Шаршы және оның қасиеттері

Күні:26.11.2013 Сыныбы:2 «А» Пәні: Математика Тақырыбы: Шаршы  және оның қасиеттері. Машықкер: Жылқайдарова М.Б Мақсаты: 1)Балаларға шаршы және оның қасиеттері жайлы мәлімет бере отырып, фигуралардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата білуге үйрету. 2)Оқушылардың сурет бойынша есептер құрастыру арқылы есте сақтау қабілеттерін, фигураларды салыстыру арқылы көру қабілеттерін дамыту. 3)Оқушыларды әр түрлі тапсырмаларды орындату барысында таза жазуға, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу. Сабақтың... Кезеңдері Өту барысы Ұйымдастыру Кезеңі     Психологиялық Дайындық                   Логикалық есептер                   Үй жұмысын тексеру   Жаңа сабаққа дайындық                                 «Жаңғақ жинау» ойыны           1-тапсырма               2-тапсырма         3-тапсырма     Сергіту сәті           Өздік жұмыс               Топтық жұмыс                                         Үйге:   Бағалау:   Қорытынды -Сәлеметсіздер ме балалар? -Отырыңдар! Бүгінгі математика сабағын мен жүргіземін,менің аты-жөнім Жылқайдарова Мөлдір Балтабайқызы -Ал,балалар барлығымыз орнымыздан тұрып,өлең жолдарын бірге хормен қайталап айтамыз: Сонау-сонау алысқа, Жүзсің десең кемелер, Тылсым - сырлы ғарышқа, Ұшсың десең денелер, Жасау үшін Математика Ең маңызды ғылым бұл. Сондықтан да,сондықтан да, Сол ғылымның тілін біл,-өте жақсы балалар,енді орнымызға отырамыз. Мен қазір сендерге логикалық есептер оқимын, сендер мұқият ... 13   5     14 9     7   9     6 7 93беттегі №6есепсендерге  тапсырмасына беріледі. Ал балалар берілген тапсырмаларды өте жақсы орындап шықты.Белсене қатысқандарын үшін сендерге жұлдызшалар беріледі. -Осымен сабақ аяқталды,сау болыңдар!  
Раздел Классному руководителю
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.Күні:26.11.2013

Сыныбы:2 «А»

Пәні: Математика

Тақырыбы: Шаршы және оның қасиеттері.

Машықкер: Жылқайдарова М.Б

Мақсаты:

1)Балаларға шаршы және оның қасиеттері жайлы мәлімет бере отырып, фигуралардың ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата білуге үйрету.

2)Оқушылардың сурет бойынша есептер құрастыру арқылы есте сақтау қабілеттерін, фигураларды салыстыру арқылы көру қабілеттерін дамыту.

3)Оқушыларды әр түрлі тапсырмаларды орындату барысында таза жазуға, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі:түсіндіру, сұрақ-жауап,көрнекілік.

Түрі: жаңа сабақты меңгерту.

Көрнекілігі: әр түрлі фигуралар, қима қағаздар.

Сабақтың барысы:

Кезеңдері

Өту барысы

Ұйымдастыру

Кезеңі

Психологиялық

Дайындық

















Логикалық есептер



















Үй жұмысын тексеру

Жаңа сабаққа дайындық































«Жаңғақ жинау» ойыны







1-тапсырма















2-тапсырма









3-тапсырма



Сергіту сәті









Өздік жұмыс













Топтық жұмыс































Үйге:



Бағалау:

Қорытынды

-Сәлеметсіздер ме балалар?

-Отырыңдар!

Бүгінгі математика сабағын мен жүргіземін,менің аты-жөнім Жылқайдарова Мөлдір Балтабайқызы

-Ал,балалар барлығымыз орнымыздан тұрып,өлең жолдарын бірге хормен қайталап айтамыз:

Сонау-сонау алысқа,

Жүзсің десең кемелер,

Тылсым - сырлы ғарышқа,

Ұшсың десең денелер,

Жасау үшін Математика

Ең маңызды ғылым бұл.

Сондықтан да,сондықтан да,

Сол ғылымның тілін біл,-өте жақсы балалар,енді орнымызға отырамыз.

Мен қазір сендерге логикалық есептер оқимын, сендер мұқият тыңдап, қолдарыңды көтеріп,жауап беріңдер.

1.Бір үйдің 3 ұлы бар. 3 ұлдың әрқайсысының бір апасы, бір қарындасы бар. Сонда бұл үйдің баласы нешеу болғаны? 5 бала

2.Екі адам 2 сағат шахмат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат шахмат ойнады? 2 сағат

3.Зинат 5 қабатта, ал Ғайни сол үйде Зинаттан екі есе биік қабатта тұрады. Ғайни қай қабатта тұрады? 10

4.Бағдаршамның қызыл шамы 6 рет жанғанда, оның жасыл және сары шамы неше рет жанады? 6рет

-Балалар, үйге қандай тапсырма берілді?

-Дәптерлерімізді ашып, шетке қойыңдар, мен қазір қарап шығамын.

-Қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?

-Тіктөртбұрыш дегеніміз не?

Балалар, бүгін біз сендермен шаршы және оның қасиеттерімен танысамыз.(мақсатын қысқаша айтып кетемін)

-Шаршы дегеніміз не?

