Открытые уроки по казахскому языку на тему

Құрастырған: Тұмарбекова Назгүл Елубайқызы., Павлодар қаласының «№39 инновациялық                                            үлгідегі  гимназиялық сыныптары бар                                      жалпы орта білім беру мектебінің»                                 қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары Сабақтың мақсаты: Мәтін мазмұнын қорыта отырып өз ойын жеткізе білуді үйрету және сөйлеу дағдыларын жетілдіру   Нәтиже:  сөз таптарын қайталау, сөз құрамы ережесін есте ...
Раздел Классному руководителю
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Открытые уроки по казахскому языку на темуОткрытые уроки по казахскому языку на тему

Сынып: 6а сынып Қазақ тілі. Мұғалім: Тұмарбекова Назгүл Елюбаевна

Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары

Сабақтың мақсаты: Мәтін мазмұнын қорыта отырып өз ойын жеткізе білуді үйрету және сөйлеу дағдыларын жетілдіру

Нәтиже: сөз таптарын қайталау, сөз құрамы ережесін есте сақтау, сөйлеу дағдысын жетілдіреді.

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт

Бағалау

Білу

Тақырыпты анықтау үшін жауаптар көрсетіледі?

Оқушылар жауаптар арқылы тақырыпты табу керек.

Мақсатым тақырыпты анықтату

Сөз таптары туралы не білеміз?

Мақсатым:

Өткен сөз таптарын еске түсіру анықтау

Белсенді тақтада көрсетілген жауаптарды оқу.

Оқушылар жауаптар арқылы тақырыпты табу керек.

Сөз таптары

Әнді сөзбен сипаттайды

Зат есім деген не? Сын есім деген не? сұрақтарына жауап береді.

10 мин

Ым ишара бағалау

Түсіну

1-тапсырма

Әр топқа тапсырма. Суреттер беріледі, ол сурет бойынша әңгіме құрастыру. Тапсырма шарты: сын есім мен зат есімдер болу.

Мақсатым:

Тақырыпты өздігінен түсінуі.

2 - тапсырма

Белсенді тақтаға қоңыр қошқар туралы мәтін беріледі. Енді мәтін бойынша реттеу.

Мақсатым:ой-өрісін, сөйлеу мәдениетін дамыту.

Сергіту сәті: Қатар қатар тұрып, арқаны уқалау.

Суреттерді реттейді. Әңгіме құрастырады. Тапсырма шарты: сын есім мен зат есімдер болу.

Берілген мәтін бойынша реттеу.

Арқаға уқалау жасау.

10 мин

Қолдану

1-тапсырма

Берілген «қоңыр қошқар» мәтініне жалқы есім, туынты сын есім, күрделі сын есім, деректі, дерексіз зат есімдерді қосып айту.

Мақсатым: зат есім мен сын есім ережесін қолдана алуын анықтау.

Берілген «қоңыр қошқар» мәтініне жалқы есім, 1- топ туынты сын есім, 2- топ күрделі сын есім, 3- топ деректі, дерексіз зат есімдерді қосып айтады.

5 мин

Бас бармақпен бағалау

Талдау

1-тапсырма

«Домбыра» өлеңінің сөзі беріледі. Өлеңді әндетіп айтамыз. Зат есімдер мен сын есімдердің астын сызу.

«Домбыра» өлеңін әндетіп айтамыз. Зат есімдер мен сын есімдердің астын сызады.

5 мин

Синтез

1-тапсырма

Жіпті сұрақ. Бір-біріне жіпті бере отырып, бүгінгі сабақ бойынша кез келген сұрақ құрастыру.

Бір-біріне жіпті бере отырып, бүгінгі сабақ бойынша сұрақ құрастыру.

10

Смайликпен бағалау

Бағалау

Смайликке сабақта не ұнады? Не ұнаған жоқ? жазып, түсіндіру.

Мақсатым бір-бірін әділ бағалауға

Смайликті толтыру.

5 мин

«Қоңыр қошқар» әңгімесі. Ретін көрсет.

Открытые уроки по казахскому языку на темуОткрытые уроки по казахскому языку на темуОткрытые уроки по казахскому языку на тему

Открытые уроки по казахскому языку на темуОткрытые уроки по казахскому языку на тему

«Қоңыр қошқар»

Күз болды. Малдар қораға қамалды. Малшы қойларға шөп шашты. Алғаш тасталған шөпке қоңыр қошқар бастаған қой мен ешкілер жабылды. Бір уақытта сол жерге қоңыр бұқа да келді. Келе салып қой-ешкілерді қуа бастады. Біреуді тұмсығымен қақса, біреуін мүйізімен қағып жіберді. Сұр ешкіні сүзіп жан дауысын шығарды. Бұл кезде қоңыр қошқар қоңыр бұқаға қарсы тұрған еді. Бұқа қошқарға «сен де кет!» дегендей болып, оны да бір сүзіп қалды. Қоңыр қошқар екі көзі жарқ етіп, қарсыласа кетті. Ол екпіндеп келіп бұқаны шекеден бір түйіп өтті. Бұқа қошқарды тағы бір сүзіп жіберді.Қоңыр қошқардың әбден жыны келді. Ол артқа қарай 10-15 қадам шегініп барып, бұқаға қарай оқтай атылды. Шөп шайнап тұрған қоңыр бұқаны қақ маңдайдан келіп перді дейсің. Міне ғажап! Таудай бұқа тәлтіректей жығылып барып, әрең дегенде қайта тұрды. Не болғанын түсінбегендей тұрды. Басын шайқап-шайқап қойып, басы салбырап бұл жерден аулаққа кетті. Қоңыр қошқар бастаған қой-ешкілер қалған шөпке қайта келіп жабылды.

