Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 класс

Раздел Математика
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сыныбы: 7

Пәні: Геометрия

Күні: ___________

Сабақтың тақырыбы: Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер.

Сабақтың мақсаты: Кез келген үшбұрышқа сырттай шеңбер салу амаладарын үйрену

Сабақтың міндеттері:

  • Білімділік: Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңберді білу.

  • Дамытушылық: Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңберге сәйкес есептер шығара білу

  • Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту

Сабақтың түрі: Жаңа тақырып

Сабақтың әдіс-тәсілдері: өткенді қайталау сұрақ-жауап, лекция, практика, білімді бекіту

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлімдесу;

  • Түгендеу;

  • Сабаққа назарын аударту

ІІ Негізгі бөлім:

Өткенді қайталау:

  1. Шеңбер деген не?

  2. Шеңбердің центрі?

  3. Радиус дегеніміз не?

  4. Хорда?

Жаңа тақырып:

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер.

Егер шеңбер үшбұрыштың барлық төбелері арқылы өтсе, онда бұл шеңбер үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер деп аталады. Үшбұрыш қабырғасының ортасы арқылы өтетін және оған перпендикуляр түзуді үшбұрыштың орта перпендикуляры деп атайды.

Теорема,1

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі үшбұрыштың орта перпендикулярының қиылысу нүктесі болады.

Дәлелдеуі

АВС үшбұрышына сырттай сызылған шеңбер центрі О болсын. Онда АВС үшбұрышының қабырғалары осы шеңбердің хордалары болып табылады. 1-мысал бойынша үшбұрыш қабырғаларының орта перпендикулярлары шеңбер диаметрінде жатады, яғни шеңбер центрі арқылы өтеді.

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 классҮшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 классҮшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 класс

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 классҮшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 класс

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 классҮшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер 7 класс

Практикалық кезең: №245-252

Бекіту кезеңі:

Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер центрі жөніндегі теореманы тұжырымдап, дәлелде. Кескінін сал.

Қорытындылау: Бағалау

Үйге тапсырма: №256, №257 оқу



© 2010-2022