М. Жұмабаев Батыр Баян 8 сынып

Раздел Классному руководителю
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні:

Әдебиет

Сыныбы:

8 «Ә»

Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Мағжан Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі

Сабақтың мақсаты

Поэманың оқиға желісін білу, шығарма кейіпкерлерінің тарихи бейнесін ашу.

Күтілетін нәтиже

  • Абылайдың, Баянның тарихи тұлға екенін біледі.

  • Поэманың мазмұнын меңгереді.

  • Шығарманы композициялық құрлысына талдай алады.

  • Постер арқылы топтық жұмысты қорғай алады.

Дереккөздері

Мағжан Жұмабаевқа арналған слаид, «Батыр Баян» кинодан үзінді, бағалау парақшасы, кері байланыс кестесі, қосымша мәліметтер, постер құруға арналған құрал жабдықтар.

Сабақтың барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Сабақта орындалатын тәсілдер

Топқа бөлу, топтық жұмыс беру, постер құруға мәліметтер ұсыну, слайдпен жұмыс, кинодан үзінді көрсетіп, талдау жасату

Суреттер арқылы топқа бөлінеді, топтық тапсырмаларды талқылай-ды, ойларын ортаға салады, оқу-лықпен жұмыс жүргізеді.




Білу

Ой қозғау

  1. Неге Мағжанды ұлы ақын дейміз?

  2. Мағжанның лирик, сыршыл ақын аталу себебі неде?

  3. «Батыр Баян» жырында қандай тарихи кезең суреттеледі?

  4. Поэманың негізгі кейіпкерлері кімдер?

Оқушылар сұрақтарға

жауап береді.





Түсіну

Топтық тапсырмалар

І топ

Мағжан лирик ақын

ІІ топ

«Батыр Баян» поэмасының композициялық құрылысы

ІІІ топ

Батыр Баян бейнесі

ІҮ топ

Тарихи тұлға Абылай хан

Оқушылар бір-бірімен

ақылдасып, постерге

топтық жұмысты

орындайды.





Қолдану


«Батыр Баян» кинодан үзінді көру, поэмамен салыстыру


М.Жұмабаев Батыр Баян 8 сынып



«Батыр Баян» кинодан

үзінді көреді,

поэмамен салыстырады.



Талдау

  1. Баянның Ноянды өлтірген сәтіне талдау жасау.


М.Жұмабаев Батыр Баян 8 сынып


  1. Баянның жау қолынан қаза болған сәтінен кинодан үзінді көрсету, Баян мен Абылайға мінездеме беру

  1. Баянның Ноянды өлтірген сәтіне талдау жасады.

  2. Ноянға мінездеме береді

  3. Баянның жау қолынан қаза болған сәтінен кинодан үзінді көреді.

  4. Баян мен Абылайға мінездеме береді



Жинақтау

Кестені толтыру

Не білемін?

Не білдім?

Не білгім келеді?


Кестені толтырады.



Бағалау

Топ басшысының кесте бойынша

бағалауы

Бағалау критерилері : 0-3 бағаланбайды

4-11 балл - «3»

12-19 балл - «4»

20-28 балл - «5»

Топ басшылары бағалардың қойылу шартымен

таныстырады.

Оқуға арналған тапсырма

«Баянның батырлығы мәңгілік халыққа сәуле боп тарайды» тақырыбында ойтолғау жазу

Ойтолғау жазады

Рефлексия

«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс толтыру

Кері байланысты толтырады









Өзіндік есеп

Сабақтың тақырыбы:

Мағжан Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасындағы кейіпкерлер бейнесі

Сабақтың мақсаты

Поэманың оқиға желісін білу, шығарма кейіпкерлерінің тарихи бейнесін ашу.

Күтілетін нәтиже

  • Абылайдың, Баянның тарихи тұлға екенін біледі.

  • Поэманың мазмұнын меңгереді.

  • Шығарманы композициялық құрлысына талдай алады.

  • Постер арқылы топтық жұмысты қорғай алады.

Дереккөздері

Мағжан Жұмабаевқа арналған слаид, «Батыр Баян» кинодан үзінді, бағалау парақшасы, кері байланыс кестесі, қосымша мәліметтер, постер құруға арналған құрал жабдықтар.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің рөлі

Оқушы белсенділігі


  1. Сабақты бастамас бұрын қызығушылығын ояту мақса-тында психологиялық тренинг жүргізу.

  2. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару

  3. Абылай, Мағжан, Баян суреті, Мағжан туралы сөз арқылы топқа бөлу.

  4. Бағалау критерийлерін ұсыну

  5. Оқушыларға үй тапсырмасы бойынша ой қозғау сұрақтарын қою

  6. Топтық тапсырмалар беру, слайд арқылы түсіндіру

  7. Оқшылардың шығамашылығын арттыру

  8. Киноны, тарихты, поэманы салыстыра отырып кейіпкер бейнесін ашуға ықпал ету

  9. Жинақтау үшін кестені толтыру

  10. Кері байланыс парағы

  11. Үйге тапсырмасы

1.Сыныпта жақсы жағдай қалыптасты

2.Қызығушылықпен топқа бөлінді

3. Слайдты тамашалай отырып сабаққа зейіні ауды

4.Топтық жұмыста оқу-шылар белсенділік танытты

5.Мұғалім мен оқушылар арасында диалог ұйымдастырылды

6. Жаңадан игерген зерттеу жұмыстарын қорғады.

7. Кинодан үзінді көріп, талдау жұмысын жасады

8.Өз ойларын ортаға салды

Қолданылған модульдер

Келесі модульдерді

қолдандым

Оқушы не үйренді

  1. Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер (диалогтық әдіс арқылы қорғау барысында оқушылар бір-бірлеріне сұрақтарын қойды)

  2. Оқыту үшін бағалау (топ басшысы кесте бойынша бағалау)

  3. Оқытуда АКТ- ны пайдалану (оқушылар көп мәліметтерді ұялы телефон арқылы тауып алып отырды, слайд, кинодан үзінді көрді)

  4. Сыни тұрғыдан ойлау

1.Бейнебаяннан, слайдтан өздеріне қажетті мәліметтерді алып пайдалануға

2.Бір-бірімен пікір алмасуға.

3. Өз ойын ашық айтуға

4.Ортада өзін ұстауға

  1. Топ басшысының бағалауға

Мен не үйрендім

Сабақтың құрлымын өзгерттім.

Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана алдым

Кедергілер

  1. Сынып бөлмесінің талапқа сай болмауы

  2. Оқушылардың жеке басының ұяңдығы

Түйін

Оқушылардың бір-біріне сұрақ қою кезінде кеткен кемшіліктерді дұрыстауға бағытталдым. Оқушылар әлі де өз ойларын еркін айтуға қысылады, сондықтан әртүрлі тапсырмалар беру арқылы топ алдында сөйлетуге тырысамын. Топпен жұмыс жасаудың маңыздылығын оқушылардың аса мән беруіне ықпал ету.



© 2010-2022