Розробка уроку літературного читання на тему

Розробка уроку літературного читання "Перекинута шпаківня" спрямована на розвиток у учнів вмінь та навичок читання, розвиток виразності, творчих здібностей школярів. Прийшла весна, і вчитель повинен звернути увагу учнів на зміни в природі, правила поведінки у лісах та парках. Учнів також чекає приємне знайомство з відомою письменницею, поетесою Ліною Костенко, яка створила багато творів для дітей. Учні уже знайомі з деякими її творами, тому з нетерпінням очікують ближчого знайомства з письменниц...
Раздел Математика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: «Буду я природі другом. Ліна Костенко «Перекинута шпаківня».

Мета:

  • вчити виразно читати віршовані тексти;

  • розуміти зміст прочитаного;

  • уміння швидко орієнтуватися в тексті;

  • збагачувати словниковий запас дітей;

  • образне мовлення;

  • розвивати вміння формувати оцінні судження;,

  • уміння робити висновки;

  • потребу в читанні та здобутті нових знань;

  • розширювати відомості про творчість Ліни Костенко;

  • виховувати інтерес до навчання;

  • дбайливе ставлення до природи;

  • співчуття;

Обладнання: комп'ютерна презентація; план уроку (основні етапи уроку); картки для роботи в групах; шпаківні; смайлик -сонечко.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання та емоційний настрій на роботу.

Доброго ранку, доброго дня!

Хай плещуть долоньки,

Хай тупають ніжки,

Працюють голівки і сяють усмішки,

Доброго ранку, доброго дня

Бажаєте ви, бажаю вам я!


  • Погляньте мені в очі. ВСМІХНІТЬСЯ ОДИН ОДНОМУ І СОНЕЧКУ У ВІКОНЕЧКУ!

  • З яким настроєм ви прийшли на урок літературного читання?

(веселий, сумний, байдужий)

Розробка уроку літературного читання на темуРозробка уроку літературного читання на темуРозробка уроку літературного читання на тему

  • Що навіяло вам такий чудовий настрій? (відповіді дітей)


  • Весняне сонечко хай освітить вам шлях до нових знань, допоможе зробити наш урок теплим і повчальним.

  • ІІІ. Побудова «Асоціативного куща» .

Розробка уроку літературного читання на тему

Весна



- Що ви уявляєте, коли я назвала це слово?

IV. Бесіда.

  • Де можна почути спів пташок?


  • Як ви думаєте, чого люди ходять у гай, парк, у ліс ?


  • Як люди ставляться до природи?

VI. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

  • Тож тема нашого уроку літературного читання: «Буду я природі другом. Ліна Костенко «Перекинута шпаківня».

Підготовча робота перед ознайомленням з новим матеріалом.

І. ЗАГАДКА.

Діти, хто з вас відгадає, що за пташка так співає?

Як горобчик цвірінчить, мов сорока скрекотить,

Наче качка кряче, мов дитина плаче?

Вимовляє як захоче ,навіть деякі слова.

То мов курочка кокоче, то регоче ,мов сова.

Хто ж виспівує отак? Молодці!

Відгадали… (шпак)

Розробка уроку літературного читання на тему

ІІ. ЧИСТОМОВКА.


НА - НА - НА … вже давно прийшла…(весна)

ХИ - хи - хи … прилетіли всі …(птахи)

НІ - ні - ні … чути скрізь дзвінкі…(пісні)

АК - ак - ак … ось летить веселий…(шпак)

ІІІ. ВИРАЗНЕ ЧИТАННЯ вірша вчителем «Перекинута шпаківня».

ІV. ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ.

Яка біда трапилася?

Чому так трапилося?

V. СЛОВНИКОВА СКРИНЬКА

ЧОРНОГРИВИЙ ШПАЧЕННЯ ПІВТОРАДНІ

БОРСАЮТЬСЯ ІЗ ПІТЬМИ БЕЗПОРАДНІ


  • Поясніть, як ви розумієте ці слова.

  • Прочитаємо разом - правильно наголос у словах ставимо.

VІ.ЧИТАННЯ ВІРША УЧНЯМИ

  • Поміркуйте, чому шпаківня може бути перекинута? (ВІТЕР, ДІТИ, КІШКА…). Послухаємо ваші думки з цього питання

VII. ІНТЕРВ'Ю ВІДОМОЮ ЛЮДИНОЮ

Розробка уроку літературного читання на тему

  • Чи звернули ви увагу на те, хто автор цього зворушливого вірша?

  • Що вже нам відомо про Ліну Костенко?

VIII. Розповідь вчителя про творчість Ліни Костенко

Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930р. у м. Ржищеві на Київщині в родині вчителів.1936р. родина переїхала до Києва, де Ліна закінчила школу на Куренівці. Ще школяркою почала відвідувати літературну студію при журналі «Дніпро», який редагував Андрій Малишко.15 років Ліну Костенко не визнавали як поета.

У 1946 році опубліковані перші вірші Ліни Костенко. Дівчина поступила

в Київський педагогічний інститут ім. М.Горького, але залишила його і поїхала навчатися в Московський літературний інститут ім. М. Горького, який закінчила 1956р. А вже наступного року вийшла перша книжка її поезій «Проміння землі» Через сміливі погляди Ліни Костенко, багато її віршів зовсім зникли з видання. Але поетеса невпинно працювала «в шухлядку» Тільки через багато років світ оцінив талант Ліни Костенко. За роман у віршах «Марія Чурай» поетеса отримала Державну премію України ім. Т.Г.Шевченка.

