Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

Сабақтың тақырыбы: «Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек...» Сабақтың мақсаты: Оқушылардың мәнерлеп оқу қабілетін жетілдіру. Рухани танымдарын кеңейту, сөйлеу мәдениетін арттыру .Шәкірттерді ақын жырлары арқылы Отанын,елін,поэзияны сүюге тәрбиелеу. Сабақтың түрі:әдеби айтысқа негізделген пікір қорғау Сабақтың тақырыбы: «Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек...» Сабақтың мақсаты: Оқушылардың мәнерлеп оқу қабілетін жетілдіру. Рухани танымдарын кеңейту, сөйлеу мәдениетін арттыру .Шәкірттерді ақын жырлары арқылы Отанын,елін,поэзияны сүюге тәрбиелеу. Сабақтың түрі:әдеби айтысқа негізделген пікір қорғау
Раздел Классному руководителю
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: «Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек...»

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың мәнерлеп оқу қабілетін жетілдіру. Рухани танымдарын кеңейту, сөйлеу мәдениетін арттыру .Шәкірттерді ақын жырлары арқылы Отанын,елін,поэзияны сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:әдеби айтысқа негізделген пікір қорғау ,шығармашылық сабағы.

Сабақтың әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап,талдау,оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту технологиясы «РАФТ» әдісі.

Көрнекіліктер: слайдтар, кесте, суретттер.

Пәнаралық байланыс:әдебиет, қазақ тілі, тарих, ән,бейнелеу

Сабақтың барысы:

І . Ұйымдастыру: Психологиялық дайындық

ІІ. Пікір қорғау.

Мақсаты: Әр оқушы бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері таңдап алады да өз пайымдауларын ортаға салады.

  1. Мәди: «Мен бүгінгі сабақтың атын «Менің Мұқағалиым» деп алғым келеді.»Менің Пушкинім» ,»Менің Айтматовым...» Мен осындай мақалаларды көргенде және оқығанда сын көзбен қараушы едім. Бұл қалай?Неге өздеріне меншіктейді, ақын көптікі, халықтікі емес пе?-деп. Енді оларға мен де қосыламын.Себебі олар сол ақындардан өздеріне бір нәрсе табады екен . Менің де Мұқағали ағамнан тапқан олжам көп,оны қазір кезегі келгенде айтармын »

  2. Гүлшат: «Менің Мұқағалиым жаны таза , ақкөңіл, сезімі терең ақын. Ең кереметі жасандылығы жоқ, табиғаттың өзіндей табиғи қалпын сақтаған ақын» Мұңайған кезде, ойланған кезде Мұқағалидың кітабы мені өзіне шақырып тұрады.Сондықтан ол- менің Мұқағалиым.

  3. Жанна: «Мұқағалиды жоқтау»( өлең оқу)

  4. Бекзат: « Мұқағалиды аңсау» (өлең оқу)

  5. Сания : «Бізде енді поэзия дәуірі басталды ...» Әбділда Тәжібаевтің сөзін жатқа оқу.

Сергіту сәті: «Сәби болғым келеді...» әнін тыңдау.

  1. Топтық жұмыс Өз Мұқағалиларың бар ма? (пікірлесу)

  2. «Үш бақытым.» «Барлығы да сендердікі» Мұқағалидың өлеңдерін жатқа оқу.

Қорытындылау:

Сабағымыздың келесі бөліміне көшелік

ІІІ «Аққулар ұйықтағанда» поэманың тәрбиелік мәнін ашу.



Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

М. Мақатаев.«Аққулар ұйықтағанда.»

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

М. Мақатаев.«Аққулар ұйықтағанда.»

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

Р- ақын, аққулар, баласына ем іздеген ана,жылқышы.

А-әсем Алатау,табиғат аясы, «Жетімкөл»,оның маңы.

Ф- поэма, ( ІІІ бөлім, 68 шумақ , 355 тармақ ,)

Т-Пәктік пен махабаттың қасиетті белгісі-аққудың сұлулығы,ақынның көңілі, сезімі мен үнінің сол сұлулықпен үндесуі.

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

Оқиға: Ауырған бала. Ем іздеген ана. Қалжыраған әке. Тәуіп. Шарасыз ананың «Жетімкөлге» аттануы.

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

Байланыс: «Дүние-ау, сен осындай керемет пе ең!?»

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

*Оқиғаның дамуы: Ананың ойы, баласының есіне түсуі, келген мақсатын ойлауы.

*Психологиялық шегініс: Ананың екі жақты көңіл-күйі.

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

*Оқиғаның шарықтау шегі: Ананың аққуды атуы.

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

*Оқиғаның шешімі: (Баланың қайтыс болуы) Қасіреттің отбасын жайлауы.

Қасиеттің кетуі.

Сағынды Мұқаңды сыздап жүрек

*Эпилог

Орнында екен Жетімкөл жоғалмапты

Ортаймапты немесе тола алмапты

Жағалауын жауыпты жасыл жалбыз,

Қасиетті аққулар оралмапты.

*Түйін.

«Адамзаттың табиғатсыз күні жоқ,

Мұны айтуға табиғаттың үні жоқ! »



© 2010-2022