БАҒАЛАУ

Открытые уроки по казахскому языку на темуОткрытые уроки по казахскому языку на тему



Сабақтың әзірлемесі

1.

Құрастырған: Тұмарбекова Назгүл Елубайқызы.,

Павлодар қаласының «№39 инновациялық

үлгідегі гимназиялық сыныптары бар

жалпы орта білім беру мектебінің»

қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі

- Сабақтың тақырыбы: Атасы мен немересі

- 5 - сынып (орыс тілді мектептерге арналған)

- Сабақтың мақсаты : Оқушыларға зат есім туралы түсінігін қалыптастыру. Жеке ойлау қабілеттерін жетілдіру арқылы, өздігінен ақпарат алуға үйрету. Топта жұмыс жасап, бір-бірін тыңдауға бейімдеу.

- Сабақтың түрі: жаңа сабақ

- Сабақтың құрылымы;

- Сабақтың материалдық-техникалық жабдықталуы: интербелсенді тақта.

3. Сабаққа қосымшалар: слайдтық әңгіме суреттері, слайдт түрінде жасалған тест.

- Сабақтың барысы.

Күтілетін нәтиже: зат есімді тапсырмалар орындау барысында түсініп, дұрыс қолдануды үйренеді;

- оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер арқылы дәлелдеу, пайымдау қабілеттері дамиды;

- оқушылардың коммуникативті құзыреттілігі дамиды және топтық жұмысқа машықтанады.

Деңгей

Модуль

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау





Білу

Ұйымдастыру кезеңі.





ОЖТ, СТОү, ОүБжОБ

1мин.



3 мин



Мақсаты:оқушылардың қызығушылығын арттыру

Қатар-қатар тұрып, басқа, иыққа, арқаға уқалау жасау.

Өткен тақырыпты қайталау

Интер белсенді тақтада сөздері түсіп қалған мәтін беріледі.

Мақсаты: жаңа тақырыпқа шығу.

Мұғалім сұрағы:

Бұл отбасында кімдер жоқ.

Сонымен біздің бүгінгі тақырыбымыз:

Атасы мен немересі.

Қатар-қатар тұрып, басқа, иыққа, арқаға уқалау жасайды.

«Менің отбасым» тақырыбы бойынша мәтінді толықтырады.

Атасы мен немересі



Критерии

5

4

3

2

0/1

2/1

3/2

4/6

Түсіну

ОЖТ Диалог

ТЖДБО, СТОү, ОүБжОБ

7 мин

Оқушылар оқулықтың 17 бетіндегі «Атасы мен немересі» әңгімесін оқиды.

Топпен суреттерді мазмұны бойынша қояды.

Мақсаты: оқулықпен жұмыс жасау арқылы сөйлеу дағдысын жетілдіру.

«ЖИГСО» әдісі бойынша тақырыпты жұпта, топта талдап, бір-біріне сұрақ қояды.

Әңгіменің желісі бойынша суреттерді реттейді.

Открытые уроки по казахскому языку на темуОткрытые уроки по казахскому языку на тему

Открытые уроки по казахскому языку на темуОткрытые уроки по казахскому языку на тему

Стикермен бағалау



Қолдану

СТОү, ОүБжОБ

, АКТ

6 мин

Мақсаты: оқулықпен жұмыс жасау арқылы зат есімді меңгеру.

«Оқулық сөйлейді»

Оқулықтың 17 бетіндегі мәтін бойынша кім?, не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді теріп жазу.

I топ.

Кім?

II топ

Не?

Оқулықтың 132 бетіндегі

311-жаттығуды

I топ

Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді

II топ

312-жаттығу

Не? сұрағына жауап беретін сөздерді тауып, дәптерге көшіреді.

1 топ

2 топ

Жұппен

бағалау



Сергіту сәті

2 мин

Музыка қою

«Қара жорға» биін билеу.

Талдау

ОЖТ, СТОү, ОүБжОБ

, АКТ

ТЖДБО



12 мин

Мақсаты: деңгейлік тапсырмаларды орындай алу және талдай білу

«Топтық жұмыс».

1 топ

Не? сұрағына жауап беретін сөздердің жалғауларын анықтайды.

2 топ

Кім? сұрағына жауап беретін сөздердің жалғауларын анықтайды.

1 топ

Не? сұрағына жауап беретін сөздердің жалғауларын анықтайды: ойынға (барыс септінінің жалғауы), креслода (жатыс септігінің жалғауы), ....

2 топ

Кім? сұрағына жауап беретін сөздердің жалғауларын анықтайды: атасы (тәуелдік жалғауының 3 жағы), Ержанға (барыс септігінің жалғауы), ... .

Бармақпен бағалау

Открытые уроки по казахскому языку на тему

Открытые уроки по казахскому языку на тему

Жинақтау

СТОү,

ДжТО,

ОүБжОБ

7 мин

Мақсаты: тесттік тапсырма арқылы тақырыпты меңгергендігін анықтау.

Интербелсенді тақтада нөмірленген тесттік тапсырма беріледі. Әр нөмір ашылғанда нөмірдің түсі өзгеріп отырады.

Нөмір таңдап, тесттік тапсырмаға жауап беру.

Екі жұлдыз, бір тілек





© 2010-2022