Урок казахской литературы на тему «Сүйемін»

Раздел Классному руководителю
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Шортанды ауданы

Бектау орта мектебінің

қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі

Мәдениет Ербол

Әдебиет 7-сынып

Сабақтың тақырыбы: Мағжан Жұмабаевтың «Сүйемін» өлеңін оқыту

Сабақтың ұраны: Оқимыз, ойланамыз,табамыз.

Оқыту технологиясының негізгі тірек көзі:

Қ.О.Бітібаева «Ой салу, ойланту» технологиясы,

Блум жүйесін негізге алу,СТО технологиясының кей стратегиясын қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

М.Жұмабаевтың шығармашылығымен таныстыру, өмір жолы туралы айту, оқушыға «Сүйемін» өлеңі арқылы ақынның еліне, жеріне, халқына деген сүйіспеншілігін түсінуге ықпал ету.

Тәрбиелік:

Шығарманы оқыта отырып адамгершілікті үлгі ету,анаға, туған жерге,халқына деген махаббаттарын ояту.

Дамытушылық:

Өзіндік ізденуге, көркем мәтінмен жұмыс жасай білуге баулу.Іздендіру,зерттеу жұмыстары арқылы шығармашылық ізденістерге жетелеу.Белсенді жұмыс жасауға машықтандыру.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді меңгерту сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілі: Ой салу,ойланту зерттеу, талдау, салыстыру, дәлелдеу,

сұрақ -жауап әдісі, интерактивті тақтамен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі:

Жалпы білім беретін мектептің 7-сыныбына арналған әдебиет оқулығы, қоымша материалдар, электронды оқулық, М.Жұмабаевтың портреті, ақын өмірінен хабарлама, технологиялық карталар, зерттеу, дәлелдеу тапсырмалары.

Күтілетін нәтиже:

- М.Жұмабаев туралы мәлімет алады.

- Туған елі, Отанына деген сүйіспеншіліктері оянады.

-Өз беттерімен білім алуға талаптанады, интерактивті тақтамен жұмыс жасап,электронды оқулықтың мазмұнымен танысуға,интербелсенді тапсырмаларды өзі орындауға мүмкіндік алады.

- Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді.


Сабақтың кезеңдері

Берілетін білімнің негізгі түйіні

әдіс-тәсілі

1


2





3



4




5


6


7








8



9



10

Ұйымдастыру (3мин)

Мақсаты: Оқушыларды сабаққа жұмылдыру,оқу жағдайын туғызу.

Білім.

Мақсаты:

Жаңа сабақта жаңа ұғымдар, жаңа білім беру.Негізгі мәселені, жаңа білімнің түйінді дәндерін бөліп ала білу, білімді шығармашылық жолмен тәжірибеде қолдану.

Электронды оқулықты пайдалану.



Түсінік

Мақсаты: «Сүйемін» өлеңімен танысу, ақынның негізгі айтар ойын ұғыну


Қолдану

Мақсаты: Мәтіндегі ойды сұрақтар арқылы ашу Шығарманы электронды оқулықпен жұмыс жасау арқылы интерактивті тақтаны пайдалана отырып меңгерту.

Топтық тапсырмалар беру арқылы оқушы ойына ой салу,пікір айтуға жетелеу.

Талдау

Мақсаты:Ақынның ішкі ойын, сезімін түсіну


Сабақтың салауаттылық бағыты

Мақсаты:Оқушылардың сабақ барысында шаршамауын қамтамасыз ету

Анализ

Мақсаты:

-Қабылданған жаңа білімді саралай, талдай білуге бағыттау.

-Өз бетімен шығармашылық жұмыс жүргізу,ізденіске дағдылану, жаңалық ашуға талпыну, ойын дәлелдеу.

-Оқығанды түсіну немесе оқығанын өз ойымен әрі қарай өрбіту

Шығарманы электронды оқулықпен жұмыс жасау арқылы интерактивті тақтаны пайдалана отырып меңгерту


Электронды оқулықтың көмегі Әдеби-теориялық білім негіз

Синтез (Жинақтау)

Мақсаты:

Жаңа дүние жасау. Шығармашылық ізденістерін дамыту


Берілген білімді бекіту қорытындылау

Мақсаты:Берілген білімді

қай дәрежеде қабылдағынын пайымдау

Үй тапсырмасын белгілеу

Мақсаты: Шығармашылық ізденістерін дамыту

Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,жағымды көңіл-күй туғызу, өз мақсаттарын айқындау

- Мағжан Жұмабаевтың өмірі туралы айту (тыңдау)

- Алғашқы жазған өлеңдері

-Білім алған арналары

-Мағжанға берген ғалымдар пікірі.

