- Преподавателю
- Классному руководителю
- Бірлік бар жерде-тірлік бар
Бірлік бар жерде-тірлік бар
Раздел | Классному руководителю |
Класс | - |
Тип | Конспекты |
Автор | Рахимбаева Ж.К. |
Дата | 07.08.2014 |
Формат | rar |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: «Бірлік бар жерде-тірлік бар».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі және салалас құрмалас сөйлемді ажырату, талдау.
Тәрбиелік: Қазақ халқының тарихын құрметтеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың танымдық - шығармашылық дағдылары мен тілін дамыту.
Сабақтың түрі: «ХХІ ғасыр көшбасшысы» интеллектуалды ойын үлгісіндегі сабақ.
Көрнекілігі: Слайд, суреттер.
Әдіс-тәсілдері: Сұрақ-жауап, мазмұндау, ой қорыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.
ІІІ. Жаңа сабақ.
Балалар, бүгін сендермен өтілетін сабақ ойын түрінде өтеді. Ойын түріндегі өткізудегі мақсатымыз өткен модуль материалдарын қалай меңгергендеріңді байқау. Ойын бірнеше айналымнан тұрады. Сынып 2 топқа бөлінеді.
І. Айналым «Бәйге» (топ 1 минутта қанша сұраққа жауап береді?)
1топқа сұрақтар:
-
Құрмалас сөйлем дегеніміз не?
-
Салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?
-
Салалас құрмалас сөйлем мағынасына қарай қалай бөлінеді?
-
Ханнан кейінгі билік кімде болған?
-
Батыр атағы қалай берілген?
-
Қазақстанда Тіл туралы алғашқы заң қашан қабылданды?
-
Мемлекеттік рәміздер қашан қабылданды?
-
Елтаңбаның авторы кімм?
-
«Егемендік» сөзінің аудармасы.
-
Отан ... ыстық.
2 топқа сұрақтар:
-
Құрмалас сөйлемнің түрлерін ата.
-
Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем дегеніміз не?
-
Ыңғайлас салалас құрмалас сөйлем қалай жасалады?
-
Сұлтандар дегеніміз кімдер?
-
Тайпаларды кім басқанрған?
-
Тіл туралы екінші заң қашан қабылданды?
-
Жаңа әнұран қашан қабылданды?
-
Тудың авторы кім?
-
«Тәуелсіздік» сөзінің аудармасы.
-
Отан ... басталады.
ІІ айналым «Дода» (Шеңбер бойымен әңгіме).
Үйге берілген үш мәтіннің біреуін оқушылар таңдап алып, мазмұндауға дайындайды (дайындыққа 5 минут уақыт беріледі).
Мұғалім нұсқаған баладан бастап шеңбер бойымен мәтінді әңгімелейді.
Басқа топ мүшелері қойған сұрақтарға жауап береді.
Ұлы жүз Орта жүз Кіші жүз
Төле би Қазыбек би Әйтеке би
Шеңбер бойымен әңгіме.
ІІІ айналым «Жорға» (Тарихи сандар сөйлейді).
(Оқушы слайдта көрсетілген сандарды таңдап, сол жылы қандай оқиға болғандығын айтады).
-
1465 ЖЫЛЫ ҚАЗАҚ ХАНДЫҒЫ ҚҰРЫЛДЫ
-
1069 ЖЫЛЫ АРАБ ЖАЗУМЕН ЖАЗЫЛҒАН ТҰҢҒЫШ «ҚҰТАДҒУ БІЛІК» КІТАБЫ БАСЫЛЫП ШЫҚТЫ
-
1072 ЖЫЛЫ АРАБ ЖАЗУЫМЕН ЖАЗЫЛҒАН ЕКІНШІ КІТАП «ДИУАНИ ЛУҒАТ-АТ-ТҮРІК» КІТАБЫ БАСЫЛДЫ.
-
1667 ЖЫЛЫ ОРТА ЖҮЗДІҢ «ТӨБЕ БИІ » ҚАЗЫБЕК БИ ДҮНИЕГЕ КЕЛДІ.
-
1957 ЖЫЛЫ ҚАЗАҚ ТІЛІНЕ ТӘН ДЫБЫСЫ БАР АЛФАВИТ ҚОЛДАНЫСҚА ЕНДІ.
-
1663 ЖЫЛЫ ТӨЛЕ БИ ДҮНИЕГЕ КЕЛДІ
-
1992 ЖЫЛЫ 4 МАУСЫМДА ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ РӘМІЗДЕРІ ҚАБЫЛДАНДЫ
IVАйналым «Көкпар».
Оқушылар осы тақырып төңірегінде Қазақстан халықтарының бірлігі мен өз өмірлеріне байланысты бірлік туралы тақырыпты 7-8 сөйлеммен қорытындылайды (екі топ тақырып бойынша мәтін құрайды).
Топ мүшелері құрған мәтінді әңгімелейді.
IV. Үйге тапсырма: «Бірлік туралы» эссе жазу.