Ашық сабақ. Қазақтың дастарханы. 8 сынып

Раздел Классному руководителю
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:





Ашық сабақ


Тақырыбы:Қазақтың дастарқаны.

Өткен шақ есімшенің жіктелуі.










Мұғалім: Успанова С.Т.

8 - сынып

2014-2015 оқу жылы

Ашық сабақ.

8 - сынып үшін қазақ тілінен сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Қазақтың дастарқаны. Өткен шақ есімшенің жіктелуі.

Сабақтың түрі - жаңа білімді меңгерту;

Сабақтың әдісі; сын тұрғысынан ойлау,түсіндіру, сұрақ-жауап, топпен жұмыс.

Сабақтың типі- Білім мен іскерлікті қалыптастыру

Сабақтың мақсаты:

білімділік-Оқушылардың сөздік қорын молайту, өткен шақтың жіктелуін практикалық жолмен бекіту; қазақтың ұлттық дастарқаны туралы мәлімет беру, білімдерін жинақтау, топтау, қорыту, тапсырмалар орындату;

дамытушылық- Оқушылардың іздену дағдысына сүйене отырып, олардың ойлау, түсініп оқу, есте сақтау, ауызекі сөйлеу, сауатты жазу, өз ойын еркін жеткізу қабілеттерін дамыту

тәрбиелік - Қазақ ұлтының тұрмыстық мәдениетінің ізгілікті рухын сезіндіру, адамгершілік, сыйластыққа тәрбиелеу,

Сабақта қолданатын көрнекі құралдар- белсенді тақта, оқулық, слайдтар

Күтілетін нәтиже:

1. Есімшенің түрлерін ажырата білу;

2. Оқушылардың білім, білік дағдылары, логикалық ойлау қабілеттерін қалыптастыру;

3. Ұжымдасып, топпен жұмыс істей отырып, бірін-бірі құрметтеу, тыңдау, сыйластық мәдениетіне үйрену.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа деген дайындығын тексеру.

Енді сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлінеміз.

Оқушыларды кәмпиттер арқылы топқа бөлеміз. Топ жетекшілерін сайлау.

Фантиктің түсіне байланысты топқа бөлінеді.

І - топ «Дастарқан»

ІІ - топ «Ас»

ІІІ - топ «Тамақ»

2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

Сөздер жаттау, «Менің сүйікті асым», «Ең мықты аспаз» әңгімелерің құрастыру, дастарқан

батасын жаттау 98-бет /презентация/

Миға шабуыл.

-Балалар, біздің әр күніміз, әр сабағымыз-қуаныш. Әр қуанышқа кеңпейіл халқымыз шашу шашқан. Шашу-тілек, береке. Бір-бірімізге бақыт, қуаныш тілеп біз де шашу шашайық (шашу деп «кәмпит» шашылады, әрбір кәмпитте сұрақтар бар, сол сұрақтарға жауап беру керексіздер)

- Сабақтың лексикалық (грамматикалық) тақырыбы қандай?

- Есімше дегеніміз не?

- Есімшенің қандай түрлерін білесің?

- Өткен шақ есімше қалай жасалады?

- Ауыспалы шақ есімше қалай жасалады?

- Мектеп асханасында даяшы бар ма?

- Сенің сүйікті тағамың қандай?

- Қою тағамдарды ата

- Сусындарды ата

- Самообслуживание қазақша- т.б.

- Мектеп асханасы нешінші қабатта орналасқан?

- Сен асханаға барасың ба?

Жаңа сабақ:

Сабақтың тақырыбын анықтау үшін мына жұмбақты шешулеріңіз керек.

«Дәмді - дәмді тағамдар мен қонақтарды жинайды».

Бұл не ?

Бұл - дастарқан.

Ендеше бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы қандай «Қазақтың дастарқаны»

Бүгін біз сабағымызда қазақтың дастарқаны дәстүрімен танысамыз. Осы тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен танысамыз, оқимыз, аударамыз, түсіндіреміз. Сөздермен сөз тіркестерін құрастырамыз.

Грамматикалық тапсырмалар орындаймыз, бірнеше жұмыс түрлерін жасаймыз.

Сөздікпен жұмыс:

бекер айтпаған-не зря говорится

ерекше мән берген-особое внимание уделял

ежелгі дәстүр бойынша-по древней традиции

кеңпейілді- великодушный

жомарт-щедрый

қонақжай- гостеприимный

таңғалдырады- удивляет

сыбаға -часть туши с костью, предназначенная для гостя согласно его возрасту или общественному положению

Берілген сөздермен сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру 5.