М.Әуезов

Ж.Аймауытов

С.Қирабаев пікірлеріне талдау жасау.

Жіңішке сұрақ

Жуан сұрақ



Жалпысыныптық тапсырма:

1.Өлеңді іштей жеке оқып, танысу

2.Өлеңді оқығандағы өз сезімің?

Өлең ұнады ма? Неліктен?

Қалай әер етті?

3.Ақын өлеңде қандай мәселені сөзе теді?

1.Ақын кімдерді, нелерді сүйеді? Кестені толтыру

Кімдерді сүйеді?

Нелерді сүйеді?

2.Ақынның өлі сахара Сарыарқаны сүюінің мәні неде?

3.Бұдан ақынның еліне, жеріне, халқына жеген сүйіспеншілігін қалай түсінуге болады?

Сұрақ -жауап әдісі.

Бақылау әдісі, жалпысыныптық жұмыс.

Интерактивті тақтада

жазушының өмірінен берілген хабарламаның негізгі түйінді дәнін бөліп алып,сызып көрсету, түсіндіру,

дәлелдеу.

Оқушының интерактивті тақтада дұрыс жұмыс жасай алуын қадағалау, белсенділігін байқау

Жалпысыныптық жұмыс, кітаппен жұмыс.

Интерактивтік тақтамен жұмыс.

Тыңдайды,қайталайды, жазады, дәптермен жұмыс жасайды

Мәтінмен жұмыс. мәнерлеп оқу, жеке жұмыс, топтық жұмыс, сұрақ -жауап әдісі.


Талдау ,мәтінмен жұмыс, оқушы ойын тыңдау, коррекциялау.

Оқушы интерактивті тақтада жеке өзі

орынайды.


Өлеңде қайталанып отыратын «неге екенін білмеймін- сол

( анамды,жарымды,елімді, Арқамды) сүйемін» деген жолдардан ақынның қандай сезімін байқауға болады?

Демалыс, сергіту сәті


Өздерің тұрған ауыл-аймақ, қала т.б мекендеріңді басқа жерлерден артық , ыстық көретіндіктеріңнің себебін ашып,түсіндіріңдер, сырласыңдар. Ақын ойымен сенің ойыңның бір тоғысатыны жері бар ма? Бар болса себебі неде?


Электронды оқулықтағы

«Ана ұлылығы» ,

«Туған жер- тұғырың»

«Ел- елі үшін туады»

тақырыбындағы гипермәтінді қосу, тыңдау.

Жүйелеу, ой-түйін жаса

«Әдеби теориялық ұғымдар» модулі

Лирика және оның түрлері туралы түсінік

Интерактивті тапсырмалар бөлімі

Нені түсіндім, нені жете түсіне алмадым?

шығарма, эссе, ойтолғау жазу.


Әңгімелеу әдісі,пікірлесу, анықтау, топтық жұмыс,сұрақ-жауап,

түсіндіру, дәлелдеу

Дене қозғалысын жасау, жаттығу жасау


Әңгімелеу әдісі,пікірлесу, анықтау, топтық жұмыс,сұрақ-жауап,

түсіндіру, дәлелдеу

Өзіндік пікір,

көзқарасын білдіру.

Сараптау, саралау, дәлелдеу.

Әңгімелеу әдісі,пікірлесу, анықтау, топтық жұмыс,сұрақ-жауап,

түсіндіру, дәлелдеу

Интерактивтік тақтамен жұмыс.

Оқулықпен жұмыс

Жалпысыныптық жұмыс,

Интерактивтік тақтамен жұмыс.

Тыңдайды,қайталайды, жазады, дәптермен жұмыс жасайды.

Өзіндік пікір,

көзқарасын білдіру.


«Мағжан- қазақ халқының ұлттық ақыны. Ол- халқын шын сүйген, сонымен бірге күйінген, аянышты ел күйін көріп, сезімталдыққа берілген шын халық досы»

Серік Қирабаев

Өз туған жерің,анаң, халқың туралы өлең жазу.

М.Жұмабаетың «Сүйемін» өлеңіне балама жазуға да болады.Өлеңді жаттау.

Сараптау, саралау, дәлелдеу. Оқушы өз біліміне өзі

коррекция жасайды.Ғалымның пікіріне баға береді.

Жеке жұмыс, шығарма-шылық тапсырмалар орындау,жазу.

























© 2010-2022