-Балалар сендер тақтада не көріп тұрсыңдар?

-Осы фигуралардың ішінен маған кім шаршыны тауып береді және саны нешеу?

-Олар қандай сандармен белгіленген?

-Шаршы дегенііміз - барлық қабырғалары өзара тең.

Кім тағы да қандай фигураны көріп тұр?

-Келесі тапсырманы мен сендерге жеке топтарға бөліп беремін: Сендерге суреттер берілген. Әрбір сурет нөмірленген. Суреттің астында фигуралардың аттары жазылған. Аттарына байланысты фигураларды сәйкестендіріп, нөмірлерін теріп жаз.

Әр топтан бір оқушыдан шығып, тапсырма тексеріледі.

-Бұлар барлығы геометриялық фигуралар деп аталады.

-Балалар қазір қандай жыл мезгілі?(Күз)-Иә,дұрыс айтасыңдар.Дәлірек айтатын болсақ,күз мезгілінің соңғы айы қараша.

-Ал алда қандай жыл мезгілі келе жатыр?(Қыс)

-Қыста аңдар суықта тонып қалмауы үшін өздеріне азық жинайды.

Ендеше бүгін біз тиінге жаңғақ жинауға көмектесеміз бе?

Оған мынау жаңғақтардың артындағы тапсырмаларды орындау арқылы қөмектесеміз.

Мұнда бізге екі фигура берілген.Мұнда осы екеуінің ұқсастығы мен айырмашылықтарын табуымыз керек.

Ұқсастығы: Бұл екі фигураның да төрт бұрышы, төрт қабырғасы бар.

Айырмашылығы: біріншісінде қарама-қарсы қабырғалары тең болса, екіншісінде барлық қабырғалары тең.

Енді төменде бізге аяқталмаған сөйлемдер берілген,Сол сәйлемдерді аяқтау үшін бір баланы орнынан тұрғызып, жауабын сұраймын.

Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғаларыөзара тең

Шаршының барлық қабырғалары өзара тең.

-Оқушы 6 тіктөртбұрыш және 8 шаршы, 5 үшбұрыш, 6 шеңбер қиды. Оқушы барлығы нешетөртбұрыш қиды?

Жауабы: 14 төртбұрыш

Балалар барлығымыз орнымыздан тұрып,бір сергіп алайық.(би билейді)

Балалар, енді оқулықтағы №2 есепті шығарамыз.

Кім маған берілгенін оқып береді?

Енді бір бала тақтаға шығып, қысқаша шешуімен шартын жазады.

-Сыныпта 20 қыз бала және 10 ұл бала бар еді.Екінші тоқсанда тағы да 4 оқушы келді.Сыныпта енді неше оқушы болды?

Қыз бала-20

Ұл бала-10 ?

Келді-4оқушы

Шешуі: 1) 20+10=30

2) 30+4=34

Жауабы:34 оқушы

Келесі №3-№4-№5 есептерді 3 топқа бөліп орындаймыз.Барлығымыз кітапқа қараймыз: тапсырмасы 3-есеп:

-Оқушылар 48 кітап түптеуге тиіс еді.Түске дейін 20 кітап,ал түстен кейін 10 кітап түптеді.Түптейтін неше кітап қалды?

Түске дейін-20кітап

Түстен кейін-10кітап 48 кітап

Қалды-?

Шешуі:

1-тәсіл:1) 20+10=30

2) 48-30=18

2-тәсіл: 48 - (20+10) =18

Жауабы:18 кітап

Қосындыларды салыстыр.Олардың мәндерін тап.Осыған ұқсас қосындылар құр. Қосудың терімділік қасиеті.

50+10+20= 20+10+50=

50+20+10= 20+50+10=

№5есеп

Бос тор көздерді толтыр.13-ті және 14-ті қосынды түрінде жазып көрсет.Сәйкес айырмалар құр.Мәндерін тап.

13


5



14

9



7


9




6

7

93беттегі №6есепсендерге тапсырмасына беріледі.

Ал балалар берілген тапсырмаларды өте жақсы орындап шықты.Белсене қатысқандарын үшін сендерге жұлдызшалар беріледі.

-Осымен сабақ аяқталды,сау болыңдар!

13


5


7


9

14

9




6

7

Аттарына байланысты фигураларды сәйкестендіріп, нөмірлерін теріп жаз.

1

2

3

4

5

6

7




Төртбұрыштар:

Тіктөртбұрыштар:

Шаршылар:

Аттарына байланысты фигураларды сәйкестендіріп, нөмірлерін теріп жаз.

1

2

3

4

5

6

7




Төртбұрыштар:

Тіктөртбұрыштар:

Шаршылар:

Аттарына байланысты фигураларды сәйкестендіріп, нөмірлерін теріп жаз.

1

2

3

4

5

6

7




Төртбұрыштар:

Тіктөртбұрыштар:

Шаршылар:

Аттарына байланысты фигураларды сәйкестендіріп, нөмірлерін теріп жаз.

1

2

3

4

5

6

7




Төртбұрыштар:

Тіктөртбұрыштар:

Шаршылар:










Шаршы және оның қасиеттері.













Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.

Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.Шаршы және оның қасиеттері.

© 2010-2022