы: [+2n; +2n], nZ.           Есептер интерактивті тақтадағы ұяшықтар арқылы таңдалады.                                                               1.                                             6. 2.                                      7. 3.                                    ... Топтың аты, оқушылардың аты-жөні Қайталау сұрақтары Есептер шығару  Тест жұмысы «Кім жылдам ?»   Логикалық сұрақтар Қорытынды               Үйге тапсырма.  Теңсіздіктерге байланысты он есеп шығарып келу (тест кітапшаларынан). Сұрақтарға дайындалу.  Сұрақтар:                 1. Теңсіздіктер дегеніміз не?  2. Оның қандай түрлерін білесіңдер?  3. Модульмен берілген теңсіздіктер қандай теңсіздіктер?  4. Иррационал теңсіздіктер қандай теңсіздіктер?                 5.  Көрсеткіштік теңсіздіктер дегеніміз не?                 6.  Логарифмдік  теңсіздіктер  дегеніміз не?                 7.  Тригонометриялық  теңсіздіктер  дегеніміз не?   ...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Теңсіздіктер, олардың жүйелерін шешудің жалпы әдістерін меңгерту, оны есеп шығару барысында қолданысқа енгізу.

Дамытушылық: Ой-өрісін, белсенділігін, танымдық қызығушылығын дамыту. Оқушыларға сұрақтар қоя отырып, ғылыми тұжырымдар жасап, алған білімін пайдалануға, ой қорытуға үйрету.

Тәрбиелік: Тапсырмаларды орындату арқылы өз бетінше жұмыс істеуге дағдыландыру, ғылымға деген қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі: түсіндірмелі әдіс, топтық жұмыстар, сұрақ-жауап әдісі.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, үлестірме қағаздар.

Пәнаралық байланыс: информатика, физика.

Сабақтың жоспары:

Үй тапсырмасын тексеру, жаңа сабаққа шолу жасау, есептер шығару, "Кім жылдам" тест, "Тапқыр болсаң, тауып көр" логикалық сұрақтар, пысықтау, үйге тапсырма, оқушыларды бағалау.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ бастамас бұрын оқушыларға сабақ жоспарындағы ескертулерді, нұсқауларды және сабақтың мақсатын толық түсіне білуді, жеке өзінің және тобының еңбегін әділ бағалай білуді үйрету керек. Өте жақсы оқитын оқушылар эксперт-кеңесші етіп тағайындалады. Олар оқушылардың қойған сұрауларына жауап беріп, қажет жерінде көмек көрсетеді, сонымен қатар бағалау кезінде оқытушыға көмек көрсетеді.

Сабақ басталысымен оқушы өзінің не істеу керегі, яғни сабақтың соңында өзінің нені біліп шығуы керектігі жөнінде толық мағлұмат алады. Бұлай болатын себебі, оқушыларға студенттерге оқытушы алдын-ала дайындаған сабақтың жүру жоспарын, яғни орындайтын тапсырмалар нұсқауын таратып береді. Онда сабақтың түпкі және оның әрбір элементінің нақты мақсаты көрсетілген.

2. Оқушыларды топшаларға бөлу.

3. Үй тапсырмасын тексеру, қиындық туғызған есептерді талқылау.

Жаңа сабақты түсіндіру. «Теңсіздіктер. Теңсіздіктер жүйесі»


  1. Теңсіздіктер мен теңдеулер жүйесінің шешімін табу. Функцияның анықталу облысына назар аудару.

  2. Модуль таңбасының астында болған теңсіздіктерді шешу.

4. Иррационал теңсіздіктерді шешу.

  1. Логарифмдік және көрсеткіштік теңсіздіктер.

  2. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу.

Анықтама. «>», «<», «По урочеый план по математике», «По урочеый план по математике» белгілерімен байланысқан өрнектер теңсіздіктер деп аталады. Теңсіздіктерді шешу дегеніміз -теңсіздікті қанағаттандыратын және оған кіретін белгісіздердің мәндер жиынын табу.

