Ертегілер мазмұнына иллюстрация жасау

Ертегілер мазмұнына иллюстрация жасау. Мақсаты: :  1) Халық ертегісін оқушыларға ұғындырып, ертегінің мазмұны мен                                         кейіпкерлерін таныстыра отырып, білімдерін бір жүйеге келтіру.                                         2) Шығармашылық қабілеттерін арттырып, өрістерін дамыту, сурет                                                 өнерінің қыр-сырын меңгерту.                                         3) Танымдық қасиеттерін дамыта отырып, адамгершілікке, сөйлеу                                                                                  қабілетін, мәдениетін жетілдіруге тәрбиелеу, әрбір суретші, көргенін,                                               естігенін өзінше бейнелейтіндігін түсіндіру. 5,6-сыныптар   Көрнекілігі: Кітап, иллусрация, суреттік тестілер. Сабақтың түрі: аралас сабақ  Пән аралық байланыс: Қазақ әдебиеті, орыс әдебиеті, бейнелеу өнері Әдіс тәсілі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, баяндау, жекелеу, топпен, деңгейлік
Раздел Изобразительное искусство и Мировая художественная культура (ИЗО и МХК)
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ертегілер мазмұнына иллюстрация жасауЕртегілер мазмұнына иллюстрация жасауЕртегілер мазмұнына иллюстрация жасауЕртегілер мазмұнына иллюстрация жасауЕртегілер мазмұнына иллюстрация жасауЕртегілер мазмұнына иллюстрация жасауЕртегілер мазмұнына иллюстрация жасауСабақтың тақырыбы: «Ертегілер мазмұнына иллюстрация жасау».

Сабақтың мақсаты: 1) Халық ертегісін оқушыларға ұғындырып, ертегінің мазмұны мен

кейіпкерлерін таныстыра отырып, білімдерін бір жүйеге келтіру.

2) Шығармашылық қабілеттерін арттырып, өрістерін дамыту, сурет

өнерінің қыр-сырын меңгерту.

3) Танымдық қасиеттерін дамыта отырып, адамгершілікке, сөйлеу

қабілетін, мәдениетін жетілдіруге тәрбиелеу, әрбір суретші, көргенін,

естігенін өзінше бейнелейтіндігін түсіндіру.

Көрнекілігі: Кітап, иллусрация, суреттік тестілер.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Пән аралық байланыс: Қазақ әдебиеті, орыс әдебиеті, бейнелеу өнері

Әдіс тәсілі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, баяндау, жекелеу, топпен, деңгейлік

  1. Ұйымастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу;

  • Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау;

  • Оқушылардың бар ынтасын сабаққа аудару, құрал жабдықтарын түгендеу;

  1. Өткен сабақты пысықтау

  1. Еркін тақырып

  2. Карточкалар

  3. Тест

  1. Сабақтың барысы

Талдау. 1. Ертегі. 2. Ертегінің түрлері

Әрбір халықтың үміт-тілегі, аңсаған арманымен бірге жасасып келе жатқан ғажайып ертегілері баршылық. Яғни ертегі адам қиялының қазынасы, халық шығармашылығының бір көрінісі. Еліміздің белгілі суретшілері көптеген ертегілерге иллюстрация жасап келеді. Олар Ә. Қайдаров, С. Романов, К. Баранов, Ахметов, Бекенов, Б. Табылдиев т.б.

Ертегіні балалар есі кіргеннен бастап есейгенге дейін оқып, үнемі қызықтаумен болады. Ертегі баланы еркін ойлауға, армандап, қиялдауға, шындықты танып-білуге жетелейді.

Ертегі- қиялдан туған туынды немесе шығара. Ауыз әдебиетінің ықылым заманнан келе жатқан көне мұрасы. Оның ертегі деп аталуының өзі де, көбінесе қара сөз түрінде айтылады, кейде өлең түрінде де кездеседі. Ол «Ерте-ерте, ертеде, ешкі құйрығы келтеде» немесе «Бұрынғы заманда», «Баяғы заманда» деп басталады да , «сөйтп мұратына детіпті» деп үнемі жақсылықпен аяқталып отырады.


Ертегіде


Халықтың Әдет- елдің халықтың

Тұрмыс- ғұрпы тарихы мұң-шері

тіршілігі

Арман мұраты бейнеленген

Қазақ ертегілерін академик М. Әуезов 3-ке бөлген


1.Қиялғажап ертегісі

«Ер төстік»

«Ұшқыш кілем»

«Алтын сақа»

Хайуанаттар ертегісі

«Түлкі мен ешкі»

«Боз інген»

«Мақта қыз бен мысық»

Шыншыл ертегілер

Күнделікті өмірдег еңбек адамы, хан, бай, молда туралы

«Өтірікші тазша»


Осыған байланысты қандай ертегілерді білесіңдер?

(Оқушылардың жауаптары)

  • Балалар, қазір әріміз жақсы білетн «Бауырсақ» ертегісін рольге бөліп ойнап шығайық.

(Рөльге бөлініп ойнау)

Мінездеме беру.

  • Басты рольде бауырсақ. Ол жолда кездескен аңдарды алдп келе жатып ертегінің соңында неге кезеседі? Бауырсақ түлкіге қалай жем болады?