  • Згадайте, які твори Ліни Костенко ви вже читали?

  • Що об'єднує ці твори?

  • Як ви вважаєте, яка людина здатна писати такі вірші?

IX. РОБОТА НАД ВИРАЗНИМ читанням твору

  • Прочитайте вірш так, щоб передати голосом прохання, застереження, обурення за погану роботу.

Х. Ф І З К У Л Ь Т Х В И Л И Н К А

Лі-лі-лі - українці ми малі,

Працювали, потомились,

Відпочити захотілось.

Руки вгору підняли,

Трохи ними потрясли.

Нахилились вліво-вправо

Та цього іще замало.

Руки вгору, руки вниз,

Раз присіли, піднялись,

Головою похитали

Й працювати знов

Почали.

ХІ. РОБОТА НАД ЗАГОЛОВКОМ.

  • Який би ви підібрали свій заголовок? Поясніть ,чому так?

  • Яка головна думка вірша?

  • Які почуття з явилися, коли прочитали вірш?

ХІІ. АНАЛІЗ ВІРША з вибірковим читанням.

Технологія «Мікрофон»

  • Чому пташенята такі безпорадні?

  • Хто перевернув шпаківню? Поясніть вислів «денцем до гори».

  • Хто не зміг зарадити біді? Прочитайте прохання шпаченят.

  • Хто був причиною такої біди?

  • Які слова передають щире співчуття поетеси птахам?

  • Прочитайте рядки, в яких розпач батька.

  • Як називається будиночок шпака?

Робота над ілюстрацією підручника (с.133)

Розгляньте малюнок шпака. Хто може описати пташку?

(Цей птах невеличкий, трохи більший за горобця. Пір'ячко на ньому чорне, блискуче, зі світлими цяточками.)

Це цікаво! Орнітологія - наука про пташок.

Кому буде цікаво довідайтесь більше інформації про шпака.

  • Як ви можете назвати шпака?(другом лісу, добрим птахом)

  • Чому його називають другом лісу?

ЧИТАННЯ «ЛАНЦЮЖКОМ» ПО 2 РЯДОЧКИ

  • ПРОЧИТАЙТЕ так, як ви відчуваєте настрій, щоб можна було зрозуміти ваше ставлення до описаних подій.

Пофантазуємо «Жила - була фантазія»

Змінити вірш так, щоб кінець був іншим - радісне завершення подій.

ХІІІ. «Я ЦЕ ЗМОЖУ. У МЕНЕ ВИЙДЕ»


  • Я ВАМ пропоную побути в ролі поета. Спробуйте скласти свій віршик.

Сів шпак на………..(гілочку)

Заспівав веселу……………(пісеньку)

Щиро дякував ------------(хлопчину)

За зручну свою------------(хатину)

XIV. ОБЕРИ СВОЮ ПОЗИЦІЮ

ЯКБИ Я БУЛА ПТАШКОЮ…(ЗВЕРНЕННЯ ДО ЛЮДЕЙ)

XV. «Пазли» РОБОТА В ГРУПАХ.

Перевіримо, чи уважно ви читали вірш?

1ГРУПА 2 ГРУПА

Розташувати події по порядку Відновити рядки вірша

*Докори батька. * Що її порушили вітри?!

*Страхи пташенят. * Плаче шпак уранці після зливи,

*Безсердечний вітер. *Як же , хлопці , хатку ви прибили,

*Плач шпака. *Де шумлять на греблі явори…

XVI.САМОПЕРЕВІРКА

Вправа «Так чи ні»

  • ВІРШ має назву «Біда у шпачихи»

  • Шпаківню догори денцем перекинув хлопчик.

  • Вірш «Перекинута шпаківня» написала Леся Українка.

  • Події відбувалися в лісі.

  • Це трапилося весною.

XVII. ПІДСУМОК УРОКУ. Рефлексія.

  • Давайте дізнаємося, чи справдилися ваші очікування?

  • Свою відповідь починайте словами:

Я ДІЗНАВСЯ НА УРОЦІ…

Я ВЧИВСЯ НА УРОЦІ…

Я РОЗКАЖУ ВДОМА…

Я РАЗОМ З БАТЬКАМИ ЗРОБЛЮ ВДОМА…

НАЙБІЛЬШЕ МЕНІ СПОДОБАЛОСЯ…

XVIIІ. ПАМ' ЯТАЙТЕ, любі діти: де б ви не були - у лісі чи полі, у гаю чи парку - не ображайте нікого, не лякайте, гілочок не ламайте, пташок не чіпайте, а навпаки. Природа нас віддячить за добре ставлення до всього, що нас оточує, добром і міцним здоров'ям. Які життєві поради на сьогоднішньому уроці треба запам'ятати?

  • Що порадите хлопчикам та дівчаткам?

  • Яких помилок слід уникати в житті?

Ніколи не зробимо шкоди

Ми пташці у ріднім краю.

Нехай звеселяють природу - казку,

Співають для нас у гаю.

За доброту твою і щиру ласку

Віддячить світ тобі іще не раз.

тож не поруш природи дивну

Нехай вона завжди чарує нас.

XІХ. Оцінювання. Самооцінка Розробка уроку літературного читання на темуРозробка уроку літературного читання на темуОцініть свої знання


ХХІ. Домашнє завдання

*виразно читати вірш с.133 ( за бажанням вивчити);

*дібрати прислів'я про пташок;


© 2010-2022