Мәтінмен жұмыс.

Тыңдалым:Мұғалім мәтінді оқиды, оқушылар мұқият тыңдайды да топ болып мамұнын айтады.

Топпен жұмыс топ бойынша әр бөлікке ат қояды.

1. Қазақтың дастарқаны

2. Дастарқанның сәні мен дәмі

3. Қазақ халқының мінезі

Сұрақтарға жауап беру:

- Ас, тамақ туралы қандай мақалдарды білесіңдер?

- Қазақ сыйлы қонақтарын қалай қарсы алады?

- Қазақ дастарқанының сәні мен дәмі не?

- Қазақ халқының мінезі қандай?

Мәтіннен есімше тұлғасындағы етістіктерді, сөз тіркестерін табыңдар, қай жақта айтылғанын анықтаңдар: бекер айтпаған, мән берген, сақтап отырған, ет асқан, таңғалдыратыны анық, таңғалдыратыны анық.

Үлгі бойынша ет асқан сөз тіркесін жіктеңдер.

І Мен ет ас-қан-мын І Біз ет ас-қан-быз

ІІ Сен ет ас-қан-сың ІІ Сендер ет ас-қан-сыңдар

ІІ Сіз ет ас-қан-сыз ІІ Сіздер ет ас-қан-сыздар

ІІІ Ол ет ас-қан ІІІ Олар ет ас-қан

Сергіту сәті:

Енді сәл демалайық.

«Қазақтың дастарқаны» атты әнін орындаймыз.

Постер құру.

Топ болып тақырыпқа байланысты постер құрастырасыңдар.

Әр топтың басшылары шығып қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды.

Саусақпен бағалайсыңдар.

«Кім жылдам?» ойыны бұл ойында «Дастарқан» сөзінен бірнеше сөздерді құрап оқу керек.

Қай топ жылдам орындайды және көп жазады.

Ас, ат, ата, дана, ара, қан, тарақ, арқа, қанат, қара, тар, ақ, қақ, қант, қарт, астана, рақат, ар, дастан, сат, тас, арқан, тарс, дат, дақ, нақ, нар, тақ, тарақан.

Тақтамен жұмыс Мақал-мәтелдерді оқып түсіндіру, орысша баламасын табу

1. Нан болса, ән де болады. Будет хлеб будет и песня..

2. Ас - адамның арқауы. Еда человеку силу даёт.

3. Сыйлап берген су да тәттi. Поданная с уважением и вода сладкая.

4. Тату үйдiң тамағы тәттi. В дружном доме вся еда вкусная.

Жазбаша жұмыс: Топ болып тапсырмалар орындаймыз.

Мына менің қолымдағы қағазды аласыңдар қай топқа қандай тапсырма түссе соны орындайсыңдар.

І-топ 96 бет

1.Әкем менің өсіп келе жатқанымды көріп қуанды.

2.Әкем мені ұшқыш болады деп ойлады.

3.Анам әр сенбіде дәмді бәліштер дайындайды.

4.Ағам жарысқа жиі қатысады.

5.Көршім маған қып-қызыл алма берді.

6.Мен бұрын көп кітап оқыға жоқпын.

1 сөйлемге синтаксистік талдау жасау.

Көршім(кім?дара бастауыш) маған(кімге?толықтауыш жанама) қып-қызыл(қандай?анықтауыш) алма(нені?толықтауыш тура) берді.(не істеді?дара баяндауыш) (жай сөйлем, хабарлы, жақты, жайылма, толымды)

ІІ-топ 97 бет мақалдардан есімшелерді теріп жазу.

Білгеннен, білмегенің, қырсыққанның, оқығанның, еткенің, жеткенің, еккенін, тепкенін, білген, білмеген.

Бір сөзді сөз құрамын талдау.

Оқығанның - о-қы-ған-ның - 4 морфем

оқы - түбір сөз

ған - өткен шақ есімшенің жұрнағы

ның - септік жалғау, ілік с.

ІІІ-топ 97 бет сын есімдер мен зат есімдерді мағынасына қарай тіркестіріп жазу керек.

жұмсақ нан

ыстық шай

сүрленген,сүр ет

майлы сорпа

жұқа шелпек

қақталған қазы

тұзды тамақ

жас ет

жайма нан

ысталған ет

1-3 сөйлем құрастырады.

1.Менің анам ыстық шай демдеді.

