Сабақ жоспары Теледидардың дайдасы мен зияны 8 сынып

Раздел Классному руководителю
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

8 сынып. Қазақ тілі сабағынан орта мерзімді сабақ жоспары.

Сабақтың тақыры

бы

Оқып-үйренудің негізгі мақсаттары

Оқытуда қолданатын әдіс-тәсілдер

Оқып-үйренудің нәтижесі

Үйрену мақсатында бағаны қоса бағалау

Барлығын қосқанда

Негізгі дерек көздері

«Теледидардың пайдасы мен зияны»

-сыни тұрғыдан ойлау арқылы жаңа білімді ұштай білуге дағдыландыру;

- «Теледидар пайдасы мен зияны» тақырыбы бойынша оқушылырдың білімдерін қалыптастыру, етістіктің өткен шағын толық меңгеріп, әр топ 5 пайда мен 5 зиянды айтып, 1 сөзді бұрыңғы өткен шақта жіктей білу

Көшбасшылық: Топпен жұмыс. Сұрақ құрастыру, жауап беру. Сергіту сәті Кластер жасау. Әңгімелеу. Симантикалық карта толтыру.

Оқушылар «Теледидардың пайдасы мен зияны» туралы мәлімет алады; етістіктің өткен шағын толық меңгереді, оқушылардың ой - өрісі, тіл байлығы, есте сақтау қабілеттері дамиды.

Оқушылар жаңа сөздерді меңгереді, мәтіндердің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

Табысқа жету өл-

шемдері, топ ара-

лық баға

лау.

Топпен жұмыс, деңгейлік тапсырма орындау.

түрлі-түсті қағаздар, кітап, карточ-калар



8-сынып. Қазақ тілі сабағынан қысқа мерзімді сабақ жоспары.

Күні: 25.01

Сабақ:

Сабақтың тақырыбы:

Лексикалық тақырып: «Теледидардың пайдасы мен зияны»

Грамматикалық тақырып: Бұрыңғы өткен шақ

Сабақтың мақсаты:

- «Теледидар пайдасы мен зияны» тақырыбы бойынша оқушылырдың білімдерін қалыптастыру, етістіктің өткен шағын толық меңгеріп, әр топ 5 пайда мен 5 зиянды айтып, 1 сөзді бұрыңғы өткен шақта жіктей білу

Оқудың нәтижесі:

Оқушылар «Теледидардың пайдасы мен зияны» туралы мәлімет алады; етістіктің өткен шағын толық меңгереді, оқушылардың ой - өрісі, тіл байлығы, есте сақтау қабілеттері дамиды.

Оқушылар жаңа сөздерді меңгереді, мәтіндердің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап береді.

Көрнекілігі:

түрлі-түсті қағаздар, кітап, карточкалар

Сабақтың барысы:

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Уақыты

1-әрекет

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесемін. Оқушылардың зейінін сабаққа аударамын.

-Бүгін сабақта кім кезекші?

-Сыныпта кім жоқ?

-Бүгін аптаның қай күні?

-Бүгін аптаның қай күні?

Сәлемдеседі.

Оқу құралдарын дайындайды.

Берілген сұрақтарға жауап береді.

3 мин.

2-әрекет

Ынтымақтастық

Атмосферасын орнату

Оқушылар бір қатар болып, бірінен кейін бірі тұрады . Бір-біріне мінезіне байланысты жақсы сөздер айтады.

Оқушылар бір қатар болып, бірінен кейін бірі тұрады . Тапсырманы орындайды.

5 мин.

Топқа бөлу

Оқушыларды қима қағазға екі телеканалдың аттары жазылған қағаздар арқылы топқа бөлемін. Топтағы оқушыларға міндеттерін естеріне салып, топ мүшелерінің қызметтерін өзара бөлгіземін. Топ ережесін естеріне саламын. Бағалау парағын таратамын.

Оқушылар өз орындарына барып отырады, оқушылар міндеттерін өзара белгілеп алады.

3-әрекет

Үй тапсырмасын сұрау

Үйге берілген тапсырманы тексеремін.

Диолог

  • Сәлеметсіз бе!

  • Сәлеметсіз бе!

  • Сіз еліміздің қай телеарналарын жиі көресіз?

  • Мен «Қазақстан» ұлттық арнасын, «Еуразия», «Хабар» т.б

  • Қандай бағдарламаларды сүйіп көресіз?

