Конспект урока татарского языка во 2 классе (Русскоязычная группа по Р. З. Хайдаровой) по ФГОС

Тип урока: урок открытия новых знанийТема урока: Исемнәрнең юнәлеш килеше (направительный падеж имён существительных)Цель: Укучыларга юнәлеш килеше турында гомуми белем бирүЗадачи:1.Укучыларга юнәлеш килеше турында гомуми белем бирү. –га, -гә, -ка, -кә кушымчаларының сүзләргә кушылу кагыйдәсен үзләштерү.Кемгә? Нәрсәгә? сораулары белән таныштыру.Исем турында белемнәрне ныгыту.Авазларның дөрес әйтелеше өстендә эшне дәвам итү. 2.Анализ ясау һәм чагыштыру осталыгын үстерүне дәвам итү, иң әһәмиятлесе...
Раздел Классному руководителю
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:



Конспект урока татарского языка во 2 классе

(Русскоязычная группа по Р. З. Хайдаровой) по ФГОС


Учитель: Куйрукова Альфинур Рустамовна

Тип урока: урок открытия новых знаний

Тема урока: Исемнәрнең юнәлеш килеше (направительный падеж имён существительных)

Цель: Укучыларга юнәлеш килеше турында гомуми белем бирү

Задачи:

1.Укучыларга юнәлеш килеше турында гомуми белем бирү. -га, -гә, -ка, -кә кушымчаларының сүзләргә кушылу кагыйдәсен үзләштерү.Кемгә? Нәрсәгә? сораулары белән таныштыру.Исем турында белемнәрне ныгыту.Авазларның дөрес әйтелеше өстендә эшне дәвам итү.

2.Анализ ясау һәм чагыштыру осталыгын үстерүне дәвам итү, иң әһәмиятлесен аерырга өйрәтү. Парлап эшләү, аралаша белү һәм фикер осталыгын формалаштыру

3.Татар теленә ихтирам , әйләнә- тирәгә мәхәббәт , бер- береңә дуслык хисләрен уяту.

Оборудование:интерактив такта, дәреслек, карточкалар

Ход урока:

Этап урока

Цель

Деятельность учителя

Деятельность ученика

УУД

1.Организа-

цион өлеш












2.Өй эшен тикшерү










3.Актуаль-ләштерү





4.Яңа теманы аңлату.













5.Ныгыту








6. Йомгак-лау





7. Рефлексия



8. Өй эше


9. Укучы-ларны бәя-ләү

Укучыларны актив уку эшчәнлегенә көйләү(мотивация)











Татар теленә хас булган авазларның әйтелеше өстендә эшне дәвам итү









Тартым категориясен кабатлау.





Укучыларга исемнәрнең юнәлеш килеше турында гомуми белем бирү












Яңа теманы үзләштерүгә активлыкка һәм мөстәкыйль-леккә юнәлтү






Анализ ясарга осталыгын үстерү




Бәяләү осталыгын үстерү



Алган белемнәрне тикшерү

Алган белемнәрне анализлау

1.Исәнләшү.

Метод:сөйләү методы

Форма:коллектив

Алым: диалог формасында әңгәмә

2.Шигырь сөйләү

Метод:сөйләү методы

Форма:коллектив


3.Сораулар системасы:

-.Нинди максат белән бу шигырьне дәрес башында сөйләдегез?

-.Нинди максат белән сез татар теле дәресенә киләсез?

- Татар теле дәресендә алган белемнәрегез сезгә кая кирәгер?

4. Укытучы сүзе:

-Бүгенге дәресебезнең девизы:


5. Укытучының бәясе:Бик яхшы. Рәхмәт.

Фонетик күнегү

( ә,ы,ө - авазлары)




2.Укытучы сүзе: Вы сейчас самостоятельно запишите слова и друг друга оцените. Постарайтесь написать без ошибок.

3. Тикшерү формасы: парлап

4. Рефлексия

5.Укытучының бәясе:Бик яхшы. Рәхмәт.

1.Укытучы сүзе:Игътибар белән тактага карыйбыз . Нинди бирем эшләргә кирәк?

2. Конструктив күнегү эшләү

(карточка).

3.Укытучының бәясе:Бик яхшы. Рәхмәт.

Син дәрес эшләдеңме? Уйла.


1. Укытучы сүзе: Игътибар белән диалогны тыңлагыз һәм җәя эчендәге сүзләрнең тәрҗемәсен исегезгә төшерегез.

Алым:диалог өстендә эшләү.

(проблемалы сораулар системасы)

  • Бу сүзләрне нинди ике төркемгә бүлеп була?

  • Бу сүзләр икенче сүзләрдән нәрсә белән аерылалар?


-Яңа сүзләргә нинди сораулар куеп була?

2.Укытучы сүзе:

-Димәк, дәреснең темасы:

-Дәреснең максаты:



1.Алым:Мәкаль-ләргә игътибар итү


2.Алым: күнегү эшләү( язмача)

3.Укытучының бәясе:Бик яхшы. Рәхмәт.