По урочеый план по математике

Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді қарастырамыз:

(х) < По урочеый план по математике(x) (1)

Егер D() жиыны (х) функциясының , ал D(По урочеый план по математике) жиыны По урочеый план по математике(x) функция-

сының анықталу облысы болса, онда D=D()По урочеый план по математикеПо урочеый план по математике жиынын (1) теңсіздіктің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) деп атаймыз. Мұнда А жиынының құрамына (1) теңсіздіктің мағынасы болатындай х-тің барлық мәндері жиыны енеді.

Шешімдер жиындары бірдей екі теңсіздікті тең шамалы теңсіздіктер деп атайды.

Мысал: х-2<4-x және х-2+х2<4-x+x2 теңсіздіктері тең шамалы. Себебі,бұл теңсіздіктердің екеуінің де шешімдер жиыны (-; 3) болады.

Модульмен берілген теңсіздіктер:

1. По урочеый план по математикетүрінде берілсе, онда:

а) егер По урочеый план по математикеболса,онда теңсіздіктің шешімі жоқ;

б) егер По урочеый план по математикеонда теңсіздіктің шешімі По урочеый план по математике.

2. По урочеый план по математикетүрінде берілсе,онда:

а) егер По урочеый план по математикеболса,онда По урочеый план по математикекез келген нақты сан;

б) егер По урочеый план по математикеболса,онда По урочеый план по математике

3. По урочеый план по математике

4. По урочеый план по математике

5. По урочеый план по математике.

Иррационал теңсіздіктер:

1. По урочеый план по математике түрінде берілсе,онда шешім :

а) егер По урочеый план по математикеболса, онда теңсіздіктің шешімі жоқ;

б) егер По урочеый план по математикеонда шешім По урочеый план по математикеболады;

2. По урочеый план по математике түрінде берілсе,онда шешім :

а) егер По урочеый план по математикеонда шешім По урочеый план по математикеболады;

б) егер По урочеый план по математикеонда шешім По урочеый план по математикеболады;

в) егер По урочеый план по математике онда шешім По урочеый план по математикеболады;

3. По урочеый план по математике 4. По урочеый план по математике

5. По урочеый план по математике

Белгісіздері радикал таңбасы астында болып келетін теңсіздіктерді иррационал теңсіздіктер деп атайды.

1. По урочеый план по математике

2. По урочеый план по математике.

3. По урочеый план по математике

4. По урочеый план по математике.

5. По урочеый план по математике

(5 екі теңсіздіктер жүйесіне эквивалентті).

6. По урочеый план по математике.

Көрсеткіштік теңсіздіктер:

1. По урочеый план по математике түрінде берілсе:

а) егер По урочеый план по математикеонда шешім жоқ;

б) егер По урочеый план по математикеонда шешімПо урочеый план по математике ;

в) егер По урочеый план по математикеонда шешім По урочеый план по математике болады.

2. По урочеый план по математикетүрінде берілсе:

а) егер По урочеый план по математикеонда шешіміПо урочеый план по математике , яғни По урочеый план по математике функциясының анықталу облысы ;

б) егер По урочеый план по математикеонда шешіміПо урочеый план по математикеболады ;

в) егер По урочеый план по математикеонда шешімі По урочеый план по математике болады;

3. По урочеый план по математике түрінде берілсе:

а) егер По урочеый план по математике,онда шешімі По урочеый план по математике болады;

б) егер По урочеый план по математике,онда шешімі По урочеый план по математике болады.

Логарифмдік теңсіздіктер:

1. По урочеый план по математике болса:

а) егер По урочеый план по математикеболса,онда шешім По урочеый план по математике болады;

б) егер По урочеый план по математикеболса, онда шешім По урочеый план по математике болады.

2. По урочеый план по математикеПо урочеый план по математике түрінде берілсе:

а) егер По урочеый план по математикеболса,онда шешім По урочеый план по математике болады;

б) егер По урочеый план по математикеболса,онда шешім По урочеый план по математике болады.