  • «Айтуға оңай», «Жан жылуы», «Намыс дода» т.б

  • Теледидарды күніне неше сағат көруге болады?

  • Күніне 2-3 сағаттан көп көруге болмайды .

  • Жақсы. Рахмет. Сау болыңыз!

  • Сау болыңыз!

Оқушылар қолдарын тақтаға шығып, үйде құрап келген диолотарын жұппен айтады.

7 мин.

4-әрекет

Өткен сабақпен байланыстыру.


Негізгі кезең.

Миға шабуыл.

Өткен сабақтарда «Телевидениенің бағдарламалары» тақырыбын өткен болатынбыз. Сол тақырып бойынша мына сұрақтарға жауап беріп көрейік.

Қазақстанның қандай телеарналарын білесіңдер?

Қандай бағдарламаларды жиі көресіңдер ?

Ұлттық арнамыз қалай аталады?
Теледидардың пайдасы бар ма?

Ал зияны ше?

Сұрақ-жауап

  1. Етістіктің қандай категориялары бар?

  2. Етістіктің неше шағы бар?

  3. Өткен шақ неше топқа бөлінеді?

  4. Қандай түрін біз өткен жоқпыз?

Берілген сұрақтарға жауап береді. Өтілген тақырыптарды пысықтайды.

5мин.

5-әрекет

Таныстырылым дайындау.

Сөздікпен жұмыс

Сөздікпен жұмыс

Пайда - польза,

Зиян - вред

Ашуланшақ - раздражительный

Қашықтықта - на расстоянии, Мейірімсіз - жестокий

А. Дәптерге жазу

Б. Топпен оқу

Жаңа сабақты түсіндіру.

Лексикалық тақырыпты түсіндіру.

Өткен шақ іс-әрекеттің бұрын болып кеткенін білдіреді.

Бұрынғы өткен шақ қимылдың, іс - әрекеттің сөйлеп тұрған сәтпен салыстырғанда әлдеқайда бұрын болғандығын білдіреді. Өткен шақ етістіктері не істеген?не істепті? деген сұрақтарға жауап береді.

2түрлі жолмен жасалады.
1) - ып, - іп тұлғалы көсемшенің жіктеліп келуін жасады: барыппын, келіпсің.
2) - ған, - ген, - қан, - кен тұлғалы есімшенің жіктеліп келуін жасалады: барғанмын, келгенсің

Әр топқа жеке тапсырма беріледі.

1-тапсырма

Әр топ бір сөзді жіктейді

1 топ -ған, ген, қан, кен, + ж.ж

2 топ -ып, -іп, -п + ж.ж

Оқушылардың топ ішіндегі міндеттерін орындауын қадағалаймын, бірігіп жұмыс істеуге шақырамын.

2-тапсырма Мәтін таратылады

Мәтінді оқып аудару

Әр топ өз тапсырмалары бойынша таныстырылым дайындайды және қорғауға дайындалады.

10мин.

6-әрекет

Сергіту сәті

Мына берілген өткен шақта тұрған етістіктерді үш бағанаға бөлу.

жедел өткен шақ

ауыспалы өткен шақ

бұрыңғы өткен шақ

күлді, ойнайтын, айтты, апарыпсыз, жүрген, санайтын, есептеген, орындады, талдайтын, тапсырған, жуатын, келіпсің.

Ойын ойнайды.

3мин.

7-әрекет

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен І-топ теледиардың 5 пайдасын,

ал, ІІ-топ 5 зиянын табады

Әр топ 5 сөз тіркесін жазады.

3мин.

8-әрекет

Ойды қорыту

Әр оқушы тақтаға шығып, сандықтан бір етістікті алып, сөйлем құрайды.

жазыпты, оқыпты, көріпті, келіпті, сүртіпті, алыпты

Сабақта айтылған, жасалған жұмыстар бойынша білімдерін ортаға салады.

3мин.

9-әрекет

Үй тапсырмасы

Бұрыңғы өткен шақта тұрған етістіктермен телевидение, бағдарламалар тақырыбына 5 сөйлем құрау.

Күнделіктеріне тапсырманы жазады.

2мин.

10-әрекет

Бағалау

Әр топтың бағалаушысынан , көрші топтың бағасын айтуын сұраймын.

Әр топтан бағалаушы тұрып, бағалау парағының көмегімен көрші топтағы оқушыларды бағалайды.

3мин.

11-әрекет

Рефлексия

1мин.




© 2010-2022