«Халқымды білгің келсе, салтымнан таны»

Сабақтың  тақырыбы: «Халқымды білгің келсе, салтымнан таны» Мақсаты: Білім алушылардың қазақ халқының  салт- дәстүрлері жайлы білімдерін жетілдіру, білетін және үйренген  ақпараттарын өзара ұштастырып, сын тұрғысынан ойлауға, талқылауға үйрету. Салт- дәстүрлерді құрметтеп, қадірлей білуге, мейірімділікке   тәрбиелеу. Көрнекіліктер:, фломастер,маркер,түсті қағаздар, презентация кеспе қағаздар, бағалау парағы Барысы: 1   Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушылардың назарын  сабаққа аудару.   Алашты алаш десе,  аттанамын. Қазақты қазақ десе, мақтанамын. Болғанда әкем- қазақ, шешем- қазақ,  Мен неге қазақтықтан сақтанамын?   2   Қадыр Мырза Әлінің «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру.»   «Миға шабуыл»  (Ақын, жазушылар,төрт түлік мал,  ұлттық тағамдар, ұлттық сусындар, ұлттық киімдер, шашу, құдалық ......)  Өзіміздің қазақ халқының да сан алуан салт- дәстүрі бар. Халқымыздың  салт- дәстүрлері қай халыққа болса да  үлгі боларлық. Қорытынды:  «Қазақ халқы- қонақжай халық»   Ауылдың алты ауызы. Әнге кезек береміз. «Қазақы дастарханым»     Абай атамыз: «Туғанда дүние есігін ашады өлең, өлеңмен жер қойнына кірер денең.»  сендер Абай атамыздың осы ойымен келісесіңдер ме?  3. Өз ойларын ортаға салу. «Жобаны қорғау»   4 Сұрақтар қоржыны. Қоржыннан сұрақтарды алып, қағазға жазу. Жауаптың дұрыстығы, сауаттылығы ескеріледі. * Бала дүние есігін ашқанда алғаш жасалатын той    ( шілдехана) *  Жақсылық хабарды жеткізу қалай аталады? ( сүйінші) * Баланың денсаулығы мен тазалығын сақтау мақсатында жасалатын той.                                                                                       (Бесікке салу) *Ата- аналардың келісімшарты қалай аталады?    (құдалық) * Жас келінді елге таныстыруда жасалатын дәстүр?     (бет ашар) Қорытынды: «Халқымды білгің келсе, салтымнан таны» Ән. « Құдалар »    Осы әнді естігенде көз алдарыңа не елестеді? Өз ойларын ортаға салу. Құдалық, құйрық бауыр, дорб, қонақтар. Қазақ халқы сөз құдіретіне аса мән береді.Сөз өнері қалай аталады? ( Айтыс)     Айтыскер ақындарға қандай талаптар қойылады? ·         Шешендік, ұтқырлық, шапшаңдық, ой өресінің биіктігі,  «Айтыс» Ортаға айтыскерлерімізді шақырамыз.(  құдалардың айтысы )  5 Дебат « Қазақ халқының  салт –дәстүрлері » 1- топ Даттаушы жақ. 2-топ Жақтаушы топ.   6 Ақ бата.  Кім көп бата біледі?  7 Не білдім?  Не үйрендім?  Презентацияның көмегімен  білімдерін  бекіту. 8 Қорытынды: Дорба ашу. (көріңіс) Бай мен бай құда болса, арасында  жорға жүреді.                     Бай мен кедей құда болса, зорға жүреді.                   Кедей мен кедей болса, арасында дорба жүреді. 9 Бағалау парағымен жұмыс. (Ұпай сандарын санау, сыйлықтарды беру) 10 Үйге тапсырма:  1.  Деңгей « Бесікке салу » эссе жазу                                      2  Деңгей «Тұсау кесу»                                    3 .  Деңгей   «Құда түсу»
Раздел Классному руководителю
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: «Халқымды білгің келсе, салтымнан таны»

Мақсаты: Білім алушылардың қазақ халқының салт- дәстүрлері жайлы білімдерін жетілдіру, білетін және үйренген ақпараттарын өзара ұштастырып, сын тұрғысынан ойлауға, талқылауға үйрету. Салт- дәстүрлерді құрметтеп, қадірлей білуге, мейірімділікке тәрбиелеу.

Көрнекіліктер:, фломастер,маркер,түсті қағаздар, презентация кеспе қағаздар, бағалау парағы

Барысы:

1 Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушылардың назарын сабаққа аудару.

Алашты алаш десе, аттанамын.

Қазақты қазақ десе, мақтанамын.

Болғанда әкем- қазақ, шешем- қазақ,

Мен неге қазақтықтан сақтанамын?

2 Қадыр Мырза Әлінің «Қазақтарды шетелдік қонақтарға таныстыру.» «Миға шабуыл»

(Ақын, жазушылар,төрт түлік мал, ұлттық тағамдар, ұлттық сусындар, ұлттық киімдер, шашу, құдалық ......)

Өзіміздің қазақ халқының да сан алуан салт- дәстүрі бар. Халқымыздың салт- дәстүрлері қай халыққа болса да үлгі боларлық.

Қорытынды: «Қазақ халқы- қонақжай халық»

Ауылдың алты ауызы. Әнге кезек береміз. «Қазақы дастарханым»

Абай атамыз: «Туғанда дүние есігін ашады өлең, өлеңмен жер қойнына кірер денең.» сендер Абай атамыздың осы ойымен келісесіңдер ме?

3. Өз ойларын ортаға салу. «Жобаны қорғау»

4 Сұрақтар қоржыны. Қоржыннан сұрақтарды алып, қағазға жазу. Жауаптың дұрыстығы, сауаттылығы ескеріледі.

* Бала дүние есігін ашқанда алғаш жасалатын той ( шілдехана)

* Жақсылық хабарды жеткізу қалай аталады? ( сүйінші)

* Баланың денсаулығы мен тазалығын сақтау мақсатында жасалатын той.

(Бесікке салу)

*Ата- аналардың келісімшарты қалай аталады? (құдалық)

* Жас келінді елге таныстыруда жасалатын дәстүр? (бет ашар)

Қорытынды: «Халқымды білгің келсе, салтымнан таны»

Ән. « Құдалар » Осы әнді естігенде көз алдарыңа не елестеді? Өз ойларын ортаға салу.

Құдалық, құйрық бауыр, дорб, қонақтар.

Қазақ халқы сөз құдіретіне аса мән береді.Сөз өнері қалай аталады? ( Айтыс)

Айтыскер ақындарға қандай талаптар қойылады?

  • Шешендік, ұтқырлық, шапшаңдық, ой өресінің биіктігі,

«Айтыс» Ортаға айтыскерлерімізді шақырамыз.( құдалардың айтысы )

5 Дебат « Қазақ халқының салт -дәстүрлері » 1- топ Даттаушы жақ.

2-топ Жақтаушы топ.

6 Ақ бата. Кім көп бата біледі?

7 Не білдім? Не үйрендім? Презентацияның көмегімен білімдерін бекіту.

8 Қорытынды: Дорба ашу. (көріңіс) Бай мен бай құда болса, арасында жорға жүреді.

Бай мен кедей құда болса, зорға жүреді.

Кедей мен кедей болса, арасында дорба жүреді.

9 Бағалау парағымен жұмыс. (Ұпай сандарын санау, сыйлықтарды беру)

10 Үйге тапсырма: 1. Деңгей « Бесікке салу » эссе жазу

2 Деңгей «Тұсау кесу»

3 . Деңгей «Құда түсу»





© 2010-2022