3. По урочеый план по математике түрінде берілсе:

а) егер По урочеый план по математике, онда шешім По урочеый план по математикеболады;

б) егер По урочеый план по математике,онда шешім По урочеый план по математикеболады.

Теңсіздіктерге байланысты есептер шығару

Мысал 1.

По урочеый план по математикетеңсіздігін шешейік.

1) Берілген өрнектің барлық нөлдері мен үзіліс нүктелерін сандық осьте белгілейік.

2) По урочеый план по математике дәрежесі жұп болатын нүктелерді белгілейік.

По урочеый план по математике

3) Таңба аралықтарын белгілеп функцияның таңбасын анықтаймыз.

Жауабы: По урочеый план по математике.

Мысал 2.

По урочеый план по математикеПо урочеый план по математике

По урочеый план по математике

Жауабы: По урочеый план по математике

Мысал 3.

По урочеый план по математике

По урочеый план по математикеЖауабы: По урочеый план по математике немесе По урочеый план по математике

Мысал 4.

По урочеый план по математике

По урочеый план по математике

Жауабы: По урочеый план по математике

Мысал 5.

По урочеый план по математике

По урочеый план по математике

Жауабы: По урочеый план по математике

Мысал 6. sinx≥По урочеый план по математике

ШПо урочеый план по математикеешуі: Теңсіздік бірлік шеңбердің барлық нүктелерін қанағаттандырады және ординатасы По урочеый план по математике-ден үлкен немесе тең. Бұл нүктелер жиыны төмендегі суретте доға түрімен бейнеленген. Шектелген, штрихталған сегмент. Доғаның шекарасын анықтап, теңдеуді шешеміз

По урочеый план по математике

Шеңбер бойымен оң бағытта қозғалғанда қозғалыс сағат тіліне қарсы болады. Яғни біз х1=По урочеый план по математике+2По урочеый план по математикеn нүктесімен х2=По урочеый план по математике+2По урочеый план по математикеn нүктесіне бөлік доға бойымен жүреміз, бұдан х12 Сондықтан мынандай жауап аламыз: По урочеый план по математике+2По урочеый план по математикеn≤х≤По урочеый план по математике+2По урочеый план по математикеn, nПо урочеый план по математикеZ.

Жауабы: [По урочеый план по математике+2По урочеый план по математикеn; По урочеый план по математике+2По урочеый план по математикеn], nПо урочеый план по математикеZ.

Есептер интерактивті тақтадағы ұяшықтар арқылы таңдалады.

1. По урочеый план по математике 6. По урочеый план по математике

2.По урочеый план по математикеПо урочеый план по математике 7. По урочеый план по математике

3. По урочеый план по математике 8. По урочеый план по математике

4. По урочеый план по математике 9. По урочеый план по математике

  1. По урочеый план по математике10. По урочеый план по математике

«Тапқыр болсаң, тауып көр» логикалық сұрақтар беріледі.

Тест «Кім жылдам ?»

Қорытынды. Сұрақ-жауап әдісімен теңсіздік анықтамасын және оның түрлерін қайталап шығу. Оқушыларды бағалау.

Бағалау парағы

Топтың аты, оқушылардың аты-жөні

Қайталау сұрақтары

Есептер шығару

Тест жұмысы

«Кім жылдам ?»

Логикалық сұрақтар

Қорытынды


Үйге тапсырма. Теңсіздіктерге байланысты он есеп шығарып келу (тест кітапшаларынан). Сұрақтарға дайындалу.

Сұрақтар:

1. Теңсіздіктер дегеніміз не?

2. Оның қандай түрлерін білесіңдер?

3. Модульмен берілген теңсіздіктер қандай теңсіздіктер?

4. Иррационал теңсіздіктер қандай теңсіздіктер?

5. Көрсеткіштік теңсіздіктер дегеніміз не?

6. Логарифмдік теңсіздіктер дегеніміз не?

7. Тригонометриялық теңсіздіктер дегеніміз не?

8


© 2010-2022