Технология пәнінен сабақ жоспары Мамандық таңдау

Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Мамандық таңдау

Сабақтың мақсаты: кәсіптер туралы ақпарат беру, оқушыларға психологиялық педагогикалық қолдау көрсету, өздерінің өмірлік жоспарларын анықтау мен іс әрекеттер алгоритмін құруға көмектесу.

Міндеттері:

  • Жасөспірімдер үшін көкейтесті болып табылатын «ақпараттар өрісін» қалыптастыру;

  • Өзін өзі тану, мақсат қоя білу және жоспарлау бойынша дағдылар мен икемділіктерді қалыптастыру;

  • Өздігінен даму, тұлғалық өсудің алғы шарттарын қалыптастыру;

Сабақ өткізу әдістері:

  • Түсіндіру иллюстрациялық (әңгімелесу, дидактикалық материалдармен жұмыс);

  • Қалыптастырушылық (сарамандық, өздік жұмыс);

Көрнекілік: оқулық, жұмыс дәптері, кестелер, нұсқаулық карталар.

Сабақ барысы

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Сәлемдесу

  2. Сабаққа дайындықтарын тексеру

  3. Оқушылардың назарын сабаққа аудару

  4. Сабақ жоспарымен таныстыру.

  1. Үй тапсырмасын тексеру

Кестелеу дегеніміз не?

Бисермен жұмыс істеу техникалары қандай?

Жалпы кестелеу үшін не қажет?

  1. Жаңа сабақты зерделеу

Қазіргі кезде Қазақстанда кәсіптік бейімделу өте өзекті мәселе. Жоғарғы сынып оқушылары ғана емес, көптеген үлкен адамдарда өз қабілеті мен машығын қолданатын саланы іздеуде. Мамандықты сәтті таңдау әрі қарайғы өміріңнің жақсы болу кепілі. Әрбір адам өз болашағын елестетіп, мүмкіндіктері туралы армандайды. Алайда кейде алған мамандығы, тапқан жұмысы адамды бақытты ете алмайды. Өйткені болашақ мамандығын таңдаған кезде қателік кеткен.

Бірден басты немесе жоғары дәрежелі мамандықтарды бағдарлау. Кімде кім шеберліктің бастапқы баспалдағынан табысты өткен болса, сол қызметтің қай саласында болса да ең жоғары дәрежеге жете алады. Мысалы, алдымен жұмысшы, бригадир болып істеген адам жақсы орындаушы, істің мән жайын жете білетін адам жақсы басшы бола алады.

Мамандық таңдауда өзінің маңызды дене ерекшеліктерін, кемшіліктерін білмеу немесе оған мән бермеу. Адам организмінің ерекшеліктеріне, денсаулық жағдайының кейбір ауытқуларына байланысты кейбір мамадықтар адамға лайық болмайтынын, не жақпайтыны белгілі. Және оған сай келмеушілікадамныңмамандықты игере алмауынан емес, мамандық бойынша істелетін жұмысқа оның денсаулық кемістігін асқындырып жіберу қаупіне байланысты болады.

Мамандық таңдауда өзінің қабілеті мен дәлелді себептерін түсіне білмеушілік. Адамның өзін өзі түсінуі, жеке басының ерекшеліктерін біліп, өз қабілетін әділ бағалай білу оңай шаруа емес. Оны қалай шешкен жөн? Біріншіден, өзіңнің қабілетіңнің қаншалықты екенін түсінуге тырысып көру керек. Екіншіден, оны болашақ мамандықтың талаптарымен салыстыру. Оны түсініп қана қоймай, қызметтің әр саласында сынап та көру керек және қандай да бір қорытынды жасауға асықпау. Еңбексіз, қысымсыз ештеңе де өңбейтінін естен шығармау керек, тіпті жақсы көретін жұмыстың өзі шыдамдылықты, қайратты, қандай да бір қиын жағдайлардан, кездейсоқ жағдайдан шығу жолдарын іздестіру керек.

Мамандықтың беделділігі, беделсіздігі жөніндегі жаңсақ түсінік. Кейбір мамандықтар жөнінде жаңсақ түсініктер бар, оның мәні еңбектің кейбір маңызды түрлерінің ешбір қадір қасиеті жоқ дегенге саяды. Бұл ешқандай дәлелсіз, жалған пікір. Біздің социалистік қоғамымызда еңбектің бәрі де маңызды әрі құрметті екені белгілі.

Мамандықты біреулерге ілесіп, серкітесіп таңдау. Мектеп бітіушілердің оқу орнын, жұмысты достық, жолдастық принципін сақтап, солармен бірге т таңдап алатын жайдары да жиі кездеседі. Бұл жақсы ма, әлде жаман ба?

Егер достардың қалап алған кәсіби қызметке деген ықыласы, бейімділігі, қабілеттері бірегей болса, онда жақсы. Егер қайда болсақ та әйтеуір біргеміз деген принципті ұстаса, әрине, жаман. Мұндай жағдайда ол кейін қатты өкінеді де, қатты ойланып, көп ізденіп өзінің алғашқы таңдауын өзгертуге мәжбүр болады.

Қызығушылық- танымдық сипаттағы ниет, талап.

Кәсіби қызығушылық- адамның белгілі бір іс әрекет түріне эмоциялық тұрғыда қарым қатынасы.


  1. Жаңа білім мен жұмыс тәсілдерін бекіту.

Енді қазір сіздермен сабағымызды ойын ретінде жалғастырып көрейік, мен мамандықтар туралы түсінік берем сіздер қандай мамандық туралы айтып тұрғанымды табасыздар.

Тапсырма:

Менің кәсібім сендерге оңай болып көрінуі мүмкін, бірақ оған бүкіл ұжымның жұмысы тәуелді болады. Бұл кәсіп үнемі қозғалыста болуды және мықты жүйкені талап етеді. Мені адамдар ылғи да өңімнен тани бермейді, өйткені көбінесе арқамды ғана көреді.... (дирижер).

Менің кәсібіме коп талаптар қойылады. Оның негізгі кемшілігі декнсаулыққа жағымсыз әсері. Кәсіптік ауруы гипотония, яғни артериялық төменгі қысым. Маған жеке өмірімді жоспарлау өте қиындау, өйткені мен жерде көп болмаймын.... (әуе серігі).

Мен пропандық жанарғымен жұмыс істеймін. Пештің жанында тық температурада аяғымнан тік тұрып еңбек етуге тура келеді. Бұл кәсіпті ешбір оқу орны оқытып үйретпейді (шыны үрлеуші).

Кел, балалар, оқылық,

Оқығанды көңілге

Ықыласпен тоқылық.

Оқысаңыз ,балалар,

Шамнан шырақ жағылар.

Тілегенің алдыңнан

Іздемей- ақ табылар. Ақын.

Тапсырма: Д. Холландтың сипаттамасы бойынша типтерді анықтап жазыңыздар. Кесте 1

Қателіктерді түзетіңіздер. Кесте 2

  1. Қорытындылау

Сонымен мандық таңдау жөнінде азда болса мағұлмат алдыңыздар, енді қорытынды

«Кәсіптік бағдарлау » тестімен аяқтайық.

  1. Үй тапсырмасы. Оқулықтағы мамандықтарды жүйе бойынша бөліну типн оқып, мамандық типтеріне сипаттама жазыңыздар.

Технология пәнінен сабақ жоспары Мамандық таңдау

© 2010-2022