4 топқа бөлінеміз. Жұмыс картасының үлгісі.

1-тапсырма. Әр бір сюжетін әр топқа бейнелеуге беремін.

1-ші топ - бауырсақтың пісіп, терезе алдында жатқанын;

2-ші топ- домалап келе жатып қоянға кездескенін;

3-ші топ - қасқыр мен аюға кездескенін;

4-ші топ - түлкіге кездесіп, жем болайындеп тұрғанын бейнелейді.

Тақтаға ертегілердің суреті ілінеді.

2- тапсырма. Әр командадан бір бала шығып, ертеглердің атын айтады.

Өздерінің салып келген суретерін саудаға қою. (Бағаға сатып алу)

3-тапсырма: Ертегілерге байланысты жұмбақтар айту.

  1. Жел соқса шал домалай жөнеледі екен. Соған оған қандай ат қойыпты? (Қаңбақ шал)

  2. Түсті әйтеур бір балық,

Болмапты ол жай балық.

Сазан балық кәдімгі,

Адам құсап қалыпты,

Адам құсап сөйлейді...

-бұл қай ертегінің жалғасы. (Алтын балық)

3) ертегідегі бауырсақ әнін айт (Бауырсақ)

4) Ертегілердегі айлакер қу хайуан (Түлкі)

Мына тақтадағы жазылған ертегілерді атап, дұрыстап қоямыз.

Қаңбақ мысық Ұр Кендебай

Мақта қыз төстік Керқұла атты Бала

тазша шал Ер Тоқпақ

4-тапсырма: Сөзжұмбақты шешу


Е



Р



Т



Е



Г



І




  1. Көркем шығармалар қоры жинақталған орын (Галерея)

  2. Адамның бейнесін суретке салу (Портрет)

  3. Бірнеше заттардан құралған қойылым (Натюрморт)

  4. Табиғат бейнесі (Пейзаж)

  5. Бір түсті бояумен салынған сурет (Графика)

  6. Түрлі-түсті бояулармен салынған көркем шығарма (Кескіндеме)

5-тапсырма: «Хорна» тестін орындау (Сызықтарды суретке айналдыру)

Сабақты пысықтау

Бекіту сұрақтар:

  1. Қазақ ертегілерінің түрлерін ата

  2. Мысал келтір

  3. Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдың?

Үйге тапсырма:

«Қиял-ғажайып ертегілерінен» ертегі кейіпкерлерін суреттеу.











2013-2014 оқу жылының

«Бейнелеу өнері», «Сызу»,

«Дене тәрбиесі» пәнінің мұғалімі

Кошкеева Сагиланың

І-жарты жылдық жұмысынан

Хабарлама

Проблемам: Бейнелеу өнерін саналы да салауатты игеру. Оқушыларды ойын элементтері арқылы денесін шынықтыру, спортқа деген қызығушылығын дамыту. Деңгейі жоғары оқушыларды кәсіби шеберлікке баулу.

Мақсатым: Оқытудың жаңа технологиясын әдістерін пйдалана отырып, кәсіби шеберлік деңгейін арттыру. Салауатты өмір салтын сақтау спортпен ептілікке, шапшаңдыққа баулу.

Өткізілген сабақтар: 2013 жылы 18-қыркүйекте 8-10 сыныптар арасында сурет байқауы өтті. Тақырыбы «Қазақстан болашағы» оқушылардың салған суреттері марапатталды. 8 «б» сынып Жақашева Мадина 8 «а» сынып Теңелова Жайна

9 «а» сынып Есімова Фариза 9-қарашада Қазақстанның атақты суретшісі Әбілхан Қастеев мұражайына саяхат жасадық, салған суреттерімен таныстық.

16-қарашада сурет байқауы өтті. 5,6-сыныптар арасында Тақырыбы «Болашақ бала көзімнен» оқушылардың салған суреттері марапатталды. 6 «а» сынып Мырзағалиева Ырысты, Мақсотов Олжас 5 «а» сынып Талапова Ақжүніс

7,8-қазанда Бейнеу аудандық «Аминада-2013» турнирі жүгіруден 9 «б» сынып оқушысы Наурызбаева Ақтолқын ІІ-орын алды. 22-қазанда

Аудандық «Дене тәрбиесі сабағында ұлттық және қимыл-қозғалыс ойындарын жүргізудің тиімді әдістері» Семинар аясында өткізілген эстафеталық ойын саясында «Жүйрік» командасы ІІ орынға ие болдық.

6-қарашада «Ой-өріс» Дойбыдан

9,11-сыныпаралық жарыс өтті. Жарысқа оқушылар белсене қатысып, марапатталды. Ол 9 «а» сынып оқушысы Қалиева Ақмарал Жақсылықова Ақжарқын, Тегісбаев Орынбасар 11-сыныптан Бердімұратов Нұрбек.

9-қарашада 8-сыныптар арасында «Спидтен сақтанайық» спорттық сайыс түрлері өтті. 8 «б» сынып оқушылары Төрешова Сымбат, Нұрқасынова Бибінұр

8 «а» сынып оқушылары Сағынбаев Нұрлан, Сағынбаева Айсана осы марапатқа ие болды. 30-қарашада «Бала денсаулығын нығайту бұл спорт»

(Пікірталас) 8-сыныптар арасында өтті.


© 2010-2022