- Преподавателю
- Классному руководителю
- Туан-туысқандар
Туан-туысқандар
Раздел | Классному руководителю |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Жайлыханова А.А. |
Дата | 03.04.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы
Үстірт орат мектебі
Жалыханова Айша Айұзаққызы
Дүниетану. 4-сынып
Сабақтың тақырыбы: Туған-туысқандар.
Сабақтың мақсаты: 1. Қоғамдағы тума -туыстың атқаратын орнымен , олардың адам өміріндегі маңызын түсіндіру.Тума -туыс атауларымен таныстыру.
2.Ағайын-туысқа деген мейірімділіктерін арттыра отырып , оларды сыйлауға,құрметтеуге ,үлкенге ізет,кішіге көмек көрсете білуге тәрбиелеу. Өз ойларын еркін жеткізе білуге баулу.
3 Тума-туыс атауларымен таныстыра отырып, оқушылардың сөздік қорын байыту.Адамдар арасындаға байланысты түсіндіре отырып,олардың дүниетанымын арттыру.
Сабақтың түрі : Конференция сабақ.
Сабақтың пән аралық байланысы: ана тілі,орыс тілі,математика.
Сабақтың әдісі: сұрақ жауап,жарыс сөз.
Сабақтың көрнекілігі: бейне таспа,тірек сызбалар,мақал-мәтелдер,киіз үйдің макеті,слайдтар.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі.
1. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2. Сынып оқушыларын 3 топқа бөлу. 1-топ « Жібектің ауылы»
2-топ «Төлегеннің ауылы»
3-топ «Нағашымның ауылы»
3 Әр топ өз топ басшысын сайлап алады.
4. Топтар бір-біріне деген жылы лебіздерін мақал-мәтелдерді пайдалана отырып жеткізеді.
II Үй жұмысын тексеру.
1 Үй жұмысының тапсырмаларын топтардан бөліп сұрау:
А)Мәтінді мазмұндау.
Ә)Жазған шығармаларын оқыту.
Б)Талдау жасауға арналған сұрақтарға жауап беру.
2.Үй жұмысын венн диограммасы арқылы бекіту.
көмекшілер асыраушылары
ата-ана
ІІІ-Жаңа сабақ.
1.Ой шақыру. Ауыл бейнесін көрсету арқылы туыстық атауларды сұрау
ата
аға ? нағашы
жезде
2.Сабақтың мақсатын анықтау, түсіндіру.
-
Не білемін?
Не білгім келеді?
Үйренгенім
Кестені толтыру арқылы әр оқушының сабақтағы мақсатын анықтауға болады.
3.Кітаппен жұмыс.
А)Мәтіннің бірінші бөлімін мұғалім оқып береді.
Ә)Оқушылар мәтінді іштей жалғастырып оқиды.
1-топ «Қайын жұрты» бөлімін оқып,сұрақтарға жауап жазады.
2-топ «Өз жұрты»бөлімін оқып ,сұрақтарына жауап жазады.
3-топ «Нағашы жұрты»бөлімін оқып ,сұрақтарға жауап жазады.
4.Түсіндіру жұмысы.
Сызба бойынша оқушылар түсініктерін жеткізуге тырысады.
1-топ 2-топ 3-топ
Қайын жұрт өз жұрты нағашы
5. Дәптермен жұмыс. Мәтіндегі мақал-мәтелдерді теріп жазу.
Қосымша деректермен мұғалімнің толықтырулары жүргізіледі.Осы тұста қазіргі өмірде кездесетін туысқандар арасындағы қарым-қатынастардағы ырымдар мен тыйымдар айтылып өтіледі. («Жеті атаға дейін қыз алыспайды», «Әке тұрып бала сөйлегеннен без», «Абысын тату болса, ас көп» т.б)
6.Шығармашылық тапсырма.
1-топ . «Бес жол өлең»тұжырымы.
2-топ . «Нағашымның ауылында» тақырыбына әңгіме құрау.
3-топ. «Қыз Жібек »фильміндегі кейіпкерлердің туыстық атауларын тауып жазу. (Фильмнен үзінді көрсетіледі.)
ІV-Қорытынды .
1-топ Сызба арқылы әр сөздің орысша баламасын тауып қосады.
Әже
Дедушка
Ата
Бабушка
Дядя
Аға
Отец
Нағашы аға
Брат
Әпке
сестра
әке
2-топ туған-туысқандар ұғымын талдайды.
?
? ?
? Туған- ?
туысқандар
? ?
?
3-топ арасында «Жорға»жарысы өткізіледі. Берілген сұраққа ойлануға уақыт берілмейді.
Бағалау. Әр топ басшысы өзінің тобындағы балаларды сабаққа қатысына қарай бағалайды.