Математикалық сайыс «Білімді мыңды жығады»

Сабақтын тақырыбы: «Білімді мыңды жығады»математикалық сайыс Сабақтың мақсаты:1)Білімділік.Оқушылардың оқу пәндері бойынша                                        білім-білік қабілетін байқау.                                                                                     2)Дамытушылық.Еркін сөйлеу дағдысын,тілін,ойлау                                        қабілетін дамыту.                                     Білуге,үйренуге деген қызығушылығын арттыру.                                    3)...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтын тақырыбы: «Білімді мыңды жығады»

Сабақтың мақсаты:1)Білімділік.Оқушылардың оқу пәндері бойынша

білім-білік қабілетін байқау.

2)Дамытушылық.Еркін сөйлеу дағдысын,тілін,ойлау

қабілетін дамыту.

Білуге,үйренуге деген қызығушылығын арттыру.

3)Тәрбиелік.Білімді,дарынды,озық ойлы болуға

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі.Сайыс сабақ.

Сабақтың әдісі.Жарыстыру,сұрақ-жауап,ой қозғау.

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім.Құрметті ұстаздар,оқушылар,сіздерді 5а,6а-сынып оқушылары арасында өтетін «Білімді мыңды жығады» атты сайыс сабағын көруге

шақырамыз.(Әділ-қазылар алқасын сайлау.)

Біреуінің жүрегінің түгі бар,

Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар,

Бәрінен де ең бастысы

Барлығының қатты істейтін миы бар!-дей келе, бүгінгі ойынға қатысатын оқушыларды таныстырайық.

Ойын VI -кезеңнен тұрады.Әрбір дұрыс жауап үшін қатысушыларға 5 ұпай беріледі.

Iкезең.«Бәйге» кезеңінің сұрақтары.

Математикалық сайыс«Білімді мыңды жығады»1.1метрде неше миллиметр бар?(1000мм)

2.5тің 3дәрежесі нешеге тең?(125)

3.Сәуле дегеніміз не?

4.1кг мақта ауыр ма,1кг тұз ауыр ма?(Екеуі тең)

5.Үшбұрыш периметрін қалай табамыз?(Қабырғаларының ұзындығын қосамыз.)

6.Белгісіз көбейткішті қалай табуға болады?

Математикалық сайыс«Білімді мыңды жығады»7.Қандай сандарды жай сандар деп атайды?

8.Қандай бөлшекті бұрыс бөлшек деп атайды?

9. Бірнеше сандардың арифметикалық ортасы қалай табылады?

10.Қосудың қандай қасиеті бар?

IIкезең.«Көкпар» кезеңінің сұрақтары.

1.Қазақстан Республикасының тәуелсіздігі қашан жарияланды?(1991жылы 16желтоқсан.)

2.Қазақ тарихында тұңғыш рет ғарышқа кім және қашан ұшты?(1991жылы 2-қазанда, Тоқтар Әубәкіров.)

3.Қазақстан Республикасының Мемлекеттік тілі?(Қазақ тілі.)

4.«Математика»оқулығының авторы кім?(Алдамұратова Т.А.)

5.Қазақ хрестоматиясының авторы кім?(Ы.Алтынсарин.)

6.Елтаңбаның авторлары кім?(Шоты Аман Уәлиханов,Жандарбек Мәлібеков.)

7.Абылайханның азан шақырып қойған аты?(Әбілмансұр.)

8.Қандай атақты күйшіні білесіңдер?(Құрманғазы,Дина.Ықлас.)

9.Жүз жасаған жыр алыбы кім?(Жамбыл Жабаев.)

10.Қазақстандағы ең ұзын,суы мол өзен.(Ертіс.)

IIIкезең.«Жеті жұрттың тілін біл»кезеңінің сұрақтары.

1.Күн мен түн теңелетін жыл мезгілі?(Көктем-весна-spynq.)

2.Жүз теңгең болғанша,

Жүз... болсын(Дос-друг-friend.)

3.Футболшының алаңдағы ойын заты?(Доп-мяч-boll.)

4. Қабат-қабат қаттама.

Ақылың болса аттама.(Кітап-книга- book.)

5.Жеті қазынаның бірі ... (Ит-собака-dog.)

6.Ұшқан ...,жүгірген аң.

Бәрі тамақ.(Құс-птица- bink.)

7.Әр адамның шағын отаны.(Отбасы-семья-family.)

8.Денсаулық-зор ... (Байлық - богатство - riche .)

IVкезең.«Жорға»кезеңінің сұрақтары.

1.Сиырдың пірі?(Зеңгі баба.)

2.Жылдан құр қалған жануар?(Түйе.)

3.Бір заттың көлемін кішірейтіп көрсететін өлшем?(Масштаб.)

4.Басты байлық ... (Денсаулық.)

5.Ұя салмайтын құс?(Көкек.)

6.12 ай қалай аталады?(Жыл.)

7.«Кел,балалар,оқылық» өлеңінің авторы?(Ы.Алтынсарин.)

8.Көру мүшесі?(Көз.)

9.Абайдың әжесі.(Зере.)

10.Заттың сынын білдіретін сөз табы?(Сын есім.)

11.1986жылы қандай көтеріліс болды?(16-желтоқсанда жастар көтерілісі.)

12.Қазақ Ордасының ең соңғы ханы кім?(Абылайхан,шын аты Әбілмансұр.)

13.«Абай жолы»роман-эпопеясының авторы?(М.Әузеов.)

14.Орман дәрігері қай құс?(Тоқылдақ.)

15.Көкжиектің неше тұсы бар?(Оңтүстік,солтүстік,батыс,шығыс.)

Vкезең.«Кім жылдам»ойыны.

1. Берілген циферблатты қалаган формада 6 бөлікке бөлу керек,әр бір бөліктегі сандар

қосындысы бірдей болу керек.

2. Берілген фигуралардан ұшбұрыш жасау.

VIкезең.«Ойлы болсаң ,озып көр»

Күгірт шилерінің жәрдемінде пайда болған мына жазудағы тек бір шидің орнын ауыстырғанда тұра теңдік болу керек.

XXI+VI=XXV (XIX+VI=XXV)

Қорытынды бөлім.Әділқазылар алқасына сөз беру.Марапаттау.

Үйге тапсырма. Қайталау.
















  • I-нұсқа


1.Бөлшектерді қысқартыңдар:

Математикалық сайыс«Білімді мыңды жығады»

2.Теңдеуді шешіңдер:

12х-35-4х=21

3.а)Сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін табыңдар:

42 мен 60

ә)Сандардың ең кіші ортақ еселігін табыңдар:

21 мен 8

4.Оқушы бір сан ойлады.Ол ойлаған санына 24-ті қосып,нәтижесін 3-ке көбейткенде 87 шықты.Оқушы қандай сан ойлады?

5.Амалдарды орындаңдар:

  1. 1,75:25+0,91 1,9


© 2010-2022