Година творчості «Час порятунку»

Раздел Классному руководителю
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Година творчості

( усний журнал )

« Час порятунку »

Вчитель Науменко Н.М.

Мета: формувати у дітей уявлення про стихійні лиха: грозу, бурю, землетрус,

повінь, засуху, снігові замети; про надзвичайні ситуації на підприємс-

твах і транспорті; попередити учнів про можливості аварії та катаст-

рофи, які можуть статися в районі проживання; вчити, як правильно

поводитись у надзвичайній ситуації;

розвивати вольові якості, вміння гальмувати страх, запобігати

проявам паніки;

виховувати дисциплінованість, взаємодопомогу.

Обладнання: ілюстрації стихійних лих, малюнки та творчі роботи дітей,

засоби індивідуального захисту органів дихання,

альбомні листи, кольорові олівці, фломастери.

Хід заняття


І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Бесіда.

  • Що означає поняття « надзвичайна ситуація»?

  • Які надзвичайні ситуації можуть виникнути внаслідок природних явищ?

  1. Розгадування кросворду.

7

  1. О П О В З Н І

2 П О Ж Е Ж А

3. С М Е Р Ч

Л

4 П О В Е Н І

Т

5 Б У Р І

6 У Р А Г А Н

С

7.Підземні поштовхи, викликані геологічними процесами в надрах Землі.

  1. Зміщення маси гірських порід униз по схилу гори.

  2. Вогонь, який знищує все, що може згоріти.

  3. Атмосферний віхор, що виникає під час грози.

  4. Значне затоплення місцевості в результаті підйому рівня води в річці, озері, морі.

  5. Дуже сильний вітер.

  6. Вітер величезної руйнівної сили та великої тривалості.

3. « Довідкове бюро »

( Кілька учнів ознайомлюють інших з інформацією, про яку вони дізналися заздалегідь з різних джерел ).

Снігові замети

Унаслідок тривалих снігопадів з'являються снігові замети. Вони викликають різні порушення транспортного зв'язку, пошкодження електричних ліній, ліній радіопередач. При цьому трапляються випадки обмороження частин тіла людей або замерзання.

Повені

Повені бувають після раптового танення снігу, під час сильної зливи. Вода при цьому виходить із берегів річок і затоплює все навколо.

Землетруси

Землетруси - це раптові струси земної поверхні, які ми відчуваємо як поштовхи і коливання. Про слабкий землетрус можна дізнатися за дзеньканням посуду, розгойдуванням люстр. Під час сильних - тріскаються стіни в будинках, обвалюється стеля. Дуже сильні землетруси призводять до тріщин на поверхні землі, обвалів у горах.

Засухи

Засухи виникають, коли влітку тривалий час ( більше місяця ) не випадають дощі. Вони завдають значної шкоди сільському господарству.

Буря

Буря - вітер великої руйнівної сили, який дме тривалий час. Бурю ще називають буревієм. Великої шкоди завдає буревій людині й природі: зносить будівлі, руйнує споруди, вириває з корінням дерева, пошкоджує мости і дороги, спустошує поля, рве дроти, підіймає в повітря цеглу, уламки шиферу і скла.

Аварія

Аварія - це пошкодження механізму діючих машин, вихід з ладу заводів, підприємств.

Катастрофа

Катастрофа - це аварії, які призвели до значних людських жертв.


  1. Обговорення ситуацій.

  • Де сховатися під час урагану?

  • Що робити, якщо під час повені потрапив у воду?

  • Що робити, якщо буря застала не вдома?

  • Поясніть прислів'я: « Не той пропав, хто в біду потрапив, а той, хто духом занепав».


  1. Читання вірша учителем.

  • Коли панують тиша й лад, нема стихії,

А стихія, ви вже знаєте, це: гроза, злива, град,

Це землетрус, затоплення, буран.

Наносять всім стихії стільки шкоди й ран!

Гроза часто буває влітку,

А чи знаєте, діти, чому так бува?

Коли спека на землі - від калюж йде пара,

Вона вгору піднімається й утворює хмари.

Кожна хмарка назву має - електрозаряд,

Вітер їх по небу гонить, ламає їх ряд…

Як зіткнеться хмарка з хмаркою,

Бачимо ми блиск, й дуже скоро, незабаром,

Чуємо ми тріск.

Блиск той блискавкою зветься.

Ну а тріск? Ви здогадались? - Грім.

Це - гроза.

Блискавка може вбити людину,

Знайте ж , як поводитись в грозову годину.

Під час грози купатись не можна,

Під одиноке дерево ховатись не смій,

Сховайся краще в балці, чи в канаві,

І на місцях відкритих ти не стій,

Сховайся краще в балці, чи в канаві,

І на місцях відкритих ти не стій.

Коли шумить гроза - позачиняй всі вікна,

А металеві речі краще не чіпай,

Нікуди не біжи, перечекай грозу удома,

А вийде сонце - знов іди гуляй.

А зараз я вам розповім ще й про ураган.

У природі, діти, вітер - мов великий пан.

Якщо дме він дуже сильно - це й є ураган.

Може він тривать годину, може й кілька днів,

Може зливи нам принести, бурі снігові.

Він в повітря підіймає землю, пил, покрівлі,

Може він стовпи зламати, зруйнувать будівлі.

Якщо надворі ураган - сидить вдома тихо,

Хто на слухає порад, тому буде лихо.

ІІІ.1. Робота за ілюстраціями.

2. Завдання в групах.

- Придумайте заклик до учнів, щоб вони правильно поводились в надзвичайних ситуаціях.

3.

- Складіть правила поводження в надзвичайних ситуаціях.

( учні користуються підручником )


  1. Гра « Викликаю допомогу за телефоном ».

01

02

03

04

  1. Правила поведінки під час евакуації.

  • найпростіший ЗІБ ( засіб індивідуального захисту);

  • найнеобхідніший одяг та взуття, обов'язково - головний убір;

  • ппперев'язувальний матеріал та мінімальну особисту аптечку;

  • тридобовий запас їжі, яка не псується і не потребує приготування;

  • питну чисту воду( несолодку ) в зручній легкій упаковці;

  • складний ніж, необхідний особистий посуд, ліхтарик;

  • невеликий рушник, мило, зубну щітку.


  1. Ознайомлення з противогазом ( наочно ).


  1. Конкурс малюнків стихійних лих ( по командах ).


  1. Інсценування надзвичайної ситуації.

БУРЕВІЙ

ЗЛИВИ

ПОЖЕЖА

ПОВЕНІ

ЕВАКУАЦІЯ

9. Обговорення з однокласниками наслідків стихійних лих.


  1. Підсумок творчої години.

  • Які ситуації називаються надзвичайними?

  • Як треба поводитися під час аварій, щоб не піддатися паніці?

© 2010-2022