Сабақтың тақырыбы: М. Әуезов «Күзгі құс керуені»

Раздел Классному руководителю
Класс 4 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Берілген уақыт - 45 минут

Пәні: әдебиеттік оқу

Мерзімі:

Сыныбы: 3

Сабақтың тақырыбы:

М.Әуезов «Күзгі құс керуені»

Сабақтың реті:

3-сабақ

Жалпы сабақтың мақсаты:

Оқушылар М. Әуезов туралы мәлімет алып «Күзгі құс керуені» мәтінінің мазмұны мен негізгі идеясымен танысады. Ойларын еркін жеткізе отырып тілдік қарым-қатынас жасау дағдылары дамиды. Ұжымда, шағын топта жұмыс жасауды, бір-бірін тыңдауға, сыйлауға, бағалауға үйренеді.

Оқу нәтижелері:


- М. Әуезов туралы біледі;

- мәтіннің ненізгі идеясын түсінеді;

- тақырып бойынша төменгі дәрежелі және жоғары дәрежелі сұрақтар қоюды, оған жауап бере алады;

- алдыңғы білімдерін пайдалана отырып, ойларын еркін жеткізе алады;

- бірлесіп жұмыс жасай алады;

- бір-біріне сыйластық көзқараспен қарайды;

-бірін-бірі тыңдайды;

- шығармашылық тұрғыда жұмылып жұмыс жасай алады.

Сабақтың типі:

Білім және іс-әрекет тәсілдерін кешенді қолдану


Сабақты ұйымдастыру түрі:

Тренинг-әңгіме

Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:

Ойлан, Бірік, Бөліс, Ойлан, жауап бер, болжау, бағдаршам, кластер, эссе, ыстық орындық, білім теңізіне кеме жіберіңіз

Жұмыс түрлері:

Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер:

Интерактивті тақта, ақ парақшалар, флипчарт, маркерлер, стикерлер, таратпа қағаздар

І Қызығушылығын оятукезеңі:

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

2-мин

1-әрекет . Ұжымдық жұмыс: Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру.

Оқушылар бір-біріне комплимент сөздер айтып амандасу тапсырылады.

Оқушылар бір-біріне комплимент сөздер айтып амандасады.

2-мин

2-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Ойсергек. Сергітуге билету.

Интерактивті тақтадан бейнебаяндағы қимылдарға қарап қайталап, қимылдар жасайды.

1-мин

3-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Мұғалім

оқушыларға жұмбақ жасырады.

Оқушылар жұмбақтың шешімін табады.

2-мин

4-әрекет. Ұжыммен жұмыс: Ойлан, Бірік, Бөліс әдісі бойынша топ мүшелерін сайлап алуды, топ ережесін сақтап отыруды тапсыру.

Топ мүшелерін сайлайды. Ережені сақтауға уәде береді.

3-мин

5-әрекет. Ұжымдық, топтық жұмыс.

Ойлан, жауап бер әдісі бойынша күздегі құстар тіршілігі қандай болатынын білесіңдер ме?

Топтарыңда күзгі құс керуені тақырыбын талқылауды тапсыру.

Оқушылар алдынғы білімдеріне сүйене отырып жауап береді.

Топтарында отырып талқылайды. Жариялайды.

3-мин

6-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Болжау әдісі бойынша құстар қай кезде жылы жаққа ұшып кетеді? Бүгінгі сабақта қандай тақырыппен танысамыз деп ойлайсыңдар?


Оқушылар құстардың күз мезгілінде жылы жаққа ұшып кететіндігін айтып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды.

1-мин

7-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Бүгінгі сабақта ең белсенді оқушыға сыйлық бар екенін және ыстық орындығы деп аталатын орындыққа ең белсенді қатысушы отыратынын ескерту.

Оқушылар алдағы тапсырмаларды бар ынтасы мен қызығушылықтарымен орындайтынын айтады, ниеттерін білдіреді.

2-мин

8-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардың жаңа ұғым атауларын түсіну дәрежесін анықтау.Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Күзгі құс керуені»


Егер түсінбесе «қызыл», көмек керек болса «сары», барлығын түсінсе «жасыл» түс көтереді.


ІІ Мағынаны ажырату кезеңі:

5-мин

9-әрекет. Топтық жұмыс: Кластер әдісі бойынша Күзгі құс керуені мәтінінің мазмұнымен танысуды және топта талқылап негізгі идеясын табуды тапсыру.

Мәтінің мазмұнымен танысады, топта талқылап негізгі идеясын табады. Жариялайды.

10-мин

10-әрекет. Топтық жұмыс: Маған көрсет әдісі бойынша Күз мезгіліндегі құстардың жылы жаққа қарай қоныс аударатындығы туралы постер дайындауды тапсыру.

Топтың бірлескен күшімен постер дайындайды. Жариялайды.


ІІІ Ой толғаныс кезеңі:

5-мин миминмин

11-әрекет. Жеке жұмыс: «Құстарға қалай қамқор боламыз?» тақырыбына шағын эссе жазғызу

Оқушылар жазады. 5-6 оқушы жариялады.

3-мин

12-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Ойсергек ұшақ жасатып құстарға тілек жаздыртып, ұшыртқызу.

Ұшақ дайындап, оның ішіне құстарға арнайы тілектерін жазады. Ұшырады. Оқиды.

1мин

13-әрекет. Ұжымдық жұмыс:

Ең белсенді оқушыны сынып болып анықтауды тапсыру.

Оқушылар ең белсенді болған оқушыны ортаға шығарып ыстық орындығына отырғызады.

3-мин

14-әрекет. Ыстық орындыққа отырған оқушыға сыйлық тапсыру және бүгінгі сабақтан не үйренгенін, не ұнағанын, не үшін белсенді болғанын білу үшін кері байланыс жасау.

Ал қалған оқушылар ең белсенді сабаққа қатысушыға өз сауалдарын қояды.

1-мин

15-әрекет.Ұжыммен жұмыс: Мұғалім баға қояды.

Өзін-өзі бағалау парағы бойынша оқушылар өздерін бағалайды.

1-мин

16-әрекет. Жеке жұмыс: Кері байланыс: «Білім теңізіне кеме жіберіңіз» әдісі бойынша

Тақырыпты жақсы меңгердім деген оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады


Мұғалім

Абдрахманова Гульбакыт Уахитовна





























Өзін-өзі бағалау парағы


Оқушының аты


Сыныбы


Тақырыптың аты

Менің достарым

Тыңдалым және ауызша тіл:




Түсіндім

Жақсы

түсіндім

Өте

жақсы

түсіндім,

білдім

Оқу

Түсіндім

Жақсы

түсіндім

Өте

жақсы

түсіндім,

білдім



Жазылым әрекеті бойынша




Түсіндім

Жақсы

түсіндім

Өте

жақсы

түсіндім,

білдім

Әлі нені дамыту қажет?



Маған не ұнады?


Маған не қиын болып көрінді?


Оқушының өзіне берген бағасы

Себебі:

Мұғалімнің ойы

Мұғалімнің қойған жиынтық бағасы

Себебі:



Баға

Дескрипторлар

3


Тақырыпты түсінеді. Тапсырмаларды орындауда қиналады. Орта дәрежеде түсіндіруге тырысады.

4

Тақырыпты нақты түсінеді, біледі. Тапсырмаларды өз дәрежесінде орындай алады.

5

Күтілетін оқу нәтижесіне сәйкес тақырыпты, түсінеді, біледі, толыққанды меңгереді. Мақсатты түрде талдау, жинақтау, бағалауды үнемі қолданады. Тапсырманы жоғары деңгейде орындайды.




© 2010-2022