Кәсіп және келешек 9 сынып Тәрбие сағаты

Раздел Классному руководителю
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Күні: 10.11.2015ж.
Сабақтың тақырыбы: «Кәсіп және келешек»

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың білім шыңына талпынуда алғашқы қадам жасаулары үшін бойларында қандай қасиеттер болу керек, неге бейімделу керектігі жайлы ойларын білу, болашақта мамандық таңдауына ықпал ету, ой бөлісу; мамандық туралы түсінік беру, оқушыларға қолдау көрсету, жоспарларын анықтау, мамандық таңдаудың қыр - сырларын меңгерту;

Оқу нәтижесі: Өз қалаулары бойынша мамандықты дұрыс таңдай білуге баулу, мақсат қоя білуге икемділіктерін қалыптастыру;
тұлғалық өсудің алғы шарттарын қалыптастыра отырып елімізге өз үлесін қоса білетін адал маман иесі болуға тәрбиелеу.

Түрі : дөңгелек үстел

Көрнекілігі: слайдтар, интербелсенді тақта

Ұйымдастыру кезеңі:
1.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру


2.Топқа бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру (конверт - сұрақ)

4.Ой қозғау.
Кәсіп иелерінің суреттерін көрсету.

5. Таныстырылым

6. Сергіту сәті. «Көңілді жаттығу»

7. Біліммен алмасу.
Оқулықпен жұмыс

8. «Кәсіпті тап»
Менің кәсібім сендерге оңай болып көрінуі мүмкін, бірақ оған бүкіл ұжымның жұмысы тәуелді болады. Бұл кәсіп үнемі қозғалыста болуды және мықты жүйкені талап етеді.Мені адамдар ылғи да өңімнен тани бермейді, өйткені көбінесе арқамды ғана көреді.Менің кәсібімді атаңдар. (Дирижер.)
Менің кәсібіме көп талаптар қойылады. Оның негізгі кемшілігі- денсаулыққа жағымсыз әсері. Кәсіптік ауруы- гипотения, яғни артериялық төменгі қысым. Маған жеке өмірімді жоспарлау қиындау, өйткені мен жерде көп болмаймын. (Әуе жолсерігі.) жарық болмайды. Ауа райы қандай температурада болса да аяғымнан тік тұрып еңбек етуге тура келеді. ( Электрик.)
Кел, балалар, оқылық,
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық.
Оқысаңдар , балалар,
Шамнан шырақ жағылар.
Тілегенің алдыңнан
Іздемей ақ-табылар.
Бұл жолдарды жазған адамның кәсібін атаңдар.(Ақын)


9. Білімдарлыққа саяхат.

Қазір сендерге қандай да бір әріп ұсынылады. Сендердің міндеттерің - осы әріптен басталатын кәсіпті атау, яғни кәсіптер әлемін қаншалықты жақсы білетіндеріңді көрсету. Әрбір топ 1 мин-тың ішінде ұсынылған әріпке неғұрлым көбірек кәсіпті жазуы тиіс.

10. Шығармашылық конкурс.

Тапсырма сендердің қаншалықты шығармашылықты адамдар екендіктеріңді байқауға мүмкіндік береді.
Сендердің жақын достарың бар, ол сендерді өздерінің туған күндеріне шақырды делік. Бас тартуға және бармай қоюға болмайды.
Сендер топпен бірнеше минут кеңесе отырып, қандай сыйлық жасауды ойлап табуларың керек. Сондай-ақ бұл жағдайда үш шартты ескеру тапсырылады.
- сыйлық олардың кәсіптеріне емеуірін білдіру керек.
- сыйлық қызықты, көңілді, әдеттен тыс болуы тиіс.
- сыйлық бағасын сендердің қалталарың көтеруі керек.
Алдымен олардың кәсібін, жасын, содан кейін сыйлықтың бағасы қандай болуы керектігін анықтаңдар.Сендер осылардың бәрін флипчартқа қаламмен бояулардың көмегі арқылы бейнелеулерің қажет.


Түстер арқылы топқа бөлінеді.

Топтар бір - біріне сұрақ қояды, жауап береді.


Суреттерді көру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.


Музыкаға қимыл жасау.

Топ мүшелері оқып шығып топта талқылайды, топтың бір мүшесі екінші топқа түсіндіреді.

Оқушылар кәсіп иелерін табуы қажет.

Топтарға әріптер ұсынылады.
«М» және «П» әріптерінен басталатын кәсіпті атау немесе жазу.
Мысалы: М- монтер, машинист, мұғалім; П- прокурор, психолог;т.б
Топ мүшелері сыйлықты флипчартқа қаламмен бояулардың көмегі арқылы бейнелеулері немесе сыйлық зат жасаулары қажет.
Дереккөздер және жабдықтар:
Оқулық, әдістемелік нұсқау, бағалау парағы,стикер.

Үйге тапсырма: «Мен қалаған мамандық» тақырыбына эссе жазу.

Сабақты бағалау

Критерийлер бойынша бағалау, смайликтермен бағалау, топтық бағалау.

Ой қорыту. Рефлексия.
- Бүгінгі сабақтан не түсіндіңдер?
- Не түсініксіз болды?
- Не ұнады? Не ұнамады?
Әр оқушы өз ойларын стикерге жазады .


© 2010-2022