Син дәрес эшләдеңме? Уйла.


4.Алым: күнегү эшләү( телдән)


5.Укытучының бәясе:Бик яхшы. Рәхмәт.

1.Метод: самоанализ(сораулар системасы):

-Нинди тема буенча эшләдек?

-Дәрестә нинди максат куйдык?


- Бу дәрестә алган белемнәрегез сезгә кая кирәгер?

1.Укытучы сүзе:



1.Метод: аңлату.

Форма төркемләп (әзерлек дәрәҗәсе буенча)

Укучыларны мактау, кимчелекләрне әйтү. Саубуллашу

Исәнмесез,уку-чылар!

Татар теле-туган телем,

Иң яраткан газиз телем,

Өйрәнәбез мәктәпләрдә,

Чын йөрәктән күңел биреп!

-Туры утыр , төз утыр,(слайд1)

Көндәлегеңне тутыр

Матур яз хәрефеңне

Әзерлә дәресеңне.

-Дәрестә дөрес, туры утырыр өчен

- Дәфтәрдә матур язар өчен

-Өй өшен эзерләр өчен

-Яңа белемнәр алыр өчен.

-Алган белемнәр безгә тормышта кирәгер

-"Күп укыган,күп белер".(слайд2)

- Дәрестә без белемнәрне үзебез эзлибез һәм табабыз


әр-әр-әр Дилбәр бик чибәр

лә-лә-лә Ләйлә күп белә

кы-кы-кы ул бик акыллы

зә-зә-зә күлдә каз йөзә

өй-өй-өй нинди матур өй(слайд3

Укучылар нәтиҗә ясыйлар: Авазларны әйтәбез,хәреф-ләрне язабыз

-Абый,апа,өй, әти, сеңел,мәктәп, укытучы апа, дус,иптәш,бакча

-Укучылар язган сүзләрне күмәкләп укыйлар һәм тикшерәләр

Билге куялар.

-Бәяләү



-Укучылар кагыйдә сөйлиләр.


Минем әни.... кибеттә эшли.

Аның эш... бик яхшы.

Укучылар нәтиҗә ясыйлар: кагыйдә сөйлиләр.

Физминутка

(слайд4)


Мәктәп-школа

Син-ты,малай-

мальчик,кыз-девочка,стадион

(слайд5)


-Бу сүзләргә кем? соравын , башка сүзләргә нәрсә? соравын куеп була

-( укучылар күмәкләп укыйлар) Яңа сүзләрдә -га,

-гә, -ка, -кә кушымчалары барлыка килгән

( укучылар кушымчаларны тактада билгелиләр)

-Кемгә? Нәрсәгә? сораулары

(слайд6)

Кемгә? Нәрсәгә? сораулары. -га,

-гә, -ка, -кә кушымчалары

-Дөрес сорау кую , кушымчалар ялгау,яңа сүзләрне дөрес тәрҗемә итү белү

- Дәфтәргә теманы, мисаллар язу

- Җиде кат үлчә, бер кат кис.

- Югалган әйбер табылыр, югалган вакыт табылмый

-Баш . . ., әби . . ., Алсу . . ., чәчәк . .

(слайд 7)

Укучылар нәтиҗә ясыйлар: кагыйдә сөйлиләр .

Мин ( кемгә?) ......... бүләк бирдем.

Мин ( нәрсәгә?) ..... чәчәкне куйдым.

-Укучылар нәтиҗә ясыйлар: кагыйдә сөйлиләр


-Кемгә? Нәрсәгә? сораулары. -га, -гә, -ка, -кә кушымчалары

-Дөрес сорау кую , кушымчалар ялгау,яңа сүзләрне дәрес тәрҗемә итү белү


-Билге куялар.

-Бәяләү



Кагыйдәне ятлау, мисаллар уйлап язу

-Саубуллашу

Коммуникативные УУД планирование учебного сотрудничества с учителем и сверстни ками


Личностные УУД: смыслообразование установле-ние учащими

ся связи между целью учебной деятельности и ее мотивом





Логиче

ские универ-сальные действия:

- подведе

ние под понятие, выведение следствий;




Коммуни

кативные УУД: контроль, коррекциясамо-оценка



Постанов-ка и решение проблемы:

формули-рование проблемы;


Коммуникативные УУД: - контроль, коррекция оценка действий партнера;

Логиче-ские универ-сальные действия:

- анализ;


сравнение


подведе-ние под понятие, выведение следствий;


Регулятивные УУД: целеполагание - как постанов-ка учебной задачи






Логиче-ские универ-сальные действия

Подведе-ние под понятие, выведение следствий;



Личност-ные УУД смыслообразование установление учащи-

мися связи между целью учебной деятельности и ее мотивом


рефлексия способов и условий действия, контроль и оценка процесса и результа-тов деятельности;






© 2010-2022