Урок української мови Однорідні члени речення

Раздел Классному руководителю
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Урок в 8 класі

Тема: Однорідні члени речення. Зв'язки між однорідними членами речення.

Мета уроку: повторити, закріпити й систематизувати знання учнів про однорідні члени речення, їх види, розділові знаки в реченнях з однорідними членами; розвивати вміння вільно оперувати лінгвістичними знаннями у власному мовленні; сприяти розширенню кругозору дітей, прагненню їх самостійно здобувати знання; виховувати бережне ставлення до природи, любов до неї, бажання оберігати її.

Тип уроку: інтегрований урок мови. Вивчення нового матеріалу (з використанням інформаційно-комунікаційних технологій; мультимедійні слайди).

Обладнання: дидактичний матеріал, ілюстративний матеріал, комп'ютер, мультимедійний проектор.

Хід уроку

Епіграф

Квіти часто нам говорять

втричі більше, ніж слова.

В. Симоненко

І. Організаційний момент

Слово вчителя

−Щоб дитина зросла доброю, чуйною, уміла оцінити красу навколишнього світу, її повинно оточувати прекрасне, гарне. Такою красою і є квіти, адже це - окраса нашого життя. Вони вражають нас найтоншими пахощами, милують різнобарвними кольорами.

II. Актуалізація опорних знань



СУрок української мови Однорідні члени речення.лайд 1.







(«Квіти за тином» К. В. .Білокур)

Погляньте на нашу квіткову оранжерею. Тут красуються троянди в платті з оксамиту і парчі, білі лілеї, півонії, конвалії, червоний мак, барвінок, айстри, дзвіночки; жовті, білі, полум'яні гвоздики, нарциси, волошки, гордовиті жоржини, чорнобривці чорняві, фіалки, ромашки і багато інших. Вони й будуть супроводжувати нас протягом уроку.

1.Перевірка домашнього завдання

2.Мозгова атака. Гра: «Я - тобі, а ти - мені».

III. Оголошення теми і мети уроку

Сьогодні ми продовжуємо мандрувати стежками країни синтаксис

Слайд 2.

Урок української мови Однорідні члени речення.

− Зробити синтаксичний розбір речення.

− Назвати слова, що відповідають на одне й те саме питання?

− До якого слова в реченні вони відносяться?

− На які питання відповідають?

− Якими частинами мови виражені?

− Якими членами речення є ці слова?

− Як ми їх називаємо?

− Давайте визначимо лексичне значення слова однорідні члени. Чим вони рідні?

IV. Пояснення нового матеріалу

1. Вступне слово вчителя

Слайд 3.

Урок української мови Однорідні члени речення.

Ваше завдання - максимально організувати свою розмову і мовленнєву діяльність на уроці для того, щоб уявно «побачити» велику світлу споруду, в якій дружно живе сім'я однорідних членів речення. Та спершу запам'ятайте, що наприкінці уроку вам треба дати відповідь на такі проблемні питання:

−Навіщо потрібні однорідні члени в мовленні?

−Чи можна обійтись без них?

Початкові знання про однорідні члени ви отримали в молодших класах та на уроках російської мови. Перевіримо, що ж вам відомо про однорідні члени на практиці.




2.Розгляд таблиці «Однорідні члени речення».


Слайд 4.

Урок української мови Однорідні члени речення.

3.Інтерактивна технологія «Мікрофон».

− За допомогою чого з'єднуються між собою однорідні члени речення?

− Який зв'язок існує між однорідними членами речення?

Слово вчителя

Слайд 5.

Урок української мови Однорідні члени речення.

4.Вибірково-пояснювальний диктант

(виписати речення з однорідними членами, підкреслити їх відповідно і вказати зв"язок)

Чарівний світ квіткового царства. Кожна ще й досі таїть у собі чимало загадкового, таємничого і чарівного. Мабуть, жодній квітці не присвячено стільки легенд, поем, віршів, як троянді. Її садили і в садах, і в маєтках, і на клумбах.

Слайд 6.

Урок української мови Однорідні члени речення.

Перед вами відома картина К. В. Білокур

Слово вчителя

− Квіти надихають не лише письменників, а й художників,композиторів.