2.Сорпа майлы болды.

3.Анам кеше ысталған еттен қазақша ет пісірді.

4.Әпкем жайма нан жайды.

Морфологиялық талдау.

Әпкем - зат есім, кім? мағынасына қарай жалпы, деректі, жанды, құрамына қарай дара, тұлғасына қарай негізгі, сөйлем мүшесі қызметі бастауыш болады.

Семантикалық карта.

Тест:

Енді біз сендермен қысқаша тест жұмысын орындаймыз.

Тест он сұрақтан тұрады.

Жазып болған соң бір-біріңнің жұмыстарыңды тексеріп бағалайсыңдар да баға қоясыңдар.

  1. Қазір жылдың қай мезгілі?

А) қыс

Ә) күз

Б) жаз

2. Қазақ тілінде неше сөз табы бар?

А) 5

Ә) 10

Б) 9

3. Зат есім қандай сұраққа жауап береді?

А) кім?

Ә) қалай?

Б) қандай?

4. Мына сөздің антонимін тап. «ыстық»

А) қатты

Ә) суық

Б) жылы

5. Есімшенің жұрнағын тап.

А) -р, -ар, -ер

Ә) - ғалы, - гелі

Б) -да, - де

6. Дастарқанның сәні не?

А) шүберек

Ә) май

Б) дәптер

7. Мақалды жалғастыр.

«Ас - адамның ... »

А) көзі

Ә) жақсысы

Б) арқауы

8. Қазақ тілінде неше жалғау бар?

А) 7

Ә) 4

Б) 3

9. Табыс септігі жалғанған сөзді тап.

А) балаға

Ә) баламен

Б) баланы

10. Мына сөздің синонимін тап. «үлкен»

А) кішкентай

Ә) дәу

Б) шағын

Кілті: Бағалау:

1-Ә 1 - «5»

2-Б 2,3 - «4»

3-А 4,8 - «3»

4-Ә 9,10 - «2»

5-А

6-Ә

7-Б

8-Ә

9-Б

10-Ә

Сабақты қорыту:

Енді сабағымызды қорытайық.

Мен қазір сендерге стикерлер беремін сендер сол стикерлерге сабақ қалай өтті сол туралы өз ойларыңды жазып тақтаға ілесіңдер, сол кезде бүгінгі өткен тақырыбымыздың аты шығады.

Бағалау:

Бағалау парағы:

Оқушының аты-жөні

Үй тапсырмасын орындау деңгейі

Өз ойларын айтып ортаға салу

Мәтін бойынша жұмыс

Тапсырмаларды орындауы

Жалпы баға

1


2


3


4


5

+


Рефлексия:

Ал енді балалар, бүгін бізге қонақтар келді.

Қонақтарға не тілейсіздер?

Хормен:

Біз сіздерге сәттілік тілейміз!

Үйге тапсырма:

Ережені қайталау.

«Қазақтың дастарқаны» шағын әңгіме жазып келу.


- Сабақтың лексикалық (грамматикалық) тақырыбы қандай?

- Есімше дегеніміз не?

- Есімшенің қандай түрлерін білесің?

- Өткен шақ есімше қалай жасалады?

- Ауыспалы шақ есімше қалай жасалады?

- Мектеп асханасында даяшы бар ма?

- Сенің сүйікті тағамың қандай?

- Қою тағамдарды ата

- Сусындарды ата

- Самообслуживание қазақша- т.б.

- Мектеп асханасы нешінші қабатта орналасқан?

- Сен асханаға барасың ба?

Қазақтың дастарқаны.

1.Біүгінгі ел ішінде,

Дстүрді жалғастырған.

Татулық белгісімен,

Жағалай малдас құрған.

Қайырмасы:

Ей менің асқар тауым,

Қазақы дастарқаным

Өзіңсің бақ-берекем

Ақ қайнар бастауларым.

2.Анаға ақ пейілді

Иілсе келін- балаң

Ықылас, ізет еткен

Сыйластық елін табам

Қайырмасы:

3.Дәм татар талай ғасыр,

Ұрпақтар абай ьолсын

Кірлетпей таза ұстасын

Халықтың шар айнасын.

Ашық сабақ. Қазақтың дастарханы. 8 сынып.Ашық сабақ. Қазақтың дастарханы. 8 сынып.Ашық сабақ. Қазақтың дастарханы. 8 сынып.Ашық сабақ. Қазақтың дастарханы. 8 сынып.























© 2010-2022