Слайд 7. Урок української мови Однорідні члени речення.

1.Прослухайте, будь ласка, музику Петра Чайковського «Вальс квітів».

(Звучить музика).

2.Скласти невеликий усний твір «Квіти в нашому житті», використовуючи речення з однорідними членами.

5.Гра «Відгадай»

Волошки, тюльпан, конвалії.

Слово вчителя.

− А що ви знаєте про ці незвичайні квіти? Яке значення цих квіток?

− Я згодна з вами, що ці тендітні, чарівні, запашні квіти не лише впливають на наше життя, роблять його казковим, але й мають цілющі властивості. Вони корисні від болю у горлі, для легенів, при серцевих захворюваннях.

Та, на жаль, у нас обмаль часу, ми не можемо зупинятися на їх властивостях. Про це все ви дізнаєтесь на уроках біології.

6.Робота з підручником

− Самостійно опрацюйте матеріал.

− Чи знайшли ви нове повідомлення, яке не пролунало сьогодні на уроці?

− Так, це примітка про узагальнюючі слова і розділові знаки. Про них ми будемо говорити окремо на наступних уроках.

IV.Закріплення знань

Робота за варіантами.

1.Перед вами на партах знаходяться аркуші паперу з надрукованим текстом «З яких пір вирощують квіти».

Завдання

Прочитайте, будь ласка, уважно. Випишіть з тексту речення з однорідними членами.

1 варіант

Вкажіть, якими членами речення виступають однорідні члени.

2 варіант

Який зв'язок існує муж однорідними членами?

З ЯКИХ ПІР ВИРОЩУЮТЬ КВІТИ

Квіти розводять з давніх-давен. На острові Криті знайдені зображення троянд, які датовані трьохтисячним роком до нашої ери. У пірамідах стародавнього Єгипту виявлені зерна та листя фікуса. У давній Іудеї особливо любили троянди та білу лілію. Нарцис і мирт були емблемою світу.

У садах Ірану вирощували троянди, тюльпани, гіацинти, нарциси…

А в старовину Іран поети називали Гюлістан (гюл - троянда), тобто країна троянд.

З роками квіти здобули значного розповсюдження і в Європі.

Довідка:

Іудея - римська провінція в Південній Палестині.

Мирт - рід вічнозелених кущів і дерев родини миртових. Листя містять в собі ефірне масло, плоди, прянощі.



Самостійна робота

Прослухайте уривок з вірша В.Симоненка «Квіти». Спишіть, вставте пропущені орфограми.

Розкрийте дужки, розставте розділові знаки; підкресліть однорідні члени речення та вкажіть їх зв'язок.

Слайд 8.

Урок української мови Однорідні члени речення.

Слово вчителя

− На початку уроку перед вами були поставлені проблемні запитання:

− Навіщо потрібні однорідні члени в мовленні?

− Чи можна обійтись без них?

(Відповіді учнів).

− Дійсно, без однорідних членів мовлення наше не буде емоційним, змістовним. Так і життя наше не буде повноцінним без квітів, які його прикрашають.

Погляньмо ще раз на ці дивовижні створіння природи, які дарують нам насолоду, додають наснаги. (Вказую на квіткову оранжерею). Вони, як живі, повернулись до нас своїми сердечками.




Слайд 9.

Урок української мови Однорідні члени речення.

Пообіцяймо, що будемо завжди берегти ці створіння, цей зелений світ, без якого людина не може існувати. Берегти природу означає любити свій край, свою Україну.

Природа - вічний супутник нашого життя, і багато таємниць вона може повідати нам.

Слайд 10.

Урок української мови Однорідні члени речення.

Українська художниця, яка допомогла нам розкрити дивовижний світ квітів на сьогоднішньому уроці.

V.Рефлексія

РУрок української мови Однорідні члени речення.ЕФЛЕКСІЯ «САМООЦІНЮВАННЯ»

Слайд 11.

Урок української мови Однорідні члени речення.

VI.Підсумок уроку

Оголошення і коментування оцінок.

VII.Домашне завдання











© 2010-2022